סיקור מקיף

ידידינו בעלי החיים – על בית החולים לחיות בר בספארי

מהי חיית בר? בעל חיים שנמצא בטבע, שאינו מבוית ושהאדם אינו מטפל בו. אם כך, מה חיות בר עושות בספארי? אנשים פרטיים או פקחים של רשות שמורות הטבע והגנים שמוצאים בטבע חיות פצועות – מביאים אותן לבית החולים לחיות בר שבספארי, שם מעניקים להן טיפול ומשחררים אותן לטבע מהר ככל האפשר

בית החולים לחיות בר בספארי. צילום: כרמל ורניה
בית החולים לחיות בר בספארי. צילום: כרמל ורניה

כתבו: אשכר ארבליך־בריפמן ומפל ארבליך, גליליאו צעיר

אנחנו משפחה חובבת בעלי חיים. אנחנו מגדלים 13 חתולים, כלבה, אוגרת ושרקנית, ושמחים תמיד להכיר חיות נוספות. אנחנו גרים בחיפה, על גבול היער, ולכן רגילים לביקורים של חיות בר.

מהי חיית בר? בעל חיים שנמצא בטבע, שאינו מבוית ושהאדם אינו מטפל בו. חיות הבר הן חלק ממערכות אקולוגיות, ולכן אסור להפריע להן, ללכוד אותן או לנסות לביית אותן, אפילו לא להאכיל אותן!

אורחים מהטבע

לעיתים קרובות מבקרת אותנו משפחה של נמיות, שמגיעה לגינתנו כדי לחפש תאנים שנשרו מהעץ, חלזונות ושאר חרקים. נמייה היא יונק מסדרת הטורפים, ממשפחת הנמייתיים. המין הנפוץ בישראל הוא נמייה מצויה. גופה נמוך ומוארך, זנבה ארוך, ראשה מחודד ורגליה קצרות. משפחת הנמיות מצאה כניסה סודית לגינה שלנו. הגורים משתוללים בדשא, והאֵם יושבת ממרחק ושומרת.

בלילות הגיריות מגיעות. גירית היא טורף ממשפחת הסמוריים. יש כמה מינים של גיריות, ובישראל נפוצה הגירית המצויה. הגיריות הן אוכלות־כול, חיות במאורות מתחת לאדמה ויוצאות בשעות החשֵכה.

לעיתים מגיעים גם קיפודים. גם הם פעילים רק בלילה וישנים במשך היום. בישראל נפוצים שלושה מיני קיפודים: קיפוד חולות מצוי, קיפוד מדבר וקיפוד מצוי. הקיפודים שעל הכרמל הם קיפודים מצויים. שני המינים האחרים חיים במדבריות שבנגב ובדרום הארץ.

במשך היום מגיעים לגינתנו ירגזים ועורבנים. ירגזים הם ציפורי שיר קטנות, ועורבנים הם עופות ממשפחת העורבים.

בית החולים לחיות בר בספארי. צילום: כרמל ורניה
בית החולים לחיות בר בספארי. צילום: כרמל ורניה

מדי פעם מגיעים גם שני קמטני חורש. קמטן החורש אולי נראה מפחיד משום שהוא דומה לנחש, אבל זוהי רק לטאה גדולה, נטולת רגליים. הקמטן ניזון מחלזונות, מחרקים, ואפילו מלטאות ומעכברים. בשל דמיונו לנחש, קיים חשש שאנשים ינסו להרוג אותו, ולכן הוא הוכרז כבעל חיים מוגן בישראל.

גם צב קטן מגיע לבקר ולאכול עלים של כובע הנזיר ולפופית. הוא נכנס לבד אל הגינה ויוצא לבד – אסור לכלוא צבים ולגדל אותם כחיות מחמד, אפילו שאנשים עושים את זה. נוסף על כך, מחוץ לגדר אנו רואים חזירי בר, תנים וגם שפני סלע.

ברוכים הבאים לבית החולים לחיות בר

בית החולים לחיות בר בספארי. צילום: כרמל ורניה
בית החולים לחיות בר בספארי. צילום: כרמל ורניה

ראיתם בטלוויזיה את הסדרה "להציל את חיות הבר"? חפשו אותה בכאן 11. הסדרה מתארת את הנעשה בבית החולים לחיות בר של הספארי ברמת גן. את החיות הפצועות מביאים למקום פקחים של רשות שמורות הטבע והגנים או אנשים פרטיים שאיתרו חיה פצועה ורצו לעזור לה.

כמשפחה חובבת בעלי חיים, הסדרה הזאת ענתה על סקרנותנו להכיר לעומק את חיות הבר, לגלות חיות בר שלא ידענו כי הן מצויות בישראל ולראות מקרוב את בית החולים ועבודתו החשובה. מילים כמו "קיבוע", "אימוני תעופה", "הטריה" (סילוק רקמות שניזוקו כדי לשפר את יכולת ההחלמה של פצע) ו"השתלת נוצות" (הידעתם כי בבית החולים קיים "בנק נוצות" ואפשר להשתיל לציפורים נוצות חסרות?) נהיו שגורות בביתנו.

גם לנו יצא לא פעם להביא גוזלים פצועים, קיפודים חולים ועוד בעלי חיים שנזקקו לטיפול למרפאה וטרינרית או למתנדב של החַיבּוּלַנס, והוא הוביל את בעל החיים אל בית החולים לחיות הבר. החיבולנס הוא אמבולנס מיוחד לבעלי חיים ומתנדבים מסיעים בעלי חיים חולים או פצועים אל בית החולים לחיות בר.

בית החולים לחיות בר מטפל ביותר מ־3,000 בעלי חיים פצועים בשנה. הוא נוסד בשנת 1990 ומנהל אותו וטרינר הספארי ד"ר יגאל הורביץ, בשיתוף הספארי, רשות הטבע והגנים והעמותה לשיקום חיות הבר בישראל. מאז הקמתו טופלו בו יותר מ־20,000 חיות בר. בבית החולים יש מעבדה, חדר דימות עם מכשירי רנטגן ואולטרסאונד, חדר ניתוח, חדר טיפולים, תאי אשפוז, חדר טיפול נמרץ וגוזלייה לטיפול בגוזלים.

לצמצם מגע עם בני אדם

בית החולים לחיות בר סגור למבקרים. החיות המאושפזות בו נמצאות במצב רגיש, ולכן כל אחד עלול להלחיץ אותן. נוסף על כך, מאחר שמדובר בחיות בר, מטרת הצוות היא לצמצם את המגע בינן ובין בני אדם, ורק לטפל בהן ולהחזיר אותן לטבע כמה שיותר מהר בלי "להחתים" אותן.

החתמה (או הטבעה) היא תהליך היקשרות של בעל החיים לאדם המטפל בו, לרוב מייד לאחר לידתו או בקיעתו. במצב זה, המטפל עשוי להיתפס בעיני בעל החיים כהורה. תהליך זה אולי מתאים כשאנו מנסים לגדל חיית מחמד (כמו כלב), אך בעייתי כשמדובר בחיית בר שמקומה בטבע.

קיבלנו אישור מיוחד להגיע לבית החולים לחיות בר לצורך כתיבת הכתבה. בגוזלייה ראינו כיצד המטפלת מאכילה מתוך מזרק האכלה קיפוד בן שבועיים שנמצא נטוש. היא אחזה אותו בעדינות בתוך מגבת, כדי לא להידקר מקוציו וכדי לא להכאיב לו; ראינו תנשמת פצועה, צופית קטנטנה ושני עורבנים.

בתאי האקלום ראינו בזים לקראת שחרור בחזרה אל הטבע. הבזים הגיעו אל בית החולים עם פגיעות שונות. עם השנים הבזים מעיזים להתקרב אל שטחים עירוניים, ובשל כך נפגעים. הבז הוא עוף דורס מוגן, המצוי בכל חלקי הארץ. 

פתאום הגיע אל חדר הטיפולים המרכזי אוֹחַ מצוי, בוגר וענקי. אוח הוא דורס הלילה הגדול בעולם. הוא נפוץ בישראל באזורים הרריים, ואפשר למצוא אותו גם באירופה ובאסיה. הוסבר לנו שהאוח היה כלוא בבית של מישהו, שלא כחוק.

אסור על פי חוק להחזיק בבית חיות בר! פקח של רשות שמורות הטבע והגנים שמע על המקרה (לצערנו, יש לא מעט מקרים כאלה), פשט על הבית שהאוח הוחזק בו והביא אותו לבית החולים. האדם שעשה מעשה אסור ואימץ אוח, צפוי להיענש.

בחדר הטיפולים ראינו כיצד מודדים את חום גופו של האוח ובודקים את איבריו. הוא נראה מפוחד מאוד ורק ניסה לעוף, ובתוך כך נעץ בנו את עיניו הכתומות. המטפלים עטפו אותו במגבת כדי לגרום לו להרגיש נוח יותר, ואף הסתירו את עיניו. לעיתים כאשר מכסים את ראשו של בעל חיים שנמצא בלחץ, הוא מפסיק לראות את גורם הלחץ ונרגע.

בזמן ששמענו את הסיפור יצאה מאחד החדרים מטפלת, ובידה כלוב עם ציפור אהבה. ציפור אהבה היא ציפור מבויתת שקונים בחנויות לחיות מחמד. מה ציפור אהבה עושה בבית החולים לחיות בר? מתברר כי יש אנשים שנוטשים את חיות המחמד שלהם, וכמה מהנטישות הללו מתרחשות בספארי. כך העובדים מוצאים בשטח הספארי כלבים וחתולים נטושים, ואף ציפורים ומכרסמים בכלובים.

יצאנו מהסיור מוקסמים מהעבודה החשובה שצוות בית החולים עושה עבור החיות. המקום מקבל מתנדבים מגיל 18. בינתיים אנחנו מסתפקים במתן עזרה לבעלי החיים סביבנו, ובמקרה הצורך דואגים להעביר אותם לידיים הנכונות.

חשוב לדעת!

מצאתם חיית בר פצועה? התקשרו למוקד רשות הטבע והגנים (3639*) זכרו: יש לגעת בה כמה שפחות. תוכלו להכין עבורה ארגז (עם פתחי אוויר, כמובן), להניח אותה בתוכו בעדינות ולהגיש לה אוכל ומים. אם היא תרצה, היא תיגש לאכול ולשתות. תוכלו להביא את החיה הפצועה אל בית החולים לחיות בר או ליצור קשר עם המוקד, ומתנדב יגיע לאסוף אותה בחיבולנס אל בית החולים.

אֶשְכָּר אֶרְבְּלִיך־בְּריפְמן היא סופרת ילדים ונוער. פרסמה עד היום 34 ספרים. בימים אלה יוצא לאור ספרה החדש "עוד סיפורים עם כנפיים" (ספר ההמשך ל"סיפורים עם כנפיים") אייר: רמי טל, הוצאת דני ספרים. אשכר מנחה סדנאות כתיבה אינטרנטיות לילדים ונוער. אתר: www.eshkar.com

מתוך גליליאו צעיר – הירחון לילדים סקרנים, גיליון 205 פברואר 2021

הצטרפו אלינו בפייסבוק https://www.facebook.com/YoungGalileo

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן