סיקור מקיף

ד”ר ויויאן סלון – כלת פרס רוזלינד פרנקלין לחוקרות צעירות

ד”ר סלון היא אנתרופולוגית ופלאו-גנטיקאית, שהקימה מעבדה ייחודית העוסקת בגנום של אוכלוסיות פרהיסטוריות ופרוטו-היסטוריות

ד"ר ויויאן סלון. צילום: דוברות אוניברסיטת תל אביב
ד”ר ויויאן סלון. צילום: דוברות אוניברסיטת תל אביב

ד”ר ויויאן סלון זכתה לאחרונה בפרס היוקרתי ע”ש רוזלינד פרנקלין לחוקרות צעירות לשנת 2022, המוענק מטעם האגודה האמריקאית לגנטיקה ועמותת גרובר. הפרס מוענק אחת לשלוש שנים, והוענק לשתי חוקרות נוספות מצרפת ומארה”ב.

 

ד”ר ויויאן סלון היא אנתרופולוגית ופלאו-גנטיקאית, חוקרת בפקולטה לרפואה ע”ש סאקלר ובמרכז דן דוד לחקר תולדות האדם. היא למדה לתואר ראשון ושני באוניברסיטת תל אביב. את לימודי הדוקטורט עשתה במעבדתו של ד”ר סְוָנְטֶה פֶּבּוֹ, גנטיקאי אבולוציוני ממכון מקס פלאנק בלייפציג, גרמניה. שם, זכתה לעבוד במגוון של אתרים ארכאולוגיים ובהם גם מערת דניסובה, בה התגלה האדם הדניסובי הקדום. סלון פיתחה שיטה מיוחדת וחדשנית למיצוי וריצוף דנ”א עתיק מתוך עפר, מה שמאפשר גילוי ממצאים מרתקים גם באתרים בהם אין שרידים אנושיים, לפחות לא למראית עין.

 

גם את תקופת הבתר-דוקטורט עשתה במכון מקס פלאנק, ולאחר סיום תקופה זו שבה לארץ והצטרפה לסגל אוניברסיטת תל אביב. היא הקימה מעבדה ייחודית העוסקת בגנום של אוכלוסיות פרהיסטוריות ופרוטו-היסטוריות, עם התמקדות באוכלוסיות עתיקות בלבנט – אזור מעבר להגירות לאורך ההיסטוריה האנושית ואחד ממרכזי החקלאות העתיקים בעולם. לאחרונה אף לקחה חלק בכתיבת קוד אתי בינלאומי לחוקרים העוסקים בדנ”א עתיק.

 

במהלך השנים זכתה סלון בפרס דן דוד לחוקרים צעירים (2017), במדליית אוטו-האן (2018), בפרס אוטו-האן (2018) ובמלגת אלון לסגל אקדמי מצטיין בכיר חדש (2020). כמו כן נמנתה בימים אלה עם רשימת 40 הצעירים המבטיחים מתחת לגיל 40 לפי עיתון דה-מרקר.

 

ד”ר ויויאן סלון: “אני שמחה מאוד לזכות בפרס היוקרתי הזה, שנותן לי כחוקרת צעירה הרבה רוח במפרשים לקראת שנים רבות נוספות של מחקר משמעותי ומרתק בתחום הפלאו-גנטיקה. מדובר בתחום חדשני שרב הנסתר על הגלוי בו. עם האמון שנתנה לי ועדת הפרס אני מתכוונת ללכת קדימה ולפתח עוד ועוד כלים שיסייעו לנו לפצח את צפונותיהם של תרבויות קדומות שהיו ואינן עוד. רוזלינד פרנקלין הייתה מדענית פורצת דרך משכמה ומעלה, שלא זכתה בזמנו להכרה מהממסד בגלל הטיות מגדריות וחברתיות, והפרס הזה הוא מפעל הנצחה שמטרתו לתקן את ההטיות הללו”.

עוד בנושא באתר הידען:

 

דילוג לתוכן