סיקור מקיף

IBM תשיק ספינה אוטונומית שתחקור את דרכי הצטברות הפלסטיק באוקיינוס האטלנטי

הספינה נבנתה על ידי ארגון המחקר הימי ProMare * מערכות המחשוב על הספינה יתבססו על בינה מלאכותית וטכנולוגיות ענן ויאפשרו לה לנווט באופן אוטונומי לגמרי, לחמוק ממכשולים, וגם לסייע למדענים להבין את דרכי הצטברות פסולת הפלסטיק באוקיינוסים

הספינה האוטונומית MAS שתחקור את ריכוזי הפלסטיק באוקיאנוס האטלנטי. איור: IBM
הספינה האוטונומית MAS שתחקור את ריכוזי הפלסטיק באוקיאנוס האטלנטי. איור: IBM

IBM, יחד עם ארגון המחקר הימי ProMare, ישיקו ספינה בלתי מאוישת ואוטונומית לחלוטין שתחצה בשנה הבאה את האוקיינוס האטלנטי ותסייע למדענים לחקור את הצטברות הפלסטיק בים. המסע, שמתוכנן לספטמבר בשנה הבאה, יציין גם מלאת 400 שנה להפלגה ההיסטורית של ספינת המייפלאואר, שהביאה את המתיישבים הראשונה מאנגליה לאמריקה.
ספינת (ה)מייפלאואר האוטונומית (MAS) תעשה שימוש בבינה מלאכותית, שרתים רבי עוצמה וטכנולוגיות ענן ומחשוב קצה של IBM בכדי לאפשר לספינה לנווט באופן אוטונומי ולהימנע ממכשולים בלב ים כשתעשה את דרכה מנמל פלימות' שבאנגליה לפלימות' מסצ'וסטס בארה"ב. זו צפויה להיות הפעם הראשונה שספינה אוטונומית בגודל מלא חוצה את האוקיינוס האטלנטי בניווט עצמי.

הספינה תישא על סיפונה שלושה "פודים" לצרכי מחקר ובהם מגוון חיישנים ומכשור מדעי שישמש לקידום ההבנה של תחומים כגון מיפוי הים והפלסטיק המזהם את האוקיינוסים, ניטור יונקים ימיים ואבטחת סייבר של כלי שיט.,,. על החלק המחקרי של המסע אחראים חוקרים מאוניברסיטת פלימות' בבריטניה. במקביל, חוקרים מאוניברסיטת בירמינגהם בבריטניה יהיו אחראים לשימוש במגוון טכנולוגיות מציאות וירטואלית, רבודה ומעורבת על גבי ה-MAS. במחשבים שיופעלו על סיפון הספינה ובענן תשולב טכנולוגיית PowerAI של IBM עם שרתי IBM Power System – אלה המשמשים את מחשבי העל המהירים בעולם. הם יבצעו היתוך (fusing) נתונים ממפות ימיות, חיישנים ותחזיות מזג אוויר כדי לאפשר ל-MAS לחשב את המסלול והמהירות האופטימליים לחציית האוקיינוס האטלנטי.

בנוסף, IBM תפתח עבור ProMare מודלים של למידה עמוקה המסוגלים לזהות סיכונים כאשר הם נקלטים על-ידי המצלמות שעל גשר הספינה. ה- MASתשתמש בתוכנת Operational Decision Manager של IBM שתסייע לה להחליט בצורה אוטונומית האם לשנות את מסלולה או במקרה חירום להאיץ את מהירותה בכדי להתחמק מסכנה. "IBM סייעה לשגר בני אדם לירח לפני 50 שנה, וכעת אנו נרגשים מהאתגר של שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לחציית האוקיינוסים העמוקים בעולם" אמר אנדי סטנפורד-קלרק, מנהל הטכנולוגיה הראשי של IBM בריטניה ואירלנד.

אחד המחקרים שתבצע MAS יהיה ניתוח דגימות מים כדי לאסוף מידע על המקור, הפיזור וההשפעה הפוטנציאלית של המקרו-פלסטיק באוקיינוס. לדברי פרופ' ריצ'רד תומפסון, מנהל המכון הימי באוניברסיטת פלימות', "מיקרו-פלסטיק יוצר בעיה גדולה באוקיינוסים. יותר מ-700 מינים שונים באים במגע עם פסולת ימית, מהקטבים עד לקו המשווה. על פי ההערכות, כמות הפסולת בימים תגדל פי שלושה עד 2025. ספינת המייפלאואר האוטונומית מספקת לנו הזדמנות לחשוב מחדש כיצד לאסוף נתונים ולקדם את הבנת הבעיה העולמית הזאת".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן