סיקור מקיף

הקפסולה הסינית ועליה 2 ק"ג מאדמת הירח נחתה בשלום

במשימה השיגו הסינים מספר אבני דרך  לרבות דגימת הירח הראשונה, ההמראה הראשונה מגוף בחלל החיצון, המפגש הראשון ועגינה במסלול הירח והחללית הראשונה שנשאה דגימות ונכנסה לאטמוספירה של כדור הארץ

קפסולת הכניסה מחדש של צ'אנג-5 ב- Siziwang Banner, מונגוליה הפנימית, 16 בדצמבר 2020. צילום: CNSA/CLEP
קפסולת הכניסה מחדש של צ'אנג-5 ב- Siziwang Banner, מונגוליה הפנימית, 16 בדצמבר 2020. צילום: CNSA/CLEP

קפסולת החזרה של הגשושית הסינית Chang'e-5 נחתה על כדור הארץ בשעות המוקדמות של יום חמישי,  והביאה עימה את הדגימות הראשונות של סין שנאספו מאדמת הירח.

החללית נחתה ב-Siziwang שבאיזור האוטונומי מונגוליה הפנימת בצפון סין בשעה, בשעה 01:59. זמן בייג'ינג, (06:59 שעון ישראל).

מינהל החלל הלאומי של סין (CNSA) מדווח על הצלחתה של תוכנית חקר הירח הנוכחית בת שלושת השלבים של סין לשיגור חלליות במסלול סביב הירח, נחיתה והחזרת דגימות, שהחלה ב-2004.

אחת המשימות המורכבות

Chang'e-5 היא אחת המשימות המורכבות והמאתגרות ביותר בהיסטוריית תוכנית החלל של סין. הגשושית הכוללת החללית, נחתת, רכיב שממריא מהירח, ורכיב שנוחת על כדור הארץ שוגרה ב-24 בנובמבר, ושילוב הנחתת-עולה שלה נחת בצפון  מונס ראמקר באוקינוס פרוסלרום, הידוע גם כאוקיינוס הסופות, בצד הקרוב של הירח ב-1 בדצמבר.

במשימה השיגו הסינים מספר אבני דרך  לרבות דגימת הירח הראשונה, ההמראה הראשונה מגוף בחלל החיצון, המפגש הראשון ועגינה במסלול הירח והחללית הראשונה שנשאה דגימות ונכנסה לאטמוספירה של כדור הארץ במהירות גבוהה. דגימות הקרקע שהביאה Chang'e-5 הן הראשונות מאז שנת 1976.

הקפסולה שהכילה כ-2 ק"ג של חומר ירחי מהקרקע ומחפירה בעומק של 2 מטרים אותרה זמן קצר לאחר הנחיתה. מטרת המשימה היתה לאסוף דגימות סלע שנחשבות צעירות במיליארדי שנים מאשר עד כה נמסרו על ידי משימות אפולו ולונה הסובייטית.

בעוד הדגימות יועברו למעבדה שנבנתה במיוחד בבייג'ינג להכנה, ניתוח ואחסון, Chang'e-5 הצליחה לאמת טכנולוגיות להמראה מפני הירח ונחיתה אוטומטית ועגינה במסלול הירח. הצלחה זו פותחת את הדרך למשימות מתוכננות להחזרת  דגימות נוספות  גם מאסטרואידים וממאדים בעשור הקרוב, כמו גם נחיתות מאוישות על הירח בשנות השלושים.

Chang'e-5 שוגרה ב-23 בנובמבר ונכנסה למסלול סביב הירח 112 שעות לאחר מכן. הדגימות נאספו כמה שעות שלאחר נחיתת  ב-1 בנובמבר, ורכב ההמראה העביר את החומר שנאסף למסלול סביב הירח.

מדובר מפגש אוטומטי חסר תקדים  במסלול הירח ועגינה עם מודול שירות המשימה יומיים לאחר מכן אפשר את העברתם של 2 ק"ג החומר לתוך קפסולת החזרה. המשימה הייתה המורכבת ביותר בסין עד כה וגם בכלל במונחים של חקר החלל הרובוטי.

החללית Chang'e- 6 שהוכנה למשימת גיבוי, תקבל כעת יעוד חדש – נחיתה בקוטב הדרומי הירחי או באגן הקוטב הדרומי-אייטקן. המשימה תכלול תרומות מסוכנות החלל הצרפתית -CNES. אימות גיל הדגימות יאשר השערות לפיהן אזורים מסוימים בירח חוו התפרצויות געשיות בשלב מאוחר בהסטוריה הגיאולוגית של הירח, וניתוח הרכב החומרים יוכל לספק תובנות לסיבות להתפרצות זו.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. הסינים לא שיתפו שום מידע עם הקהילה המדעית במשימה הקודמת, אז אתם באשליה גמורה אם נראה לכם שהמשטר הקומוניסטי יחלוק מידע הפעם. זה תחת מעטה של בטחון לאומי. המערב לא יקבל ולו פיסת מידע אחת. PROVE ME WRONG. הסינים מחפשים מחצבים שיביאו להם כסף ויתדלקו את המשך ההתפשטות שלהם והמשך מיטוטון של דמוקרטיות מערביות בעזרת מיליארדי דולרים שהולכים לאליטות מערביות מושחתות כמו משפחת ביידן והקלינטונים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן