סיקור מקיף

מגלגלי שיניים ועד כתר לשיניים – ההדפסה התלת ממדית מתקרבת ליכולת ייצור תעשייתית

כך עולה מההכרזה של חברת XJet שפיתחה שיטת הדפסה בחלקיקים ננומטריים, הקימה גם מרכז להדפסות תלת מימד במתכת ובקרמיקה הגדול בעולם ויוצאת למהלך גיוס של עשרות מיליוני דולרים

חלקים מורכבים שהודפסו בתלת ממד. צילום: חברת Xjet
חלקים מורכבים שהודפסו בתלת ממד. צילום: חברת Xjet
 חנן גוטהייט, מנכ"ל ומייסד XJET
חנן גוטהייט, מנכ"ל ומייסד XJET

החברה הישראלית XJet שפיתחה טכנולוגיית ננו להדפסה תלת מימדית במתכת ובחומרים קרמיים, מבטיחה לשנות את תהליכי הייצור בתעשייות רבות.

החברה, שנמצאת מזה עשור מתחת לרדאר, חנכה אתמול (ב') בפארק המדע ברחובות, מרכז להדפסות תלת מימד (Additive Manufacturing ) במתכת וקרמיקה בטכנולוגיה שפיתחה  NanoParticle Jetting, המשתמשת בננו-חלקיקים בתרחיף נוזלי, לצורך "הדפסת" מוצרים תלת מימדיים ממתכת ומחומרים קרמיים בהזרקה בניגוד למערכות הדפסה אחרות המבוססות על שימוש באבקה.

בטכנולוגיית ה- NanoParticle Jetting 222 מיליון טיפות בשנייה מוזרקות על מנת לייצר שכבות דקות ולבנות חלק תלת ממדי. המערכת שולטת בהזרקה והשמה של כל טיפה, על מנת להביא לתוצאות מדוייקות. המערכת היא בטוחה ביותר בשימוש ומאפשרת דיוק ומורכבות הדפסה. חומר ההדפסה מגיע במחסניות נטולות אבקה כך שניתן להפעיל את המדפסות גם בחללים משרדיים סגורים (התמיסות הנוזליות מכילות חלקיקי ננו מוצקים של מתכת ו/או של קרמיקה. בנוסף ישנה תמיסה של חומר תמיכה – חומר שמשמש לבניית תמיכות שמוסרות לאחר תום תהליך ההדפסה. הם למעשה הפיגומים של החלק הנבנה).

ההשקעה במהלכי הפיתוח של XJet, שהניבו לחברה מעל ל-80 פטנטים בתחומים שונים, מוערכת במעל ל-100 מיליון דולר בעשור האחרון.

המדפסת הראשונה שהשיקה XJet ב-2017 היא ה-Carmel, כשמכשירים ראשונים כבר נמכרו למגוון חברות וגופים ברחבי העולם. המדפסת הראשונה שנמכרה, ה- Carmel 1400, שמיועדת להדפסת מתכת וקרמיקה, ומסוגלת להדפיס גופים בשכבות בעובי של מספר מיקרונים בודדים, ערוכה ליצירת גיאומטריות מורכבות ביותר ועם פרטים קטנים. המדפסת נמכרה והותקנה בחברת citim מקבוצת Oerlikon, חברת שירות והפקה של חלקים בהדפסת תלת מימד מהגדולות והידועות בתעשייה. השימוש המרכזי שיתבצע: הדפסה קרמית – תחום חדש יחסית. בניגוד למדפסות אחרות של חומרים קרמיים, המדפסת של XJet מצויידת במחסניות אטומות אותן טוענים לתוך המדפסת וממנה ׳מרוסס׳ טיפות נוזל אל משטח העבודה. בתהליך ייבוש מהיר הנוזל מתאדה ונשארות רק שכבות עדינות של החומר המודפס. נתון זה מאפשר הפקה של חלקים עם מורכבות גיאומטרית, כמעט בלתי מוגבלת ובאיכות גבוהה. זאת ועוד: בהדפסות הקיימות כיום בשוק יש צורך לאחר הדפסת החלק להסיר את התומכות המיותרות. במדפסות של XJet המבנים התומכים העשויים מחומר שפותח במיוחד על ידי החברה, מתמוססים ונעלמים בהליך קצר וקל, כשכך נחסך זמן רב בסיום ההדפסה.

במרכז, הושקעו מעל ל-40 מיליון שקל, והוא הגדול מסוגו בעולם. המרכז החדש יסייע לחברה לפתח ולהרחיב את מגוון סוגי המתכות והחומרים הקרמיים לשימוש במערכות החברה, על מנת להגדיל את מגוון השימושים במערכת וכן לאפשר פיתוח אפליקציות ייעודיות בשיתוף פעולה עם חברות תעשייה מאירופה, ארה"ב ואסיה.

במקביל הודיעה XJet כי היא נמצאת בעיצומו של מהלך גיוס כספים משמעותי בהיקף של עשרות מיליוני דולרים. שווי החברה בגיוס הוא בסדר גודל של מאות מיליוני דולרים. הכסף שיגוייס מיועד לשמש את החברה בצמיחת עסקיה והתרחבותה למגוון שווקים. החברה החלה בימים אלה במהלכים אינטנסיביים לגיוס כח אדם, הקמת מערך הפצה גלובלי, השלמת מעבר לייצור סדרתי בידי ספק מוביל וכניסה למספר רב של שווקים בינלאומיים.

לדברי חנן גוטהייט, מייסד ומנכ״ל, XJet , הטכנולוגיה מהווה פריצת דרך בהדפסה תלת מימדית במתכת ובקרמיקה, ומאפשרת ייצור מדויק של חלקים מורכבים מאוד ובעלי פרטים קטנים. בחודש שעבר הוענק לחברה על ידי חברת המחקר  Frost & Sullivan, פרס חדשנות בינלאומי על פיתוח הטכנולוגיה. היכולת להדפיס בדיוק רב ובמספר חומרי גלם, הופך את המערכות של XJet לאידיאליות עבור תעשיית הרכב, הרפואה ורפואת השיניים, תעשיית הכלים, התעופה, ואף תעשיות החלל והרובוטיקה ולמעשה, בכל תעשייה שיש בה צורך בחלקים מורכבים ו/או ייחודיים: זה  יכול לנבוע  מצורך בחלק בודד או בכמות קטנה (שאז אין צידוק כלכלי  לייצור בתבנית), ויכול להיות תוצאה של צורך בחלק מורכב מאוד גיאומטרית, לדוגמה,  חלק בעל חללים פנימיים שנועדו לשפר יחס של ביצועים למשקל.

מכונת הדפסה בתלת ממד כרמל 1400. צילום: חברת Xjet
מכונת הדפסה בתלת ממד כרמל 1400. צילום: חברת Xjet
שן קרמית שהודפסה בתלת ממד. צילום: חברת Xjet
שן קרמית שהודפסה בתלת ממד. צילום: חברת Xjet

בחודשים האחרונים חתמה החברה על עסקאות בהיקף של מעל לעשרה מיליון דולר, לאספקת מערכות הדפסה מתוצרתה ללקוחות, מהמובילים בתחומם בארצות הברית, גרמניה, איטליה, שוויץ ובמדינות נוספות ואף בשוק הישראלי. בין ההתקנות הראשונות של החברה נמנות חברת OERLIKON – חברה תעשייתית שוויצרית גדולה מאוד המחזיקה גם באחת מלשכות השירות הגדולות בעולם לייצור חלקים בתלת מימד; חברת Syqe Medical שפיתחה משאף רפואי ייחודי, ספקית השירות הרוסית AB Universal, וכן חתמה על חוזה שיתוף פעולה עם אחת מהחברות הגדולות בעולם בתחום הדנטלי.

XJet הממוקמת בפארק המדע ברחובות נוסדה על ידי חנן גוטהייט – יזם סדרתי שהיה ממייסדי  חברת אובג׳ט (Objet Geometries) יצרנית מדפסות התלת מימד. אובג'ט התמזגה בשנת 2012 עם המתחרה הגדולה שלה, חברת סטרטסיס (Stratasys) לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר.

בחברה מעל 100 עובדים ובינהם מספר רב של בכירים ו/או מומחים טכנולוגיים ממקימי תעשיית הדפוס התלת מימדי ומוביליה. החברה החלה באחרונה במהלכים אינטנסיביים לגיוס כח אדם לטובת הקמת מערך הפצה גלובלי, הגדלת מערך הייצור, וחיזוק צוות הפיתוח והיא מתכננת מעבר למשרדים חדשים, כדי לתמוך בגידול במכירות בשווקים הבינלאומיים. ההשקעה במהלכי הפיתוח של XJet, שהניבו לחברה מעל ל-80 פטנטים בתחומים שונים, מוערכת במעל ל-100 מיליון דולר בעשור האחרון.

״סקר שוק שנערך לאחרונה מצביע שבעוד ששוק ההדפסה בתלת מימד צומח בקצב שנתי של 25%, הרי שתחום ההדפסה התלת מימדי במתכת צומח בקצב שנתי גבוה בהרבה של -80%״, אומר גוטהייט. לדבריו, ההדפסה בתלת מימד במתכת הוטמעה  על ידי מספר רב של חברות פורצ'ן 100 והשוק צמא לפתרונות איכותיים להדפסה תלת ממדית במתכת כמו הפתרון שהמערכות של XJet מספקים ״לאחר זמן רב שבו עמלנו קשות במעבדות על פיתוח ובדיקות היתכנות, אנחנו מוכנים ליציאה לשוק.  הלקוחות שלנו מבינים שהטכנולוגיה הייחודית שלנו ממצבת אותנו כמובילי השוק. יש עניין עצום בטכנולוגיה שלנו מצד רבים שמאמינים בנו ובפתרונות פורצי הדרך שלנו. אנו הולכים לשנות מן היסוד את הדרך בה מיוצרים כיום מוצרים במגוון תחומי תעשייה״.

3 תגובות

  1. מדהים מהצד האחד, אבל מעורר מחשבה על מקומם של כל מפעלי ועובדי העיבוד השבבי.
    כלומר יהיה כאן חסכון מטורף בזמן והוצאה של כסף החוצה, לכל המפעלים שבהם המהנדסים מתכננים מוצר אבל מוציאים את הייצור החוצה (עד שמקבלים את החלקים ועד שבודקים את הדברים).
    אבל מה יקרה לכל העובדים ומפעלי העיבודה השבבי? רמת דיוק כזו פשוט מייתרת את קיומם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן