מקום שני למדענית ישראלית בתחרות בין-לאומית לתקשורת מדעית

זוכת פיימלאב ישראל, קרן לביא, דוקטורנטית במדעי המוח באוניברסיטאות בר אילן וחיפה זכתה במקום השני בתחרות פיימלאב הבין-לאומית לתקשורת מדעית שנערכה במוצאי שבת, 11 ביוני, בבריטניה 

קרן לביא, הזוכה בתחרות פיימלאב 2011. צילום: סיון שחור
קרן לביא, הזוכה בתחרות פיימלאב 2011. צילום: סיון שחור

בתחרות פיימלאב השתתפו 14 מדענים צעירים מרחבי העולם שזכו בתחרויות הלאומיות שנערכו בחודשים האחרונים. המתחרים נדרשים להלהיב את הקהל בשלוש דקות מרתקות על מדע – אסור להם להשתמש במצגות או בלוחות כתיבה, רק הכישרון שלהם, העברת המסר הברורה והמלהיבה והנושא המרתק. במקום הראשון זכתה מירתאני פיירי מקפריסין דוקטורית לביולוגיה מולקולרית מאוניברסיטת אוקספורד החוקרת תורשה של מחלות כליה. במקום השלישי זכה מחמוד אבו-חאדר ממצרים, סטודנט להנדסה באוניברסיטת אלכסנדריה.

קרן לביא מישראל זכתה במקום הראשון בגמר הישראלי שנערך לפני כמה שבועות בחמד"ע – המרכז לחינוך מדעי בתל אביב. כבר בהרצאה בישראל הבטיחה קרן לקהל שגדש את אולם התחרות שלא יוכלו לשכוח את הרצאתה – ואכן עמדה בדברה. קרן הציגה מחקר שערך הסבא האקדמי שלה, או המנחה של המנחה שלה בדוקטורט, פרופסור ידין דודאי ממכון ויצמן העוסק בחיזוק או בהחלשה של זיכרונות. קרן הציגה את אותה הרצאה בגמר בבריטניה וזכתה למחמאות על הדרך שבה שילבה את סיפורה האישי עם סיפור המחקר המדעי שלה, ועל הדרך שבה הצליחה להעביר את תשוקתה למדע.

תחרות פיימלאב נוסדה בפסטיבל המדע של צ'לטנהם לפני שבע שנים כדרך לאתר את הפנים החדשות בתקשורת המדעית – מדענים צעירים בעלי כישרון ורצון להציג את המדע לציבור בדרכים חדשות ומרתקות. לפני חמש שנים אימצה המועצה הבריטית את התחרות והפכה אותה לתחרות בין-לאומית. ישראל משתתפת בתחרות חמש שנים ברציפות והיא המדינה היחידה בעולם שבה זכו תמיד רק מדעניות. התחרות מתנהלת בחסות ובתמיכת המועצה הבריטית ומאורגנת בשנתיים האחרונות על ידי חמד"ע בשיתוף עם מוזיאון המדע על שם בלומפילד בירושלים ועם הטכניון. השנה התקיימה התחרות בסיוע תרומה נדיבה של נשיא מכון ויצמן לשעבר פרופ' מיכאל סלע ורעייתו שרה, וזכתה לסיוע גם מסיינטיפיק אמריקן ישראל.

מדי שנה משתתפים בתחרות מאות מתחרים במדינות שונות, מהונג-קונג ועד פורטוגל ומאזרביז'אן ועד מרוקו. בשנה שעברה השתתפה אף מדענית מלוב. מצרים החלה להשתתף בתחרות בשנה שעברה, והשנה חששו המארגנים שהמהומות במדינה ישבשו את התחרות, אבל במקביל לשינויים הפוליטיים התקיימה התחרות כסדרה – שופטי פיימלאב בבריטניה הוסיפו איחולים הצלחה לא רק למתחרה המצרי אלא גם למצרים כולה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן