סיקור מקיף

אסטרונומים מגלים פרץ קרינת רדיו קצר עוצמתי ממקום קרוב יחסית בשביל החלב

מהסמיכות הקרובה של פולס עתיר אנרגיה עולה שמגנטרים הם אולי המקור של פרצי קרינת רדיו מהירים מסוימים

התרשמות אמן של מגנטר בהתפרצות, שנראים בה מבנה מורכב של שדות מגנטיים ופליטה אלומתית, המוצגים כאן אחרי אירוע של סדיקת קרום. קרדיט: צוות העיצוב הגרפי של אוניברסיטת מקגיל
התרשמות אמן של מגנטר בהתפרצות, שנראים בה מבנה מורכב של שדות מגנטיים ופליטה אלומתית, המוצגים כאן אחרי אירוע של סדיקת קרום. קרדיט: צוות העיצוב הגרפי של אוניברסיטת מקגיל

מנתונים חדשים ממחקר של צוות אסטרונומים בראשות קנדים, שכלל חוקרים ממכון החלל של מקגיל והמחלקה לפיסיקה של אוניברסיטת מקגיל, עולה טענה חזקה שמגנטרים — סוג של כוכב נייטרונים שמאמינים שיש לו שדה מגנטי מאוד חזק — יכולים להיות המקור של חלק מפרצי קרינת רדיו מהירים (FRBs). למרות שנעשו מחקרים רבים כדי להסביר את התופעה המסתורית, המקור שלהם עד כה לא התגלה והנושא נתון לחילוקי דעות.

גילוי ראשון של פרץ קרינת רדיו עוצמתי ממגנטר בתוך הגלקסיה

ב-28 באפריל 2020, צוות של בערך 50 סטודנטים, פוסט דוקטורנטים ופרופסורים משיתוף הפעולה בפרצי קרינת רדיו מהירים של הניסוי הקנדי למיפוי עוצמת מימן (CHIME) גילו פרץ קרינת רדיו עם עוצמה חריגה שנובע ממגנטר קרוב שנמצא בשביל החלב. במחקר שפורסם היום ב-Nature, הם מראים שהעוצמה של פרץ קרינת הרדיו הייתה גדולה פי שלושת אלפים לעומת כל מגנטר שנמדד עד כה, וזה מחזק את התיאוריה שמגנטרים הם המקור של לפחות חלק מה-FRBs.

"חישבנו שאם פרץ כל כך חזק יגיע מגלקסיה אחרת אי אפשר יהיה להבדיל בינו לבין FRBs מסוימים, כך שזה באמת מחזק את התיאוריה שטוענת שמגנטרים יכולים להיות הגורם של לפחות חלק מה-FRBs", אמרה פרגיה צ'אוואלה, אחת מהכותבים המשותפים על המחקר ודוקטורנטית בכירה במחלקה לפיזיקה של מקגיל.

תיאוריות מתחרות על המקור של FRBs

FRBs התגלו לראשונה לפני יותר מעשור. בתחילה הם נחשבו לאירועים סינגולריים, אבל מאז האסטרונומים שחלק מהפרצים עתירי העוצמה האלה של פליטות קרינת רדיו — עוצמתיים יותר מהאנרגיה שהשמש הפיקה במשך מיליוני עד מיליארדי שנים – למעשה נשנים.

באחת התיאוריות ההשערה היא ש-FRBs הם מגנטרים מחוץ לגלקסיה — כוכבי נייטרונים צעירים ומאוד מגנטיים שמדי פעם בוערים ומשחררים כמויות עצומות של אנרגיה.

"עד כה, כל ה-FRBs שטלסקופים כמו CHIME איתרו היו בגלקסיות אחרות, וזה מקשה מאוד לחקור אותם בפירוט רב", אמר זיגי פליוניס, דוקטורנט בכיר במחלקה לפיזיקה של מקגיל ואחד מהמחברים השותפים של המחקר החדש. "יתר על כן, תיאוריית המגנטרים לא נתמכה על ידי תצפיות של מגנטרים בגלקסיה שלנו כי נמצא שהם היו הרבה פחות עוצמתיים מאשר האנרגיה ששיחררו FRBs מחוץ לגלקסיה עד עכשיו".

עדיין צריך לאשר שכל ה-FRBs מקורם במגנטרים

"אולם, בגלל הפערים הגדולים באנרגטיקה ובפעילות בין מקורות ה-FRBs הכי בהירים והכי פעילים ובין מה שנצפה ממגנטרים, אולי יש צורך במגנטרים יותר צעירים ויותר אנרגטיים ופעילים כדי להסביר את כל התצפיות של FRBs", הוסיף ד"ר פול שולץ ממכון דנלפ לאסטרונומיה ואסטרופיזיקה באוניברסיטה של טורונטו.

הוכחה חותכת שהמקור של חלק מה-FRBs הוא מגנטר תגיע כשיגלו בו-זמנית פרץ של קרינת רדיו ופרץ של קרני רנטגן מחוץ לגלקסיה. אבל זה יהיה כנראה אפשרי רק לגבי FRBs קרובים. למרבה המזל, CHIME/FRB מגלה את אלה בכמות גדולה.

להודעה של החוקרים

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

  1. אני חושב שמדובר בחום כמוס שמתפרק בתדר מסוים כתלות בחומרים המעורבים בזמן שינוי מצב צבירה אקסותרמי מהיר.

  2. בטח בעולם ירצו לשאוב משם אנרגיה חליפית בלי שצריך לשלם לאף אחד.האם דאגתו של טראמפ בשל העובדה שביידן לא הולך לטפח את שואבי הנפט,מופרכת לאלתר.או שמא העולם יורים בטובו לבדוק אם האיזון הקוסמי יופר,בטרם יחברו לשם את הזרעים והתקעים.

  3. עזבו את זה שהם גילו את הפרץ קרינת הרדיו הזה, מה שיותר מעניין זה שהם באו אלינו מהעתיד! ואחר כך עוד אומרים שמכונת הזמן לא קיימת? 28 לפברואר 2028 נראה לי רחוק למדיי מהיום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן