סיקור מקיף

חוקרים הצליחו להוכיח: דג זהב יכול לנהוג ביבשה

קבוצת מחקר מתחום מדעי החיים ומדעי המחשב אתגרה דגי זהב בניווט בסביבה יבשתית. התוצאות משנות את כל מה שחשבנו על דגים

דג נוהג מחוץ למים בשבילי אוניברסיטת בן גוריון.  צילום: שחר גבעון ומתן סמינה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
דג נוהג מחוץ למים בשבילי אוניברסיטת בן גוריון. צילום: שחר גבעון ומתן סמינה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

דג יכול לנהוג? בהחלט כן! חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב הוכיחו שגם זה אפשרי, אם מאחדים כוחות מדעיים. קבוצת מחקר מתחום מדעי החיים ומדעי המחשב אתגרה דגי זהב בניווט בסביבה יבשתית. התוצאות משנות את כל מה שחשבנו על דגים. המחקר פורסם בכתב העת Behavioural Brain Research.

התמצאות במרחב הינה אחת מהיכולות החשובות ביותר של בעלי חיים. יכולת זו מאפשרת לנו למצוא מזון ומחסה במרחב המחייה שלנו. חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב העלו את השאלה- האם יכולת ההתמצאות תלויה בסביבה הטבעית של החיה עצמה או במבנה המוח שלה? אחת הדרכים להבין כמה הסביבה חשובה היא להעביר חיה מסביבתה הטבעית לסביבה חדשה לגמרי, כזו הדורשת התאמה משמעותית של דרכי ההתמצאות והניווט במרחב.

אגב, זו לא הפעם הראשונה שמתגלית תבונתם של דגי הזהב. לפני כעשור הוציאה עיריית מונזה שבאיטליה צו האוסר על גידול דגי זהב באקוואריומים עגולים כדי לא לעוות להם את תפיסת העולם.

לסרטון באתר האוניברסיטה

במחקר שנערך באוניברסיטת בן גוריון בנגב, קבוצת מחקר מולטי-דיספלינרית מהמחלקות למדעי החיים ומדעי המחשב, יישמה גישה זו באופן הקיצוני ביותר בכך שאתגרה דג זהב בניווט בסביבה יבשתית. לשם כך, הקבוצה פיתחה כלי רכב המיועד לדגים ומתפקד ביבשה. כלי רכב זה, שהינו סוג של רובוט הנשלט על ידי בעל החיים, כולל מיכל מים בו נמצא הדג ומערכת ממוחשבת המגיבה לתנועותיו. הדג שולט בכיוון התנועה של כלי הרכב על ידי מיקום והפניית גופו לכיוון התנועה הרצוי והמערכת הממוחשבת מזהה זאת ומפעילה את גלגלי הרכב בהתאם.

במטרה לוודא שאכן דג מצליח לשלוט בכלי הרכב, ניתנה לדג משימה: היה עליו לנהוג ברכב הרובוטי ממקומות שונים בחדר לעבר מטרה הנמצאת על אחד הקירות. המטרה הייתה ניתנת לצפייה דרך קירות מיכל המים כך שדג הזהב יכול היה לכוון את תנועת כלי הרכב אליה, אם כך יחפוץ. ניווט מוצלח לעבר המטרה זיכה את הדג בתמורה הולמת בצורה של פיסת מזון שהוכנסה למים.

לאחר מספר ימי ניסיונות ואימון למדו דגי הזהב את המשימה ויכלו לכוון את הרכב לעבר המטרה. הם יכלו לעשות זאת גם אם נקודת ההתחלה של הנווט הייתה שונה, גם אם הם נתקעו באמצע הדרך ללא מוצא (למשל: התנגשות באחד מקירות החדר) וגם אם ניסו החוקרים לבלבל אותם ע”י מטרות דמה נוספות.

“ההצלחה של דגי זהב מלמדת שהם אכן מסוגלים להתאים את התנהגותם גם לסביבה שונה לחלוטין ובפרט למצוא את דרכם בסביבה היבשתית הזרה”, הסבירה הדוקטורנטית שחר גבעון שערכה את המחקר. “יכולתם לעשות זאת מרמזת על כך שיכולת ניווט היא אוניברסלית ואינה תלויה בסביבה שבא האורגניזם חי”.

מסקנה השנייה שעולה מהמחקר היא שדגים יכולים ללמוד לשלוט בכלי רכב. “זו תוצאה מעניינת מכוון שמדובר ביכולת מורכבת ללמידה אפילו לבני אדם. במקרה של הדג לא רק שמדובר במיומנות השונה משמעותית מזו לה הוא קודד אבולוציונית והתפתחותית, אלא גם כזו הנוגדת את טיבעו היסודי”, אמר מתן סמינה מהמחלקה להנדסה ביו-רפואית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. “המסקנה הבלתי נמנעת היא שלדגים יש את היכולת ללמוד פעולות מוטוריות מורכבות מאוד”.

המחקר בוצע על ידי הדוקטורנטית שחר גבעון מהמחלקה למדעי החיים, תלמיד התואר שני מתן סמינה מהמחלקה להנדסה ביורפואית, פרופ’ אהד בן שחר מהמחלקה למדעי המחשב וראש בית הספר למדעי המוח ופרופ’ רונן שגב מהמחלקה למדעי החיים והמחלקה להנדסה ביורפואית, כולם מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד בנושא באתר הידען:

7 תגובות

  1. ממליץ לקרוא את ספרו של צ’אפק
    ” המלחמה בסלמנדרות” לפני שנקדם בעלי חייםאורן.ס

  2. מדהים העיוור שגדל אצלנו כמו פטריה מכוסה מספיק כבר תתבישו לכם מדע חסר דעת ותבונה

  3. זו הוכחה מדהימה שהאבולוציה היא תאוריה מאד חלשה. לא היו רכבים לפני מליוני שנים, ולכן איך רכשו הדגים יכולת נהיגה ? בכלל מבט על המורכבות והתחכום של מערכות ביולוגיות מלמד שהכל נברא על ידי מהנדס על ולא נוצר במקרה

  4. מדענים גילו שתפוח אדמה מסוגל לדבר, לאחר שמחשב פענח את שפת התנודות שלו וחשף את העובדה שהוא סובל מאוד כשהוא יודע שיפשטו את עורו בעודו בחיים. צלחת מעופפת התגלתה במצב מושלם בחדר סודי בפירמידה של גיזה. הצלחת המעופפת היא בגודל של צלחת רגילה. החומר ממנו בנויה החללית הוא חרס. ויש מדענים אנטגוניסטיים שטוענים שזו צלחת פשוטה ולא צלחת מעופפת. קרוב לירח נצפו שני כלבי חלל מתחרים ביניהם מי הראשון שיגיע לעצם מבושלת במרק בקר, שלא ברור איך הגיעה למסלול סביב נוגה. דירות יוקרה הוצעו בשני שקלים על מאדים למי שיגיע לשם. חללית סינית גילתה שחלקים מסוימים בחלקו האפל של הירח באמת עשויים מגבינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן