סיקור מקיף

צפו: איך נראית טיסה לגבול החלל ובחזרה ברכב של בלו אוריג'ין

בלו אוריג'ין ביצעה לאחרונה טיסה מוצלחת בדגם חדש של רכב החלל "ניו-שפרד", שישגר בעתיד נוסעים לגבול החלל בטיסות תת-מסלוליות. חברת החלל נתנה לנו כעת הצצה לחוויה המרתקת שתספק להם החללית, בתיעוד מלא של הטיסה, מנקודת מבטה של בובת מבחן שהוצבה בתוכה. צפו בסרטון:

חברת בלו אוריג'ין, אותה ייסד בעלי ומנכ"ל אמזון, והאיש העשיר בעולם, ג'ף בזוס, ביצעה ביום שני (12 בדצמבר) טיסה מוצלחת נוספת ברכב החלל "ניו-שפרד", שקרוי על שמו של האסטרונאוט האמריקאי הראשון, אלן שפרד. כעת, החברה מספקת לנו הצצה מרתקת לחוויית הטיסה עליה ישלמו תיירי חלל עתידיים (בלו אוריג'ין לא החלה עד כה למחור כרטיסי טיסה לחללית, ולא פרסמה כמה היא מתכוונת לגבות עבורם).

שלשום (חמישי), החברה פרסמה תיעוד מלא של הטיסה, שארכה 10 דקות ו-6 שניות, מרגע השיגור ועד הצניחה. הסרטון מתעד את הטיסה מנקודת מבטה של בובת המבחן ששהתה בקפסולה, אותה בלו אוריג'ין מכנה "סקייווקר". הבובה צוידה בחיישנים שנועדו לבחון כיצד הטיסה תשפיע על בני אדם. מכיוון שהייתה חגורה במהלך כל הטיסה, לא ניתן להבחין בסרטון מתי בדיוק מתרחשים רגעי חוסר המשקל, שהחללית תספק לנוסעיה העתידיים.

במקום בובות, בלו אוריג'ין מתכננת לשגר בעתיד בני אדם בשר ודם בחללית שלה, כשהטיסה המאוישת הראשונה מתוכננת לשנת 2019, לאחר השלמת תוכנית הניסויים ברכב.

ה"ניו-שפרד" מורכב משני שלבים – יחידת ההנעה, כלומר המשגר הרקטי, וקפסולת החלל שמוצבת בראשו, שמתוכננת להכיל עד שישה תיירי חלל, או ניסויים מדעיים. הרכב מיועד לביצוע טיסות תת-מסלוליות – כלומר כאלו המגיעות רק לגבול הרשמי המוכר של החלל בגובה של 100 ק"מ (קו קרמן), ללא כניסה למסלול סביב כדור הארץ. בניסוי המתועד הניו-שפרד הגיע לגובה של 99 ק"מ, ולמהירות מרבית של 2.94 מאך בהמראה.

הנחיתה המוצלחת של המשגר של ניו-שפרד, שלשום (12 בדצמבר), באתר השיגור של בלו אוריג'ין במערב טקסס. מקור: Blue Origin.
הנחיתה המוצלחת של המשגר של ניו-שפרד, ב-12 בדצמבר, באתר השיגור של בלו אוריג'ין במערב טקסס. מקור: Blue Origin.

הרכב הינו רב-שימושי לחלוטין – המשגר של הרכב מבצע נחיתה אנכית באמצעות המנוע הרקטי שלו, בעוד הקפסולה מתנתקת ממנו ונוחתת באמצעות מצנחים.

הניסוי ביום שני היה השביעי במספר של הניו-שפרד, והשתמש בדגם חדש ומשופר של הרכב, שהקפסולה שלו צוידה לראשונה בחלונות ענק על מנת לספק חוויית צפייה פנורמית לתיירי החלל העתידיים שיטוסו בה לגבול החלל.

בנוסף לסרטון מתוך החללית, מייסד החברה, המיליארדר ג'ף בזוס, פרסם סרטון נוסף בדף הטוויטר שלו שמציג את "רובוט כן הנחיתה" של החברה, המכונה "Blue2D2" (על שם R2-D2, עוד אזכור ל"מלחמת הכוכבים") אם כי לא ברור מהסרטון מה בדיוק תפקידו של הרובוט, שנראה מטייל מסביב למשגר, לאחר שזה נחת בחזרה בסיום השיגור.

ראו עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

 1. איזה חמוצים מגיבים כאן, אני הייתי משלם את הסכום הזה בשמחה אם הייתי בעל אמצעים וגם לוקח את הסיכון.
  מדובר בחוויה שלא הרבה אנשים חוו . להגיד הייתי בחלל וחוויתי המראה ונחיתה של קפסולת אסטרונאוטים, משוגע לגמרי! איך אפשר להיות אדיש לדבר כזה או להסתפק במשקפי VR ?

 2. יותר מעניין אותי מי יסכים לשלם כ-60,000 דולר עבור החוויה הקלושה הזו. נראה לי שאת מכורי האדרנלין הם כבר הפסידו (אלא אם כן יאפשרו להם לעטות חליפת חלל, כנפי דלתא ומצנח ולקפוץ קפיצה חופשית מגובה 100 ק"מ).

 3. כיום ניתן באמצעות חוויות מציאות מדומה (למשל ה PlayStation vr ) לחוות טיסה שכזאת בנוחות , ללא סיכון ובעלות מזערית , מסלון הבית

 4. מעניין כמה נוסעים יסכימו לסכן חייהם בשביל 606 שניות של טיסה . אני כניראה לא אהיה ברשימת הנוסעים.
  אז נא להגיב בעדינות
  שבת היום… שבת היום… שבת
  יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן