סיקור מקיף

הספינה האוטונומית יצאה לדרך

הספינה האוטונומית MAYFLOWER של IBM ו-פרו מארה צפויה לחצות את האוקיאנוס האטלנטי לאסוף מידע סביבתי

ספינת המחקר האוטונומית מיילפאור. צילום IBM
ספינת המחקר האוטונומית מיילפאור. צילום IBM

ארגון המחקר הימי פרו-מארה וענקית הטכנולוגיה IBM הכריזו על ההשלמה וההשקה של ספינת מייפלאואר האוטונומית (MAS), כלי שיט מחקרי המונע באמצעות בינה מלאכותית ואנרגיה סולרית אשר יחצה אוקיאנוסים ויאסוף נתונים סביבתיים חיוניים.

בתום שנתיים של תכנון, בנייה ואימון של כל מודלי הבינה המלאכותית שלה, ספינת המייפלאואר החדשה והאוטונומית לחלוטין הפליגה היום לדרכה מחוף פלימות' באנגליה, כשהיא מקדימה את מועד ההשקה הרשמי שנקבע לה.

הדור החדש של ה"מייפלאואר", שנבנתה כדי לספק דרך בטוחה, גמישה וחסכונית לאיסוף נתונים על האוקיאנוס, מבטיח לחולל מהפך במדע האוקיינוגרפיה באמצעות שיתוף פעולה עם מדענים וכלי שיט אוטונומיים אחרים במטרה להבין סוגיות קריטיות כגון ההתחממות הגלובלית, זיהום האוקיינוסים במיקרו פלסטיק, ושימור יונקים ימיים. יוזמת פרו-מארה (ProMare) מתאמת את המחקרים המדעיים בשיתוף עם IBM Research ותכנת הקוד הפתוח Red Hat .

"ספינת המייפלאואר האוטונומית מסוגלת לסרוק את סביבתה בחיפוש אחר סכנות אפשריות, לקבל החלטות ולשנות את נתיבה בהתאם לנתוני חיישנים המתקבלים בזמן אמת. מבחינה טכנולוגית, היא דומה יותר לבנק מודרני מאשר לספינה מהמאה ה-17 הנושאת את אותו שם," אמר אנדי סטנפורד-קלרק, מנהל הטכנולוגיה הראשי של IBM בריטניה ואירלנד. "יכולתה להמשיך לפעול גם בתנאים המאתגרים ביותר הופכת את הספינה הקטנה הזאת לעתיד המאה ה-21."

על מנת לאפשר לאנשים מכל העולם להתעדכן בפעולותיה של המייפלאואר האוטונומית (MAS) תוך כדי ביצוען, IBM ופרו-מארה השיקו היום פורטל אינטראקטיבי חדש בכתובת https://mas400.com. הפורטל נבנה על-ידי IBM iX, זרוע התכנון העסקית של IBM Services והוא מופעל בטכנולוגיית IBM Watson Assistant. הפורטל נועד לספק עדכונים חיים על מיקומה של הספינה, תנאי סביבתה ונתונים מפרויקטי המחקר השונים שלה. גם נתונים שוטפים על מזג האוויר יוזרמו מ-The Weather Company של IBM משום ש-MAS מקבלת נתוני חיזוי ותובנות מהמרכז החדש של IBM  למזג אוויר.

הפורטל של הספינה כולל אפילו נוסע סמוי: זהו צ'אט-בוט דמוי תמנון בעל שבע זרועות הטוען שהוא רק תופס טרמפ על הספינה. ארטי, כפי שנקרא תמנון הצ'אט, פותח בשיתוף עם הסטרטאפ האירופי Chatbotbay והוא אומן לספק מידע על MAS ומעלליה בפורמט תוסס וידידותי.

"MAS400.com הוא אחד מפורטלי המחקר הימיים המתקדמים ביותר שנבנו אי פעם," אומר פרדריק סורייד, המנהל המדעי של פרויקט ספינת מייפלאואר האוטונומית וחבר בדירקטוריון של פרו-מארה. "הגנת האוקיינוסים תלויה ביכולתנו לערב את הציבור בנושאים חשובים המשפיעים על בריאותנו. פורטל MAS400 נועד להשיג את המטרה הזאת בדיוק. הוא יספר למבקרים בו על האוניה, מהירות ההפלגה שלה, תנאי מזג אוויר שהיא עוברת בדרכה והמחקרים המדעיים היא מבצעת. המשתמשים יוכלו אפילו לסייע לארטי התמנון לדוג מסכות כירורגיות חד פעמים, בדלי סיגריות ופסולת נוספת מהסוגים השכיחים ביותר שאנו מוצאים בים, מתוך אוקינוס וירטואלי של עובדות ונתונים."

את ששת החודשים הבאים תקדיש MAS לניסויים ולמשימות מחקר והפלגות שונות ובאביב 2021 תנסה לחצות את האוקיינוס האטלנטי. ההפלגה הטרנס-אטלנטית של MAS תתבצע בנתיב דומה ובאותה תעוזה כמו ספינת מייפלאואר המקורית מ-1620 אשר חצתה את האוקיינוס לפני 400 שנים.

באותו הנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן