סיקור מקיף

צמ"ד – צעירים במדע של מכון ויצמן בפעילות בימי שביתת המורים

העמותה מציעה בתשלום 17 פעילויות מדע, בנושאים שבחזית המחקר המדעי כגון המוח, אבולוציה, הזמן ועוד

מוגש כשירות לציבור התלמידים.
שביתת המורים שהמבוגרים רואים בה אסון, היא גם הזדמנות נהדרת לטעום דברים שהמורים ובית הספר לא מציעים לנו התלמידים. אפשר ללכת לים, להסתובב בקניון או סתם לקחת את הזמן, להסתלבט ולא לעשות כלום.
אפשר גם לנצל את ההזדמנות ולהשתתף בסדנאות צמ"ד במכון ויצמן. הסדנאות מאפשרות להציץ במשך כמה שעות בנושאים שבחזית המחקר המדעי, לבקר במעבדות ובגן המדע שבמכון ולהבין מה מרגש כל כך את המדענים.

פרטים לגבי הסדנאות: משך: כ-6 שעות; תחילת הפעילות: 9:00 בבוקר; מקום: צמ"ד בקמפוס מכון ויצמן למדע; עלות: 60 ש"ח לתלמיד (לא כולל ארוחות).

פניה והרשמה: 9346431 08 (לילי)

רשימת הסדנאות:

1. מנוירון עד מוח: תכנית המאפשרת הצצה אל חקר המוח העכשווי תוך כדי התנסות התלמידים בתופעות פסיכו- פיסיות.
2. אבולוציה במעבדה: תכנית המשלבת גישה היסטורית לתורת דארווין וגלגוליה המודרניים עם התנסות מעבדה ותכנת מחשב בה ממלאים התלמידים את תפקיד הברירה הטבעית.
3. עניין של זמן: הכרת מושג הזמן מהיבטים שונים: פיזיקלי, כימי וביולוגי. התוכנית כוללת הדגמות, סיורים ופעילות אינטראקטיבית עם התלמידים. בין השאר נבחן מושגים כמו מדידת זמן, "חץ הזמן" ו"מסע בזמן".

תוכניות המתאימות לתלמידי כיתות ט'-י'
4. הפן המחייך של המדע: תכנית רב תחומית המשמשת מתאבן למדע כוללת ניסויי הדגמות והרצאות כגון:
א. ריאקציות כימיות משונות, מפתיעות ומאירות
ב. באופן פיסי-קל לי
ג. סקס בעולם החי
ד. וסיור בגן המדע.

5. חיים נבונים ביקום: פעילות שמתמקדת בתכניות NASA לחיפוש חייים בפלנטות רחוקות. התכנית משלבת נושאים מתחום האסטרונמיה הביולוגיה והכימיה (כיצד חומר הופך לחי?)

6. הצצה לעולם התאים החיים :תכנית המשלבת הרצאות והתנסות במעבדה. מדגישה את המבנה והתפקוד של שלד התא- נושא יחסית חדש בביולוגיה תאית.

תוכניות המתאימות לתלמידי כיתות י"א-י"ב
7. הנדסה גנטית וביולוגיה מולקולרית: תכנית המשלבת הרצאות והתנסות במעבדה מתחום הגנטיקה המודרנית. התכנית כוללת גם סיור במעבדה לצמחים מהוהדסים.
8. מדע חומרים ופולימרים: התכנית כוללת הרצאות הדגמות וניסויים בנושא החדיש של ננוצינוריות ותכונות שונו של "חומרים חכמים" חדישים.
9. קוסמולוגיה ואסטרופיזיקה: יום פעילות שבתחילתו התלמידים מקבלים משימה: לגלות כוכב לכת מחוץ למערכת השמש. במשך היום הם שומעים הרצאות, מבצעים עבודת מחשב ומסיירים במעבדות המכון. תוך כדי כך הם מקבלים רמזים שיסייעו להם לבצע את המשימה. בסיום יום הפעילות נערך דיון אינטראקטיבי שבו אנו מנתחים יחד את ביצוע המשימה, ומספרים לתלמידים על חידושי המחקר.
10. האור כתופעה גלית: התוכנית עוסקת בגלים מכל הסוגים ומכל המינים, וכוללת הדגמות רבות. היא מתמקדת בהכרת מושג הגלים שבעזרתו ניתן להבין טוב יותר את העולם סביבנו.

תכנית מבוססת על סיורים במכוןרוב הסיורים יערכו בצמוד להרצאה מקדימה. את ההרכב המדויק של התכנית יש לתאם אתנו והוא תלוי בגודל הקבוצה ובגילה. האתרים בהם ניתן לסייר הינם:

11. גן המדע ו/או מיקרוסקופ אלקטרונים
12. מאיץ החלקיקים
13. תצפית על מגדל השמש
14. תצוגה תלת-מימדית של חלבונים
15. מעבדה לצמחים מהונדסים
16. מחלקה לפיסיקה תת-מיקרונית
17. מעבדה לפיסיקה של פלסמות
18. מעבדה לעל- מוליכות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן