סיקור מקיף

נשיא המדינה שמעון פרס הכריז על הקמת מכון שיישם את הפיתוחים של זוכי פרס וולף בחקלאות ובהם ג’ראד דאימונד

“זה יהיה במכון חכם ודיגיטלי שיקום שיעסוק בחיבור בין שלום לחקלאות. ייפעל עבור ישראל והמזהת”

נשיא המדינה בטקס הענקת פרסי וולף בכנסת, 5 במאי 2013. צילום: קרן וולף
נשיא המדינה בטקס הענקת פרסי וולף בכנסת, 5 במאי 2013. צילום: קרן וולף

נשיא המדינה שמעון פרס הכריז על הקמת מכון שיישם את הפיתוחים של זוכי פרס וולף בחקלאות ובהם ג’ראד דאימונד. “זה יהיה במכון חכם ודיגיטלי שיקום שיעסוק בחיבור בין שלום לחקלאות. שיפעל עבור ישראל והמזה”ת”
פרופ’ דאימונד אמר כי הוא שמח על הפרס, ותיאר את עבודתו שלו ושל שותפו לפרס פרופ’ יואכים מסינג בפיתוח זנים טובים יותר של צמחים ובעלי חיים שיאפשרו תזונה טובה ליותר ויותר בני אדם. הוא תיאר את המחקר שלו שעסק בביות בעלי חיים וצמחים לאורך ההסטוריה שרובו נעשה באיזור המזרח התיכון, כולל במקום בו שוכנת כיום מדינת ישראל המודרנית.

הנשיא פרס אמר את הדברים טקס בו העניק אמש את פרס וולף היוקרתי לשמונה מדענים מצטיינים בטקס במשכן הכנסת בירושלים. הטקס נערך במעמד שר החינוך ויו”ר קרן וולף הרב שי פירון ומ”מ יו”ר הכנסת ח”כ מאיר שטרית. את הטקס הנחה חתן פרס נובל ופרס וולף ומ”מ יו”ר קרן וולף פרופ’ דן שכטמן.

בדבריו לזוכים, אמר נשיא המדינה שמעון פרס: “אני גאה לחיות במדינה תוססת ויצירתית שהישגיה התרבותיים, המדעיים והטכנולוגיים, זיכו אותה במקום מכובד בקידמה המדעית. ישראל הקטנה בשטח זכתה לגדולה במדע. קבלו נא את הוקרתי העמוקה וברכתי על זכייתכם בפרס חשוב זה. אנו אומרים כי מציון תצא תורה. אבל ציון גם צמאה לבואה של תורה מחוצה לה – תודה לכם.”

שר החינוך ויו”ר מועצת קרן וולף הרב שי פירון התייחס בדבריו לנוכחותם של תלמידים מצטיינים בטקס: “מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לא לעסוק בטיפוח מצוינות והצטיינות”. שר החינוך פנה לזוכי הפרס ואמר “אתם דוגמא ומופת לתלמידי ישראל”. פירון הוסיף כי “הנוכחות של תלמידי תיכון מצטיינים בטקס זה מדגישה את ערכה של המצוינות ואת חזון המצוינות של מדינת ישראל.” שר החינוך פנה לתלמידי תיכון מצטיינים שהוזמנו לטקס ואמר להם “רצינו שתבואו לכאן היום, תסתכלו עליהם ותרצו להצטיין. תנצרו את הערב הזה ותחלמו על הערב שבו אתם תשבו על במה זו. אין לי ספק שהחלום יהפוך למציאות”.

כפי שציינו בעבר חמשת הפרסים, בסך 100 אלף דולרים כ”א, התחלקו השנה בין שמונה זוכים מארבע מדינות: בפיזיקה: פרופ’ פיטר צולר (אוסטריה) ופרופ’ חואן איגנסיו סיראק (גרמניה); במתמטיקה: פרופ’ ג’ורג’ ד. מוסטוב (ארה”ב) ופרופ’ מייקל ארטין (ארה”ב); בחקלאות: פרופ’ ג’ראד דיאמונד (ארה”ב) ופרופ’ יואכים מסינג (ארה”ב); בכימיה: פרופ’ רוברט לאנגר (ארה”ב); באומנויות יוענק השנה הפרס בתחום האדריכלות לאדריכל אדוארדו סוטו דה-מורה (פורטוגל).

2 תגובות

  1. ראוי לציין שג’ארד דיימונד מבקר בארץ השבוע, ומרצה בכמה מקומות במשך השבוע (הכול עמוס-נגמרו הכרטיסים ל3 הרצאות)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן