סיקור מקיף

החללית ובה ארבעת האסטרונאוטים האזרחים נחתה בשלום באוקיאנוס האטלנטי

החללית דראגון הצוות של ספייס אקס נכנסה לאטמוספירה והפעילה באופן אוטונומי את המצנחים. ארבעת הנוסעים ייעדו את הטיסה לאיסוף תרומות למחקר מחלות סרטן בילדים

עדכון 02:12 – לפני כחמש דקות נחתה החללית דראגון הצוות של ספייס אקס במשימת Inspiration4. החללית האוטונומית הנחיתה את עצמה באוקיאנוס האטלנטי, סמוך לחופי פלורידה בדיוק במועד המתוכנן. מזג האוויר היה נאה ואיפשר נחיתה חלקה.

נחיתת החללית דראגון הצוות של ספייס אקס במשימה הכל אזרחית הראשונה. צילום מסך
נחיתת החללית דראגון הצוות של ספייס אקס במשימה הכל אזרחית הראשונה. צילום מסך
שידור חי של נחיתת חללית הדראגון של ספייס אקס ובה ארבעה אסטרונאוטים אזרחים. 19/9/2021 החל מ-01:00

צוות Inspiration4 המורכב מאסטרונאוטים אזרחים בלבד, ינחת הלילה מול חופי פלורידה. כך מסרה חברת ספייס אקס ששיגרה אותם לחלל בלילה שבין יום רביעי לחמישי.

החללית מדגם דראגון הצוות טיפסה למסלול בגובה של כ-575 ק"מ – גבוה בהרבה מתחנת החלל הבינלאומית ואף מטלסקופ החלל האבל שעד כה המשימות אליו היו המסלול הגבוה ביותר אליו הגיעו בני אדם אחרי סגירת פרויקט אפולו.

The crew of Inspiration4 participate in a launch day rehearsal on September 13, 2021 : (L-R) Sembroski, Proctor, Isaacman and Arceneaux. צילום: SpaceX
The crew of Inspiration4 participate in a launch day rehearsal on September 13, 2021 : (L-R) Sembroski, Proctor, Isaacman and Arceneaux. צילום: SpaceX

הארבעה הם יזם הטכנולוגיה והמיליארדר ג'ראד איזקמן עם סיאן פרוקטור שהוגדרה כטייסת המשימה. מלבדם גם הרופאה היילי ארסנו ומהנדס הנתונים כריס סמבורסקי.  יחד, הם מייצגים את האידיאלים של מנהיגות, שגשוג, תקווה, ונדיבות, בהתאמה. מטרת המשימה היא לגייס כספים לבית החולים המחקרי לילדים סנט ג'וד – בפרט לחקר הסרטן.  ארסנו טופלה בילדותה בבית החולים בשל סרטן העצמות. הרופאים נאלצו לכרות את אחת מרגליה והיא משתמשת ברגל תותבת, ככל הנראה בעלת המוגבלות הראשונה שטסה לחלל.

הטיסה שוגרה כאמור ביום רביעי בשעה 20:00 שעון החוף המזרחי, 03:00 שעון ישראל מכן השיגור 39A

במרכז החלל קנדי של נאס"א בפלורידה. מטרת הטיסה הייתה להעלות את המודעות והכספים לבית החולים למחקר ילדים סנט ג'וד ולהעניק השראה לאנשים בכל רחבי העולם. הטיסה, המופעלת על ידי SpaceX ובחסות ג'ארד אייזקמן וחברת הפינטק שלו -Shift4Payments,  ממחישה כיצד הנגישות לחלל זינקה הן במספר המשימות והן בגובה אליו הן מגיעות.

משימה זו מייצגת כמה אבני דרך. בנוסף להיותה טיסת החלל האזרחית הראשונה, זוהי גם משימת Crew Dragon הראשונה המאוישת במסלול שלא תעגון עם תחנת חלל מאז משימת האבל האחרונה בשנת 2009 (STS-125). הצוות מכוון למסלול של כ-575 ק"מ, טס רחוק יותר מכל אדם אחר מאז האבל, למשך משימה צפויה של כשלושה ימים.

כרבע שעה לאחר השיגור הוסר המכסה מעל חרטום תא הנוסעים, וחשף את הקופולה (מצפה) שחוברה אליו במקום מתאם העגינה של תחנת החלל. הנוסעים ריחפו אל הקופולה במהלך הטיסה וצילמו ממנה את כדור הארץ.

ד"ר ריצ'ארד שדיאק, נשיא ומנכ"ל קרן הצדקה האמריקנית – לבנונית – סורית המנהלת את מסע ההתרמה עבור בית החולים סנט ג'וד, אמר במעמד השיגור: אנו מודלים לג'ראד על המובילות שלו כמפקד המשימה הסטורית ועבור עבודתו לגיוס 200 מיליון דולר עבור בית החולים. קשה להגזים בחשיבותו של מבצע Inspiration4 . המשימה היא תחילתו של עידן חדש בטיסות החלל והוא נותן תקווה לילדים."

"כ-400 אלף ילדים מאובחנים בסרטן ברחבי העולם מדי שנה. ריפוי מחלה איומה זו בילדים היא משימה הדורשת טריליוני דולרים, שנים רבות ותמיכה ציבורית באמצעות יוזמות כמו Inspiration4 שהופכות את משימת הגיוס וללסייע להציל ילדים בכל העולם.

עדכון במהלך המשימה

Inspiration4

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן