סיקור מקיף

חללית "דראגון הצוות" נחתה בהצלחה באוקיאנוס האטלנטי * משימת ההדגמה הבאה כבר תהיה מאויישת

תכנית החלל המאויישת של ארה"ב עברה ציון דרך גדול השבוע, כאשר חללית דראגון הצוות של SpaceX חזרה לכדור הארץ, לאחר משימה בת חמישה ימים במהלכה עגנה בתחנת החלל הבין-לאומית

נחיתת חללית דראגון הצוות במשימת DEMO-1 לא מאויישת. צילום: נאס"א
נחיתת חללית דראגון הצוות במשימת DEMO-1 לא מאויישת. צילום: נאס"א

תכנית החלל המאויישת של ארה"ב עברה ציון דרך גדול השבוע, כאשר חללית דראגון הצוות של SpaceX חזרה לכדור הארץ, לאחר משימה בת חמישה ימים במהלכה עגנה בתחנת החלל הבין-לאומית.

ביום שישי, 8/3/19 בשעה 16:45 שעון ישראל, כשש שעות לאחר שיצאה מתחנת החלל צנחה החללית, שהפעם היתה עדיין בלתי מאויישת כ-350 ק"מ לחוף כף קנוורל שבפלורידה. SpaceX משתה את החללית ממי האוקיאנוס האטלנטי והובילה אותה בחזרה לנמל על ספינת החילוץ.

 

"ההצלחה של היום והחזרת הקפסולה של דראגון הצוות לאחר המשימה הראשונה שלה לתחנת החלל הבין-לאומית סימנה אבן דרך חשובה נוספת בעתיד של החלל המאוייש. ", אמר מנהל נאס"א ג'ים ברידנסטין. "אני רוצה לברך שוב את צוותי נאס"א ו – SpaceX על שבוע מדהים. התכנית שלנו להטיס אנשי צוות באמצעות גופים עסקיים מתקרבת צעד גדול לקראת שיגור אסטרונאוטים אמריקנים, על משגרים אמריקנים מאדמה אמריקנית. אני גאה על העבודה הגדולה שנעשתה כדי להביא אותנו לנקודה הזאת ".

במשימה שזכתה לכינוי DEMO-1 בהיותה טיסת הדגמה, חללית דראגון הצוות לא היתה מאויישת. היא שוגרה ב-2 במארס ממרכז החלל קנדי של נאס"א בפלורידה, וקבעה כמה שיאים ראשוניים תוך פחות משבוע:

  • החללית הראשונה שנבנתה לצרכים מסחריים ומופעלת בידי צוות אמריקני, כאשר גם המשגר ממריא מאדמה אמריקנית לתחנת החלל הבין-לאומית.
  • החללית המסחרית הראשונה המסוגלת לשאת בני אדם שעגנה בתחנת החלל הבין-לאומית.
  • עגינה אוטונומית ראשונה של חללית אמריקנית בתחנת החלל הבין-לאומית.
  • שימוש ראשון בתכנון חדש למתאמים המחברים את תחנת החלל ואת חללית דראגון הצוות. עיצוב זה ישמש גם את החללית אוריון למשימה העתידית של נאס"א לירח.

 

צוותי נאס"א ו – SpaceX התאספו בשעות הבוקר המוקדמות במטה החברה בהות'ורן שבקליפורניה, כדי לעקוב אחר הנחיתה ומסעה של החללית באוקיאנוס.

הבובה ריפלי, שהוטסה בטיסת המבחן DEMO 1 של חללית דראגון הצוות של SPACEX. צילום מסך, SPACEX
הבובה ריפלי, שהוטסה בטיסת המבחן DEMO 1 של חללית דראגון הצוות של SPACEX. צילום מסך, SPACEX9

"כולנו התרגשנו מאוד לראות את הכניסה לאטמוספירה, פריסת מצנח הגרירה והמצנח הראשי ולבסוף, המגע עם המים. הכול קרה בדיוק בזמן, כפי שציפינו. זה היה יפה"

מחדש כניסה, מצנח ו drogue לפרוס, הראשי לפרוס, splashdown – הכול קרה בדיוק. זה היה בדיוק בזמן, כפי שציפינו שזה יהיה. זה היה יפה ", אמר בנג'י ריד, מנהל משיימת דראגון הצוות ב SpaceX.

זה צעד חשוב לקראת אימות הביצועים של מערכות ה-Demo-1 אך יש עוד עבודה כדי להכין את החללית להטסת אסטרונאוטים.

 

בכל זאת היה נוסע בטיסה הזו – בובת חלון ראווה דמוית אישה בחליפת חלל, שזכתה לשם Ripley, מחווה לסרט המד"ב הנוסע השמיני. ריפלי היתה מצויידת בחיישנים שסיפקו נתונים שיאפשרו להעריך את ההשפעות האפשריות על בני אדם שיטוסו בחללית. לאחר ש – SpaceX תעבד נתונים ממשימה זו, צוותים יתחילו להכין את דראגון הצוות למשימתו הבאה – מבחן בדיקה של טיסה מאויישת בקיץ הקרוב. Demo-2, החללית תישא את האסטרונאוטים של נאס"א, בוב בהנקן ודאג הארלי, שיאשרו שהחללית אכן מוכנה למשימות מבצעיות שגרתיות.

 

"בפעם הראשונה, ביצענו מבחן מקצה לקצה וראינו כיצד האנשים, הציוד, התהליכים והנהלים עובדים יחד וזה חשוב לקראת הצבת אנשים על סיפון החללית" אמר האסטרונאוט של נאס"א, מייק הופקינס, המתוכנן לצאת לתחנת החלל בחללית המבצעית הראשונה בסדרת דראגון הצוות בעקבות Demo-2. "אני אישית מאוד להוטה לשמוע איך ריפלי הרגישה אחרי שהוציאו אותה מהקפסולה והעלו אותה על הספינה."

תקציר מסעה של החללית DEMO-1

2 תגובות

  1. זוכרים שהתלוננתי על כך שריפלי לא קיבלה הזמנה פנימה? אפשר להבין את זה על רקע ההיסטוריה שלה בכל הקשור לגורל ספינות ותחנות החלל שאליהן נקלעה מהלך הקריירה שלה. מכל מקום, לא זו הייתה קבלת הפנים שלה זכה מר כדור-הארץ שגם הגיע. אל תחמיצו את הוידאו הבא, ובעיקר לא את הדקות האחרונות:

    https://www.youtube.com/watch?v=Q8LUbag1bS0

  2. לפני השיגור המאויש של צוות ברכב חדש (Demo 2) יש לבצע עוד ניסוי (עם הרכב שחזר זה עתה מהמסע, ועם השלב הראשון של הפלקון 9 שהטיס אותו) ובו תיבחן היכולת לבצע הפעלה של מערכת המילוט בגובה רב ובמהירות על-קולית, וצניחה בטוחה חזרה לארץ. זה אמור לקרות בסביבות יוני.

    פרט לכך, גם בואינג מתכננת לשגר השנה את הרכב המאויש שלה לטיסות ניסיון. הרכב שלה ינחית את עצמו בקלאסה, במדבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן