סיקור מקיף

אין עדות מדעית לכך שהקורונה הגיעה מעטלפים

לטענת החוקרים, הטענות ולפיהן התפרצות הקורונה מקורה בעטלפים אינן מבוססות מדעית והן בבחינת הטעיית הציבור. לטענת החוקרים במרבית המקרים העטלפים כלל אינם אוגרים וירוסים בגופם ובכל מקרה יש להם מערכת חיסונית יעילה מאוד המאפשרת להם להתמודד יחסית בקלות עם וירוסים שנחשבים קטלניים עבור יונקים אחרים

מחקר חדש של אוניברסיטת תל אביב דוחה את "הקביעות" ולפיהן מקורה של התפרצות הקורונה הוא בעטלפים. על פי המחקר במרבית המקרים העטלפים כלל אינם אוגרים וירוסים בגופם ובכל מקרה יש להם מערכת חיסונית יעילה מאוד המאפשרת להם להתמודד יחסית בקלות עם וירוסים שנחשבים קטלניים עבור יונקים אחרים.

המחקר נערך בהובלת ד"ר מאיה ויינברג מהמעבדה של פרופ' יוסי יובל, ראש בית הספר סגול למדעי המוח וחבר סגל בבית הספר לזואולוגיה ומוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרט באוניברסיטת תל אביב. צוות החוקרים סקר מחדש עשרות מאמרים ומחקרים מובילים בתחום, ומסקנותיהם התפרסמו בכתב העת היוקרתי .ISience

החוקרים מסבירים, שכידוע הן בקרב הציבור הרחב והן בקרב הקהילה המדעית, העטלפים מואשמים לעתים קרובות בהיותם מאגרי וירוסים, בהם נגיף הקורונה, וכאיום לבריאות הציבור. במחקר הנוכחי, ד"ר ויינברג ביקשה להפריך את התאוריה השגויה ולהראות שלעטלפים תפקיד חשוב בהדברת חרקים, בזריעה מחודשת של אזורים כרותים ובהאבקה של מגוון צמחים.

החוקרים טוענים כי אומנם ישנן עדויות לכך שמקורו של נגיף ה-Covid  הקדמוני הפוטנציאלי היה בעטלפים. אבל מנגד עד היום, שנתיים לאחר שהמגיפה פרצה לראשונה, עדיין איננו יודעים בוודאות מה המקור הישיר של וריאנט Covid-19 .

ד"ר וינברג: העטלפים נתפסים לרוב בטעות כמאגרים של מחלות ויראליות אך ורק בשל היותם חיוביים מבחינה סרולוגית, כלומר בעלי נוגדנים, מה שאומר שהעטלפים שרדו את המחלה ופיתחו לה תגובה חיסונית. לאחר מכן הם התגברו על הווירוס כליל והתנקו ממנו ולכן לא ממשיכים לקיים נשאות שלו. יחד עם זאת, במקרים רבים, נגיף הדומה לפתוגן האנושי עלול להימצא בעטלפים אך הוא אינו פתוגני לבני אדם, מה שלא מספיק כדי להפוך את העטלפים למאגר שלו".

ד"ר וינברג מוסיפה: "כדי לבחון את המצב הכללי, ביצענו מטה-אנליזה של הספרות ובדקנו את הממצא עבור יותר מ-100 וירוסים שעבורם עטלפים נחשבו למאגרים פוטנציאליים כמו נגיף האבולה, הSARS וה-COVID. מצאנו שבחלק ניכר מהמקרים (48%) טענה זו התבססה על שכיחות של נוגדנים או בדיקות PCR, ולא על בידוד הנגיפים הזהים בפועל. יתרה מכך, רבים מהבידודים המדווחים אינם משכנעים. בידוד של וירוס בלבד אינו מספיק כדי לראות בעל חיים כמאגר, שכן נדרשת גם כמות מינימלית של פרטים שבהם מבודד הווירוס על מנת להיחשב חית מאגר וגם דרך מבוססת להעברה. גם עצם הגילוי של וירוס מסוים בעטלפים אינו מבטיח בהכרח שתתרחש זליגה, ותנאים ביולוגיים, אקולוגיים ואנתרופוגניים רבים נוספים חייבים להתקיים כדי שאירוע כזה יתרחש".

לדברי החוקרים, במקביל לכך, בשנים האחרונות הולכות ומצטברות עדויות לכך שעטלפים יכולים להתמודד עם וירוסים שונים, גם קטלניים, בצורה טובה יותר מאשר בני אדם ומרוב היונקים האחרים. לאחר יותר ממאה שנים של התמקדות בווירוסים שעטלפים נושאים, נראה שמערכת החיסון של העטלפים מאופיינת בתגובה מאופקת בזמן תהליכים דלקתיים. לתפיסתנו, העטלפים פיתחו איזון מצוין בין עמידות וסובלנות: תגובת הגנה מוגברת של המארח וסובלנות חיסונית באמצעות מספר מנגנונים שונים. מסלולים דלקתיים מדוכאים, תורמים לסובלנות חיסונית אצל עטלפים ולתגובה מאוזנת היטב שמונעת מהוירוס להתפתח.

לסיכום  מוסיפה ד"ר וינברג: "המחקר המקיף שערכנו מעלה ספק גדול באפשר לאפשרות ולפיה מקורה של התפרצות הקורונה הוא בעטלפים. הממצאים מעלים תמונה הפוכה, ולפיה עלינו ללמוד לעומק את היכולות האימונולוגיות האנטי-ויראליות של העטלפים, וכך נוכל לקבל כלים חדשים ויעילים במאבק של האנושות נגד מחלות ויראליות, הזדקנות וסרטן".

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

6 תגובות

 1. מה נסגר איתכם? זה כבר ידוע מזמן ונכתב לא אחת דר' אנטוני פאוצ'י היועץ הרפואי לנשיאי ארה"ב ידע על כך ושיקר אף לסנאט כיוון שהארגון שלו בין היתר מימן על חשבון משלם המיסים האמריקאי מחקרים בתחום כולל זה והווירוס דלף ממעבדה. פאוצ'י דאג עוד בתחילת 2020 להגחיך ולבזות מדענים בעלי שם שהפריכו כבר אז את המראטיב השקרי כי הווירוס הועבר מעטלפים והמוני מדענים ברחבי העולם כולל בישראל הראו כי סטטיסטית הווירוס לא נורא כפי שמציגים אותו אך מכיוון שפייסבוק, טוויטר, יוטיוב ועוד עובדים עם הממשל האמריקאי הם נחסמו ברשתות חברתיות, הושפלו כאילו מכחישי קורונה וכד'. חייבים להקים ועדת חקירה לנןשא קורונה כי כל התחזיות של היועצים של ממשלת ישראל ועצותיהם האכיתופל פגעו קשות באזרחי המדינה בכל התחומים כולל הרפואי ובעלות מול תועלת היה נזק אדיר

 2. את הקורונה הפיצו האילומינטי והבונים החופשיים כדי להסתיר את השלב החמישי בהשתלטות שלהם על העולם ב-2021.
  ההוכחה שהם הכריחו את כולם לשים מסיכות שזה חלק מהטקסים שלהם להסתיר את הפנים וקראו לזה קורונה על שם הכתר של השטן שהם המאמינים שלו.
  למה אתם לא מספרים את האמת על זה?
  ממי אתם מפחדים? או את מי אתם משרתים?

 3. א. הסינים מסתירים ומחפים על מה שקרה באזור התפרצות הקוביד. מי שלא מת מהמחלה הושתק.
  ב. חוקרת סינית שנחשבה כמובילה בעולם במחקר של וירוסים בעטלפים עבדה במעבדה במרחק 100 מטר מנקודת ההתפרצות.
  ג. למעבדה הובאו עטלפים מכל סין, ממרחקים של אלפי קילומטרים.
  ד. בביקור שערכו מומחים במעבדה כחודשיים לפני ההיתפרצות הושמעו טענות שאמצעי הבטיחות במעבדה אינם מספיקים, ומתחת לרמה המקובלת במעבדה דרגה 4 במערב.
  ה. ימים בודדים לפני ההתפרצות חלו שניים או שלושה מעובדי המעבדה במחלת חום קשה.
  ו. מאז ההתפרצות סין אוסרת על מדענים מהמערב לבקר במעבדה או לבדוק עובדים.
  ז. לאחר היתפרצות מחלת MERS שנגרמת על ידי וירוס קורונה דומה לקוביד-19, היסתבר שהוירוס גורם למחלה אצל גמלים, והוכח שהוירוס עבר מגמלים לבני אדם בחצי האי ערב. הגמלים עמידים לוירוסים כמו עטלפים, וכל מה שנכתב במאמר יכול היה לשמש לשלילה של האפשרות שה-MERS הגיע מגמלים. אבל אף אחד לא ניסה להסתיר ולתרץ מאיפה בא ה-MERS…..
  אז לא תצליחו לשכנע אותי במחקרים של מדענים שלא ביקרו במעבדה, לא יודעים באיזה וירוסים נעשה מחקר שם, לא בדקו אף עובד שם, ולכן מחקרם תלוש מכל קשר למה שקרה בסין בסוף 2019.

 4. אורך מלחמת עולם ראשונה עם שפעת ספרדית זהה לאורך מלחמת עולם שניה. ושלישית
  התחילה עם מגיפה.
  אגב-רון קובי [118] ורון חולדאי[59, חצי קובי] אם אוטובוס שבת…משה עטר [כתר\נזר\קורונה]
  מפסגות במכונית שחורה שנידלקה על שפת המים – נגד לורן אנקרי [ציפור קטנה סיפרה]
  מגיבעון חדשה [יהושועה י']…מונע הקמת ממשלה בעיקבות בחירות. מרכולים בשבת מונע
  העברת תקציב מידינה…לשים לב לחוקי הטבע,זה לא סוד צבאי.

 5. יותר ויותר מתברר עד כמה נפוצה הבורות
  ובמקום בו שורה הבורות
  אין צורך ב״הוכחה מדעית״ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן