סיקור מקיף

רק שלוש נשים זכו בפרס נובל לכימיה עד לזכייתה של עדה יונת

שתיים מהן הם אם ובת – מארי קירי ואירין ז'וליו קירי. טריוויה על פרס נובל לכימיה

מארי קירי, הזוכה הראשונה בפרס נובל לכימיה. השניה היתה בתה אירין
מארי קירי, הזוכה הראשונה בפרס נובל לכימיה. השניה היתה בתה אירין

100 פרסי נובל בכימיה – טריוויה

פרס נובל בכימיה הוענק מאז 1901 מאה פעמים, אם כי מספר הזוכים גדול יותר משום שלפי התקנון הפרס יכול להתחלק לעד שלושה שותפים.

הפרס לא הוענק בשנים 1916,1917, 1919, 1924, 1933, ובשנים 1940-1942.

מדוע לא חולק הפרס בחלק מהשנים (במיוחד בשנים שלא היו שנות מלחמה שבהם לא הוענק אף פרס ממילא)? בתקנון קרן נובל נאמר: “אם אף אחד מהעבודות שנשקלות לא נמצאת בעלת חשיבות, כמצויין בסעיף הראשון (לאדם שהיתה לו התגלית הכימית או השיפור הכימי החשובים ביותר), הפרס צריך להישמר עד לשנה שלאחר מכן, גם אם אז לא ניתן לחלק את הפרס, הכסף יעבור לקרן במעמד של קרן מוגבלת.

עד כה הוענק הפרס 62 פעמים לזוכה יחיד, 22 פעמים לשני זוכים ו-16 פעמים הוא חולק בין שלושה זוכים (לדוגמה במקרה של פרופ' אברהם הרשקו ופרופ' אהרן צ'חנובר, שהתחלקו בו גם עם אירווין רוז שבמעבדתו השלימו חלק מהפיתוח).

לפי התקנון, סכום הפרס יכול להתחלק בין שתי עבודות, שכל אחת מהן נחשבת כזכאית לפרס. אם עבודה שזכתה בפרס נעשתה בידי שניים או שלושה אנשים, הפרס יכול להתחלק ביניהם. בשום מקרה, לא יחולק הפרס בין יותר משלושה אנשים.

פרס נובל לכימיה הוענק עד כה ל-154 זוכים (לא כולל השלושה ובהם יונת, שזכו בו בשנת 2009), ואולם מכיוון שפרדריק סאנגר זכה בו פעמיים, ישנם 153 אנשים שזכו בפרס נובל לכימיה מאז 1901. יש לציין כי בנוסף לסאנגר יש עוד שני זוכי פרס נובל לכימיה שזכו שוב בנובל, אך היה זה בתחומים אחרים. מארי קירי קיבלה ב-1903 את פרס נובל פיסיקה וב-1911 את הפרס בכימיה. לינוס פולינג זכה בפרס בכימיה ב-1954, ובפרס נובל לשלום ב-1962.

הזוכה הצעיר ביותר בפרס נובל לכימיה הוא פרדריק ג'וליו, שהיה בן 35 כאשר זכה בפרס, בשנת 1935, ביחד עם אשתו, אירין ז'וליו-קירי. הזוכה המבוגר ביותר היה ג'ון פן, שבהיותו בן 85, בשנת 2002, זכה בנובל.

וכמובן, הפרט שבו דנו אתמול הרבה על רקע הענקת הפרס לפרופ' יונת – מסתבר שמתוך 153 הזוכים עד השנה כאמור, רק שלוש היו נשים. שתיים מהן – מארי קירי ודורותי קראופוט הודגקין זכו בפרס לבדן. כאמור היתה זו מארי קירי בשנת 1911, אירין ז'וליו-קירי (ביתם של פייר ומארי קירי ואשתו של פרדריק ז'וליו) ב-1935, ודורתי קרופוט הודקין ב-1964. בכלל, עד זכייתן השנה של שתי נשים בפרס נובל לרפואה, וזכיתה של עדה יונת בפרס נובל לכימיה, זכו רק 35 נשים בפרס נובל, כחמישה אחוזים מכלל הזוכים, הרחק מתחת לחלקן באוכלוסיה.

פרופ' אהוד קינן מהפקולטה לכימיה בטכניון, ונשיא החברה הישראלית לכימיה, שהתארח ביחד איתי הבוקר בערוץ 10, סיפר בתוכנית כי היה ברור שהתחום הזה זכאי לפרס נובל, אך ההחלטה התעכבה זמן רב משום שהיה צריך להחליט מי מבין שישה אנשים שתרמו לו יזכו בו. עם זאת, פרופ' יונת הגיעה להישג עשר שנים לפני האחרים וועדת הפרס נותנת חשיבות רבה לראשוניות. לפיכך היה ברור שהיא תהיה בין השלישיה שתזכה בו. קינן הוסיף  עוד כי תקופה מסוימת היא פוטרה ממכון ויצמן בהעדר תקציב למחקרה, ובגלל שהאמינה במחקר המשיכה לעבוד בהתנדבות, אפילו ללא כרטיס ספריה.

4 תגובות

 1. למה מוסלמים לא זוכים בפרס נובל?
  זה לא הוגן. מאחר ונובל הקים את הקרן כתוצאה מהמצאותיו. ושאתם המוסלמים לקחתם את המצאתו ובעזרת ההמצאה שלו, אתם שולחים אנשים לגן עדן לפגוש בתולות.
  אז, אדון אחמד, שאחיך המוסלמים יפסיקו לרצוח ולהרוג בשם הנביא שלכם ויתחילו להתענין יותר במדע מאשר בבתולות, אז אולי מישהוא מכם יתרום למדע ויקבל פרס נובל.

 2. שלום אחמד, סליחה שהתגובה שלך נתקעה.
  אנחנו לא משלמים לאף אחד, אנחנו בעצמנו מיעוט מקופח מה שאי אפשר להגיד על מיליארד מוסלמים שגם כשהם רוב הם מתנהגים כמיעוט מקופח.
  נשמח אם תלמדו מהיהודים ובמקום ללמד את הילדים שלכם להרגיש מקופחים תשלחו אותם ללמוד מדעים. כשיהיו לכם מדענים בכירים שיגלו תגליות בסיסיות במדע, גם הם יקבלו פרסי נובל. אגב זה לא נכון רק לערבים פלשתינים או תושבי ישראל, אלא למוסלמים בכל העולם.
  ועוד משהו – שלכם ו’זכה’ – בשני המקרים בכ’ ולא בח’.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן