סיקור מקיף

50 שנה לטיסתו של יורי גגרין

סרגיי קורולב, האדריכל הראשי של תוכנית החלל הסוביטית אמר לו ברדיו: "שיגור! אנו מאחלים לך טיסה מוצלחת. הכל בסדר." פוייחאלי" אמר גגרין (אנו ממריאים)."

יורי גגרין בתוך החללית ווסטוק 1, רגע לפני ההמראה. צילום: סוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס
יורי גגרין בתוך החללית ווסטוק 1, רגע לפני ההמראה. צילום: סוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס

לפני 50 שנה, ב-12 באפריל 1961 נפתח עידן טיסות החלל המאוישות עם שיגורו הרועם של הקוסמונאוט יורי גגרין על גבי החללית ווסטוק 1 ממרכז החלל בייקונור בשעה 09:07 שעון מוסקווה. גגרין, שהיה אז בן 27 בלבד, העז לחצות את הגבול אל הלא נודע והפך לאדם הראשון שנכנס לקפסולה על ראשו של טיל, טס לחלל החיצון וראה מה שאיש לפניו לא ראה – את כל כדור הארץ ככדור. מדובר בטיסת המבחן האמיצה ביותר בכל קנה מידה, וההשפעה של חוסר משקל נוסה עד אז על כלבים, לא על בני אדם.

 

סרגיי קורולב, האדריכל הראשי של תוכנית החלל הסוביטית אמר לו ברדיו: "שיגור! אנו מאחלים לך טיסה מוצלחת. הכל בסדר." פוייחאלי" אמר גגרין (אנו ממריאים(."

רוסקוסמוס, סוכנות החלל הפדרלית הרוסית הזמינה כל מי שיש לו מזכרת כלשהי – מסמך, תמונה ומידע אחר לשתף את הסוכנות. והיא אכן נענתה.
טיסתו של גגרין ארכה 108 דקות וכללה הקפה אחת בלבד סביב כדור הארץ. המשימה הגיעה לסיומה עם החזרה לאטמוספירה באמצעות הפעלת מנועים שיועדו לחזרה זו. גגרין נפלט מהקפסולה בגובה 7 קילומטרים בשל הנחיתה של הקפולה שהיתה צפויה להיות קשה מדי עבור בני אדם. הוא צנח בשלום לקרקע. מאז 1962 נחשב ה-12 באפריל ליום הקוסמונאוטים הנחגג ברוסיה עד עצם היום הזה.
באורח טראגי, גגרין סייים את חייו ב-27 במארס 1968. הוא טס בטיסה שגרתית על גבי מטוס הקרב מדגם מיג 15 יחד עם מדריך הטיסה וולדימיר סריוגין כאשר מטוסם התרסק ליד העיר קירזאץ'. גגרין הובא למנוחות בקיר הקרמלין בכיכר האדומה במוסקווה.

אלבום מהרגעים החשובים של יום השיגו לרבות שלושה קולאז'ים של תמונות של גגרין מטפס למגדל השיגור ונכנס לחללית ווסטוק 1 לשיגור ההסטורי ב-12 באפריל 1961.
אלבום מהרגעים החשובים של יום השיגו לרבות שלושה קולאז'ים של תמונות של גגרין מטפס למגדל השיגור ונכנס לחללית ווסטוק 1 לשיגור ההסטורי ב-12 באפריל 1961.

 

לידיעה ולתמונות באתר יוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

 1. שלום חברים
  יורי גגארין יהודי הוא דוד של ספתא שלי השם משפחה שונה
  משאולוב לגגארין במלחמת העולם הראשונה יש לה תמונות
  שלו ושל המשפחה אני רוצה לשנות את זה גם בויקיפדיה,
  אז חברים האדם הראשון בחלל הוא יהודי ?

 2. אמא שלו היתה יהודיה ולכן הוא יהודי אבל בטיסה הזו היה חילול שבת נוראי והיה עליו לסרב לעשות זאת!!

 3. כמי שיודע רוסית, התרגום המתאים לתשובתו של גגארין הוא "נסענו". אם הוא היה ישראלי ודאי היה אומר "יאללה נוסעים". אגב, הביטוי נכנס לסלנג הרוסי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן