העלייה החדה בכמות הנדבקים בקורונה מצביעים על יציאה מיציבות

כך עולה ממחקר של צוות חוקרי האוניברסיטה העברית והדסה שממליצים לצאת לפעולה נמרצת

מגפת הקורונה בישראל. איור: Shutterstock
מגפת הקורונה בישראל. איור: Shutterstock

דו"ח חדש שפרסמו שישה חוקרים מהאוניברסיטה העברית והדסה קובע כי מקדם ההדבקה עלה חזרה מעל ל-1, וכי בשבועיים הקרובים יש לצפות לכ-600 חולים במצב קשה מהנגיף. החשש שלהם הוא מפני אי ספיקה בבתי החולים. נתוני הדו"ח מוצגים כעת בישיבת קבינט הקורונה

חוקרי האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה, המנטרים באופן יומי את מצב התחלואה בישראל, פרסמו היום (חמישי) דו"ח חדש, שמראה כי ישראל לא הצליחה להמשיך את הבלימה של הגל השני שהתרחשה בסוף יולי, ולהפוך אותה לירידה ממשית ומתמשכת בהדבקה ובתחלואה בבתי החולים. נתוני הדו"ח הוצגו אתמול בישיבת קבינט הקורונה.

יתר על כן, החוקרים מצביעים על כך שכרגע לא נראית התמתנות, אלא להיפך. מתחילת חודש יוני לא נרשמה אף לא פעם אחת של ירידה או התמתנות משמעותית בכמות החולים החדשים המתווספים מדי יום, שנמצאים במצבים בינוני וקשה. עקומת הנפטרים חדה יותר וכמותית גבוהה משמעותית מהגל הראשון.

במסמך המצורף, מבהירים החוקרים כי הגל הנוכחי עשוי להפוך ללא יציב. "מספר החולים החדשים במצבים בינוני וקשה עולה באופן מובהק. עלייה זו יחד עם העלייה בנדבקים מצביעה על יציאה מיציבות – צפי לעלייה מהירה בתקופה הקרובה בחולים במצב קשה בבתי החולים. היציבות בשבועות האחרונים במספר החולים במצב קשה המאושפזים נבעה מאיזון שברירי בין מספר החולים במצב קשה החדשים ומספר המתים והמבריאים. כעת, קצב התמותה וההבראה לא צפוי להדביק את קצב התחלואה", הם מציינים. "בתרחיש נומינלי יהיו 600 חולים במצב קשה בעוד שבועיים. התחזית קדימה – סיכון משמעותי להתדרדרות מהירה".

האם מחלקות קורונה יהיו מסוגלות לעמוד בעומס החולים? מקדם ההכפלה האפקטיבי נמצא כיום על פי החוקרים מעל ל-1, ומצוי במגמת עלייה. רק לפני כחודש פרסם הצוות תחזית אופטימית יחסית לפיה מקדם ההכפלה ירד מתחת ל-1, כנראה בגלל הצעדים שננקטו בזמנו לבלימת המגפה ובראשם איסור ההתקהלויות. אלא שכעת מקדם ההכפלה החדש מעלה את החשש מפני הגעה למצב של אי ספיקה בבתי החולים: "בתרחיש המחמיר, לא ניתן יהיה למנוע פריצה של סף הספיקה שהוגדר בעבר. יש להיערך להתממשות מהירה של התרחיש המחמיר. הסיכון הנוכחי מחייב פעולה נמרצת".

על המסמך חתומים פרופ' ינון אשכנזי, פרופ' דורון גזית, ד"ר מיכאל אסף ופרופ' נדב כץ ממכון רקח לפיזיקה יחד עם פרופ' רונית קלדרון-מרגלית ופרופ' רן נירפז מבית הספר לבריאות הציבור ורפואה קהילתית באוניברסיטה העברית בירושלים ומבית חולים הדסה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

 1. בלי אכיפה יעילה הצעדים אינם יעילים. על האכיפה ממונה משטרת ישראל, ואין צורך להוסיף אף מילה.

 2. כל הדיונים לא ממש חשובים, אין מצב לחזור למניעה יותר משמעותית של תקנות והוראות:

  עטיית מסיכה: רוב האנשים (כבר) לא עוטים מסיכה כנדרש.
  המהדרין משתמשים בכיסוי שקוף, שכמוהו ככוסות רוח למת.

  ריחוק חברתי: כולם בעד, רק לא למטרות "שלי", והכל מוגן ע"י הפוליטיקאים האינטרסנטים, שככל הנראה פועלים בעיקר למען הגדלת שיעור התחלואה במגזר "שלהם". כך לדוגמא החרדים בעד פתיחת הישיבות, וייבוא חולים מחו"ל. השמאלנים בעד ההפגנות בבלפור, וכל מי שיש לו אירוע, מכל סוג ומגזר שהוא, בעד לוותר על הכללים רק למען הפצת המחלה בחוגי הקרובים לו.

  אז ככה לא עוצרים מגיפה.

 3. ברור לכול (כמעט) כי ע׳׳י שמירה על שלושה כללים: 1 – ריחוק חברתי, 2 – היגינה,
  3- עטיית מסכה, ניתן למנוע את התפרצות
  המגיפה ,
  לכן: אם כל הכבוד למחקרים וסקרים
  ״העלייה החדה בכמות הנדבקים בקורונה מצביעה ״ על חוסר היענות להנחיות
  ואי שמירה על שלושת הכללים,
  מה שנובע מ : ט י מ ט ו ם ! ! !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן