סיקור מקיף

תאגיד יפני גדול המתמחה ברובוטיקה השקיע בארגו – מפתחת מערכת המאפשרת לנכים ללכת

חברת ההזנק הישראלית ARGO – ארגו מדיקל טכנולוג'יס מפתחת ה-ReWalk חליפת שלד חיצונית רובוטית EXOSKELETON שמאפשרת למשותקי גפיים תחתונות ללכת בכוחות עצמם. העסקה האסטרטגית כוללת השקעת הון משמעותית בארגו, וכן בין היתר הסכם הפצה בלעדי באסיה ושיתוף פעולה אסטרטגי וטכנולוגי .

מערכת ReWalk שפיתחה ארגו מאפשרת למשותקי רגליים ללכת בכוחות עצמם;
מערכת ReWalk שפיתחה ארגו מאפשרת למשותקי רגליים ללכת בכוחות עצמם;

חברת ההזנק הישראלית ARGO – ארגו מדיקל טכנולוג'יס מפתחת ה-ReWalk חליפת שלד חיצונית רובוטית EXOSKELETON שמאפשרת למשותקי גפיים תחתונות ללכת בכוחות עצמם. העסקה האסטרטגית כוללת השקעת הון משמעותית בארגו, וכן בין היתר הסכם הפצה בלעדי באסיה ושיתוף פעולה אסטרטגי וטכנולוגי .

תאגיד הרובוטים והבקרה היפני YASKAWA ELECTRIC CORPORATION יסקאווה אלקטריק קורפוריישין, נחשב למוביל עולמי בפיתוח, ייצור והפצה של רובוטים לתעשייה, אוטומציה, בקרת הינע ווסתי תדר. חברת הבת שלה יסקאווה אירופה טכנולוגיות ((YET, שבישראל, מפתחת פתרונות בתחום בקרת ההינע ורובוטיקה, ומספקת פיתרונות רובוטיקה ובקרת הינע ללקוחות המובילים בתעשייה בישראל.

ההחלטה של יסקאווה אלקטריק קורפוריישין, להשקיע בארגו מדיקל טכנולג'יס, נעשתה נוכח הסינרגיה הטמונה בטכנולוגיית הרובוטיקה המתקדמת של יסקאווה, וטכנולוגיות חליפת השלד החיצוני EXOSKELETON של ARGO, המאפשרת לנכי גפיים תחתונות ללכת ולשפר את איכות חיי הנכה באופן דרמטי.

כחלק ממאמציה של יסקאווה בפיתוח תחום הרובוטים לשימוש צורכי אנוש לשיפור איכות חייהם, הגדירה יסקאווה את הרובוטים בתחום הבריאות כבעלי עדיפות אסטרטגית מבחינת פיתוח מוצרים עתידיים ומסחורם.

יסקאווה עוסקת כיום במחקר ובפיתוח של התקבלה נוכח ההערכה כי מכשיר ReWalk בפיתוח ארגו כול לתרום להרחבת קו מוצרי העתיד של יסקאווה ולתרום בשיקומם של אנשים עם פגיעות בעמוד השדרה.

יסקאווה צופה כי הסינרגיה הקיימת בידע ובטכנולוגיה של יסקאווה בתחום בקרת תנועה ורובוטיקה, לבין זו שלארגו בתחום הבריאות תהווה ערך מוסף עבור שתי החברות.

כחלק מההסכם תפיץ יסקאווה בלעדית את הRewalk של ARGO ביפן ובמדינות אחרות באסיה. כמוכן תוכל יסקאווה להשתמש בערוצי ההפצה של ארגו באירופה וארה"ב בעתיד במכירת מוצרי הרובוטיקה שלה בתחום הבריאות.

שתי החברות הסכימו, כמוכן, לבחון אפשרויות לשיפורים במוצר של ReWalk ובפיתוח משותף של מוצרי הדור הבאים.
יסקוואה תתחיל בתוכניות פיילוט של ReWalk במוסדות מחקר ושיקום החל מ – 2014, ומכירות קמעונאיות צפויות להתחיל החל משנת 2015.

אריק דן מנכ"ל ונשיא יסקוואה אירופה טכנולוגיות (YET) בישראל: "זוהי מהפכה בדרך שינוע הנכה מצמידות ונזקקות לכיסא גלגלים להליכה עצמאית. יסקוואה כחברת הרובוטיקה התעשייתית המובילה בעולם יכולה לתרום באמצעות עסקה זו, בידע ובטכנולוגיות רובוטיקה וייצור המוני מתקדמות, שיאפשרו לנכי גפיים תחתונות ללכת כבני אדם בריאים ולהשתלב בחיי החברה המודרנית".

במישור העסקי תתרום יסקאווה להגדלת פוטנציאל השוק העולמי למערכות הרובוטיקה למשותקי גפיים. דן מדגיש כי "התאגיד היפני יסקוואה ממשיך באסטרטגיית ההשקעות בשוק הישראלי ומתכנן להרחיב את היקף ההשקעות שלו בשוק הישראלי, באמצעות חברת הבת יסאקווה אירופה טכנולוגיות, בחברות סטארט אפ וחברות בוגרות בעלות טכנולוגיות מתקדמות , המשיקות לעולם הרובוטיקה והבקרה" .

בישראל פועלת יסקאווה אירופה טכנולוגיות( (yaskawa.co.il כספקית לחברות הטכנולוגיה המובילות בתחומי: מכונות הכלים, הדפוס הדיגיטאלי, סמיקונדקטורס, אנרגיה סולארית ומגוון רחב של חברות המשתמשות ברובוטים בתהליכי הייצור. לחברה בישראל מאות לקוחות במגוון תחומים: רובוטיקה תעשייתית, אוטומציה ובקרה ואינוונטרים בתעשייה.

לדברי דן "העמקת ההשקעות של יסקאווה בישראל מעידות על פוטנציאל שיתוף הפעולה הרב והסינרגיה בין חברות יפניות לחברות טכנולוגיה ישראליות. ליסקאווה כוונות להגדיל את היקף ההשקעות בחברות טכנולוגיה, בעיקר בקרב לקוחות וספקים של החברה בישראל".

יצוין כי זוהי העסקה השלישית שמבצע התאגיד היפני יסקאווה אלקטריק קורפוריישין בישראל, מאז השקעתו הראשונה בשנת 1996: הקמתה המשותפת של חברת YET (זרוע הביצוע של התאגיד) ב – 50% עם החברה הישראלית רובוגרופ.
בשנת 2008 רכשה YET את חלקו של השותף הישראלי ברובוגרופ, וזו הפכה להיות בשליטתה המלאה של יסקאווה אלקטריק. עתה חתם התאגיד היפני עסקה שלישית עם חברה ישראלית – ארגו מדיקל טכנולוג'יס, שנוסדה בשנת 2001 בישראל, וכיום חברה בינלאומית, שמפתחת, מייצרת ומשווקת מערכות שלד חיצוני לאנשים בעלי מוגבלויות גפיים תחתונות, כגון שיתוק גפיים תחתונות (פרפלגיה).

חליפת השלד החיצוני ReWalk מיישמת טכנולוגיה מוגנת – פטנט המניעה רגליים ברכיים וירכיים, ומופעלת באמצעות סוללות לשימוש ממושך ויומיומי. מערכת ReWalk נשלטת על ידי מחשב וחיישני תנועה, ללא צורך בשימוש ברצועות עור או מפסקים. המערכת שולטת על התנועה באמצעות שינויים עדינים במרכז הכובד, מחקה הליכה טבעית ומעניקה מהירות הליכה פונקציונאלית. המערכת האישית מיועדת לשימוש בחיי היומיום והיא זמינה כעת מסחרית באירופה ובישראל. חברת ארגו נמצאת בתהליך אישור המוצר לשימוש גם בארצות הברית.

השלד החיצוני של ארגו הוצג בין היתר לנשיא ארה"ב ברק אובמה בביקורו בישראל

המאמר מבוסס על הודעה משותפת לעיתונות של שתי החברות ומובא לשירות הציבור

ה-ReWalk

3 תגובות

  1. נכה שיכול לקבל יכולת הליכה בעצמו גם אם מסורבלת ובולטת לעין, ירצה לדעתי. אנחנו מקבלים את החושים שלנו כמובן מאליו עד לרגע בו מאבדים אחד מהם. חשוב לי לדעת אם הסטרטאפ עשה אקסיט, או ימשיך לעבוד כישראלי. לנו אין תרבות שימור הידע בארץ. כולם עולזים באקזיט ואחרי שנה סוגרים את החברה. תאגיד הענק לא היה משקיע במשהו שאין לו שוק.

  2. דניאל, המדע מאוד מבוזר, לא כל אחד יכול לפתח כל דבר וכל אחד עושה את מה שהוא יודע. במקרה הזה עמית גופר שילב את הנכות שלו עם הידע ההנדסי. מדענים אחרים עוסקים בתיקון מערכת העצבים. היופי במדע הוא שאין תכנון מרכזי.

  3. לדעתי וגם מניסיוני, נכים מעדיפים להתמודד עם מצבם בכוחות עצמם ללא עזרת טכנולוגיה. למראית עין יש כאן עזרה לנכה אבל למעשה, ורוב הנכים יאשרו זאת, מדובר בטכנולוגיה, מסורבלת, מגבילה, מצמצמת, ומכבידה מכול הבחינות. הטכנולוגיה הזו רק מעצימה את התלות של הנכה בסביבתו, מעמידה אותו בפני סכנות, ושמה אותו בסיטואציות בהם תקלה כל שהיא ולו הקטנה ביותר, תרגום לו מבוכה וחוסר אונים מוחלט ותלות מוחלטת בזולת. תארו לכם שאני עם החליפה הזו בסידורים בבנק. לפתע משהוא קורה וזה לא עובד..אני מתרסק על הריצפה, חסר אונים ותלוי בבריות. נכה, כל נכה, מעדיף להתמודד עם נכותו בדרך הבטוחה והעצמאית ביותר. הניגזרת מזה היא שימוש בכיסא גלגלים ידני, קל מישקל חזק ופשוט ככול האפשר. זו גם הסיבה שלא תיראו נכים עם ידיים בריאות המשתמשים בכיסא ממנוע. על המדע להשקיע ביכולת לתקן ביולוגית את מערכת העצבים במקום לבנות פילים לבנים. יש סיבה למה המערכת הזו שכבר פותחה לפני הרבה שנים לא המריאה. נכה הבריא בראשו לעולם לא ישתמש בה. לדחוף כיסא גלגלים בידך הרבה יותר טיבעי ומכובד מללכת כמו רובוט או קריקטורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן