סיקור מקיף

חומר ניקוי נפוץ קשור לעלייה משמעותית בשכיחות מחלת הפרקינסון

במשך מאה השנים האחרונות, החומר הכימי טריכלורואתילן [trichloroethylene, TCE] משמש בקפה נטול קפאין, בניקוי מתכות ובבגדים שעברו ניקוי יבש. החומר עצמו ידוע כחומר מסרטן, הוא קשור להפלות, למחלת לב מולדת ולעלייה של פי חמישה בשכיחות ההופעה של מחלת הפרקינסון

[תרגום מאת ד”ר משה נחמני]

איחסון חומרים מסוכנים.  <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
איחסון חומרים מסוכנים. המחשה: depositphotos.com

חומר ניקוי כימי נפוץ עשוי לגרום לעלייה בשכיחות ההופעה של מחלת המוח הגדלה בקצב המהיר ביותר בעולם – מחלת הפרקינסון.

במשך מאה השנים האחרונות, החומר הכימי טריכלורואתילן [trichloroethylene, TCE] משמש בקפה נטול קפאין, בניקוי מתכות ובבגדים שעברו ניקוי יבש. החומר עצמו ידוע כחומר מסרטן, הוא קשור להפלות, למחלת לב מולדת ולעלייה של פי חמישה בשכיחות ההופעה של מחלת הפרקינסון. לפי המכון הלאומי לסרטן בארה”ב (National Cancer Institute), החומר נמצא במספר מוצרים במשק הבית, לרבות במטליות ניקוי, במוצרי ניקוי בתרסיס, במסירי צבע, בדבקים בתרסיס, בחומרים לניקוי שטיחים ולמסירי כתמים.

במאמר שפורסם זה מכבר בכתב העת המדעי the Journal of Parkinson’s Disease, צוות חוקרים בינלאומי, לרבות מהמרכז הרפואי באוניברסיטת רוצ’סטר, משער כי החומר הכימי עלול להיות סיבה בלתי נראית למחלת הפרקינסון. במסגרת המאמר, החוקרים מפרטים את השימוש הנרחב בחומר הכימי, את הראיה לקשר שבין החומר הרעיל למחלת הפרקינסון, ומביאים כדוגמה שבעה אנשים, ביניהם שחקן כדורסל, קצין בחיל הים וסנאטור מנוח אשר חלו במחלת הפרקינסון, בין אם לאחר התעסקות רבה עם החומר או בין אם בעקבות היותם חשופים אליו בסביבתם.

שיא השימוש היה בשנות השבעים ומיליונים נחשפו אליו

החומר הכימי היה ממס נפוץ המשמש במספר יישומים תעשייתיים, צרכניים, צבאיים ורפואיים, לרבות הסרת צבע, תיקון שגיאות במכונות כתיבה, ניקוי מנועים וכחלק מחומרי הרדמה רפואיים. השימוש בחומר זה הגיע לשיאו בשנות השבעים בארה”ב עם ייצור של כקילוגרם אחד לכל אמריקאי מדי שנה. כעשרה מיליוני אמריקאים התעסקו עם החומר הכימי או עם ממסים דומים לו. הגם ששכיחות השימוש בו הלכה וירדה מאז שנות השבעים, החומר הכימי עדיין משמש לניקוי מתכות ולשם הסרת כתמים בארה”ב. החומר גרם לזיהומים רבים מספור לאורכה ולרוחבה של ארה”ב – מחצית מהאתרים הרעילים ביותר שזוהו על ידי הסוכנות להגנת הסביבה של ארה”ב מכילים טריכלורואתילן. חמישה עשר אתרים נמצאים בעמק הסיליקון אשר בקליפורניה שם החומר שימש לניקוי רכיבי אלקטרוניקה ושבבי מחשבים. בנוסף, החומר נמצא גם במספר בסיסי צבא, לרבות בסיס Lejeune בצפון קרוליינה. בשנות החמישים ועד שנות השמונים כמיליון נחתים, יחד עם בני משפחותיהם, ואזרחים שעבדו בתוך הבסיס הזה, היו חשופים למי שתייה שבהם זוהו רמות הגבוהות פי 280 מהרמות הנחשבות כבטוחות של טריכלורואתילן וכן טטרהכלורואתילן [perchloroethylene, PCE], חומר כימי דומה.

הקשר שבין החומר הכימי לבין מחלת הפרקינסון נרמז לראשונה במחקר שנערך לפני יותר מחמישים שנים. מאז, מחקר שנערך בעכברים ובחולדות הראה כי החומר הכימי חודר בקלות למוח ולרקמות הגוף, ובריכוזים גבוהים מזיק לרכיבי התא המייצרים אנרגיה, המיטוכונדריה. במחקר בבע”ח החומר גרם לאובדן בררני של תאי עצב המייצרים דופאמין, אותו חומר המהווה סימן היכר למחלת הפרקינסון בבני אדם.

בנוסף, החומר יכול לזהם את הקרקע ואת מי התהום הזורמים לנחלים ולנהרות, מה שיוכל להוליך את החומר למרחקים ארוכים. זיהום שכזה נקשר לחברת חלל בלונג איילנד, ניו-יורק, כאשר זרם הזיהום היה שישה קילומטרים לאורך ויותר משלושה קילומטרים לרוחב, וגרם לזיהום מי השתייה של אלפי תושבים. בנוסף לסיכונים למים, החומר הכימי הנדיף יכול להתנדף בקלות ולחדור לבתים, לבתי ספר ולמקומות העבודה, לרוב מבלי שיוכל להתגלות. כיום, סביר להניח כי אדים אלו של החומר גורמים לחשיפה של מיליוני אנשים אשר חיים, לומדים ועובדים בסמוך למקומות בהם נעשה בעבר ניקוי יבש, לבסיסי צבא, ולאתרים תעשייתיים, לאדים הרעילים של החומר הכימי. לראשונה דווח על גזים רעילים  בשנות השמונים כאשר התגלה כי הגז רדון מתנדף מתוך הקרקע וחודר לבתים, תוך כדי הגברת הסיכון לפתח סרטן הריאות. כיום, מיליוני בתים נבדקים לגילוי רדון, אולם רק מעטים לחומר המסוכן טריכלורואתילן העלול גם הוא לגרום לסרטן.

הכותבים מציינים כי: “יותר ממאה שנים, החומר טריכלורואתילן היווה איום על עובדים, גרם לזיהום האוויר והנשימה – מחוץ ובתוך הבתים – וזיהם את המים שאנו שותים. הכותבים מציעים סדרה של פעולות לטיפול באיום של החומר הכימי על בריאות הציבור. הם מציינים כי ניתן לטהר בהצלחה אתרים מזוהמים בחומר וכי ניתן להפחית את החשיפה של החומר באוויר בתוך הבתים על ידי מערכות לטיהור אוויר הדומות לאלו המטפלות בגז הרדון. הכותבים גם קוראים לניטור מקיף יותר של החומר במי תהום, במי שתייה, בקרקע ובאוויר האופף אותנו. בנוסף, הם קוראים לאיסור השימוש בחומר זה בארה”ב. שתי מדינות בארה”ב, מינסוטה וניו-יורק אכן אסרו את השימוש בחומר זה.

המאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

14 תגובות

 1. הכלל הפשוט הוא: כל חומר מלאכותי שלו הוכח בוודאות שהוא לא מזיק אסור לשימוש.

 2. מסעיר ומדאיג מאוד .
  אני שותה הרבה נס קפה האג – נטול קפאין … בעיקרון גם שותה קפה / נס רגיל + חלב …. כעת אני ממש מודאגת . אני סובלת מתופעות וכאבים מוזרים ( יש רקע רפואי ) אך אני מתחילה כעת לחשוב – אולי אני רגישה לחומר הזה ?
  מי בבקשה יכול להגיב לענות לי – אודה מאוד . ש. נוספת – בדיוק מסרתי שטיחים לניקוי יבש …. מה זה אומר – כשבועיים יחזרו אלי – ש .. גם אחרי הניקוי – יש סכנה ??????
  תודה למי שישיב .

 3. כל החולאים הרעים הם מהמזון המתועש והמהונדס כך שאני לא אתפלא על אמיתות הדברים
  רצוי לצרוך מוצרים שכמה שיותר קרובים לצורתם הטבעית

 4. אלמוני .100 אחוז .השתמשתי בחומר בקרוב ל30 שנים .לניקוי אביזרים .וחטפתי פריקנסון (מחלה איומה ( .באותו מקום שעבדתי .חלינו 4 עובדים באותה מחלה ,בערך 10 אחוז היינו 40 עובדים .בעוד שבישראל יש 25000 חולים .שזה שבריר אחוז 0.004 אחוז ) אך מקרה המחלה עולים בכל שנה .נא לא להקל ראש בבקשה ( דרך אגב נשארתי אלמוני מפני שהמקרה שלי נידון בבית המשפט ).

 5. בארה״ב משתמשים בו לניקוי כתמים ומתכות , אבל מה בארץ? יותר מטריד/אותי 🙂

 6. בקפה האג נטול קפאין שאני קונה לא רשום החומר הזה…. כתוב 100 אחוז קפה, בטוח שאין בו החומר הזה?

 7. מרססים אותנו יום ולילה בחומר ביולוגי כימי
  השמיים לבנים מחומרים מסרטנים , גורמים לפרקינסון ודמנציה

 8. שבעה אנשים לקו בפרקינסון??? וזה מוכיח את הטענה???? הייתי מצפה לשבע מאות אלף לפחות, ורובם עובדי מכוני ניקוי יבש…
  מאמר שנכתב רק לצורך התוספת לרשימת המאמרים של ה’חוקרים’…

 9. בעידן שלנו, צריך לעשות בירור יותר מעמיק של העובדות לפני שמצטרפים לדיווחים בנושא שמחקרים שפורסמו בכתבי עת שעברו שיפוט אקדמי מצאו שאין לו בסיס מוצק דיו בראיות. לזכותכם ייאמר שסיפקתם קישור למאמר המקורי, אבל בדיקה קצרה מעמידה בספק את אמינותו וסמכותו של כתב העת וגם את אמינות הממצאים. התמונה הרבה יותר מורכבת, ואם בוחנים פרסומים מדעיים נוספים, מגלים שאמנם אין ספק שהחומר הזה רעיל ובעייתי, אבל אין מספיק ראיות לטעון שהוא אכן קשור לפרקינסון.

  ראו למשל:
  doi:10.1007/s12035-017-0830-x
  https://www.tandfonline.com/doi/full/10.2147/DNND.S361526?scroll=top&needAccess=true&role=tab

 10. חבל שלא מציינים באילו מוצרים נמצא החומר הזה שגורם לאלצהיימר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן