סיקור מקיף

ג’ף בזוס הכריז על נחתת הירח המסחרית הראשונה

בלו אוריג’ין באמצעות החברה הבת בלו סורס עובדת על פיתוח הנחתת מזה שלוש שנים. בשלב זה הוצגה גרסת המטענים, אך החברה טוענת כי היא מפתחת גם גרסה מאויישת

נחתת הירח בלו מון. איור: חברת בלו אוריג'ין
נחתת הירח בלו מון. איור: חברת בלו אוריג’ין

בעוד עיני תעשיית החלל היו נשואות לחללת הישראלית בראשית שכמעט היתה החללית המסחרית הראשונה שנחתה על הירח, יש מי שלוקח את זה צעד אחד קדימה. חברת בלו אוריג’ין של היזם ג’ף בזוס הכריזה שלשום (חמישי) על נחתת ירח המכונה בלו מון (ירח כחול). “בלו מון היא נחתת גמישה המספקת מגוון רחב של מטענים קטנים, בינוניים וגדולים על פני הירח. יכולתה לספק נחיתות מדויקות ורכות תאפשר נוכחות אנושית מתמשכת על הירח.”
בלו אוריג’ין משנעת בשנים האחרונות מטענים לתחנת החלל במקביל ל-SPACEX, אך בניגוד ל-SPACEX של אילון מאסק, לא זכתה במכרז לבניית חללית לשיגורים מאויישים למסלול נמוך לאחר שהפסידה לבואינג, אך הדבר לא מונע מבזוס לחשוב על צעד הרבה יותר גדול.

הנחתת בלו מון, כפי שהיא נקראת, מתוכננת להיות כלי גמיש שיוכל לשנע מגוון של מטענים על פני הירח ואולי יום אחד אפילו אסטרונאוטים. המטרה הסופית, אומרת החברה, היא לסייע בבניית “נוכחות אנושית מתמשכת” על הירח.

“זה רכב מדהים, והוא יטוס לירח”, אמר בזוס באירוע בוושינגטון, ביום חמישי אחר הצהריים. בזוס אומר כי החברה הבת בלו סורס (Blue Source) מפתחת את בלו מון בשלוש השנים האחרונות.
דגם נחתת בלו מון שבזוס חשפף הוא הגרסה המיועדת לשאת מטעני תשתית לירח. מטענים אלה יכולים להיות רכבי שטח קטנים, אספקה, כלים, וציוד אחר. בעתיד, עם זאת, אמר Bezos גרסה חזקה יותר של בלו מון תוכל להסיע אסטרונאוטים לירח. לפי אתר החברה הכוונה היא להשתתף בתוכניתו של הנשיא טראמפ להחזיר את ארה”ב לטיסות מאוישות לירח עד 2024, ואולם החללית המאויישת לא הוצגה.

הסיפון העליון של נחתת הירח בלו מון. המחשה: בלו אוריג'ין
הסיפון העליון של נחתת הירח בלו מון. המחשה: בלו אוריג’ין

עוד נאמר באתר בלו אוריג’ין כי: “בלו מון תוכל להנחית מטענים על הירח, ואפילו לפרוס מטענים במהלך המסע לירח. הטכנולוגיה שלה מתבססת על הניסיון שלנו עם New Shepard ומנועי LH2 / LOX, בעלי יכולת כיוונון מדויק ונחיתה אנכית.”
“הסיפון העליון ותאים נמוכים יותר יוכלו להכיל ומפרצים נמוכים יותר יכולים להכיל בקלות מגוון רחב של מטענים, מסוג ESPA עם ממשקי יציאת טבעת סטנדרטיים. באיזורים הנמוכים יותר אפשר יהיה להתקין מערכות הדורשות קרבה לירח ואף הוצאה של מכשירים מהחללית. הנחתת בלו מון תספק קילוואט של כוח באמצעות תאי הדלק שלה, דבר שיאפשר משכי משימה ארוכים ויכולת תפקוד לאורך הלילה הירחי. כמו כן, מערכת ההנחיה המדויקת וחיישני ההנמכה של בלו מון משתמשים בטכנולוגיית למידה של מכונה כדי לנחות במדויק בכל מקום על פני הירח, החל ממשימתה הראשונה.

הגרסה המאויישת של נחתת הירח בלו מון. המחשה: בלו אוריג'ין
הגרסה המאויישת של נחתת הירח בלו מון. המחשה: בלו אוריג’ין

צפו: איך נראית טיסה לגבול החלל ובחזרה ברכב של בלו אוריג’ין

שירות משלוחים לירח: בלו אוריג’ין מציעה לבנות נחתת להעברת אספקה לבסיס מאויש על הירח

טראמפ הורה לנאס”א להחזיר אסטרונאוטים אמריקאים לירח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן