למה סוף העולם לא הגיע?

נאס"א כל כך בטוחה שסוף העולם לא יתרחש ב-21 בדצמבר 2012, שהם כבר שחררו לאינטרנט את אייטם החדשות הזה (בטקסט ובוידאו) ליום שאחרי.

שרידי מבנים מתרבות המאיה. צילום: נאס"א
שרידי מבנים מתרבות המאיה. צילום: נאס"א

נאס"א כל כך בטוחה שסוף העולם לא יתרחש ב-21 בדצמבר 2012, שהם כבר שחררו לאינטרנט את אייטם החדשות הזה (בטקסט ובוידאו) ליום שאחרי.

אם אתם קוראים את הסיפור הזה ב-22 בדצמבר, משמעות הדבר היא שהעולם לא הגיע לקיצו אתמול. לפי ההייפ בתקשורת, לפי נבואת המאיה, העולם היה אמור להחרב ב-21 בדצמבר 2012. אבל זה לא קרה.

"כל הסיפור מקורו בתפיסה מוטעית מתחילתו" אומר ד"ר ג'ון קרלסון מנהל המרכז לאסטרונומיה עתיקה בנאס"א. "לוח המאיה לא הסתיים ב-21 בדצמבר 2012, ולא נמסר על אף נבואה של מי מבני המאיה לפיהם העולם יחרב בואתו יום. " האמת, אומר קרלסון, יותר מעניינת מהדמיון.

סרטון וידאו ממחיש מה בני המאיה באמת חשבו על ה-21 בדצמבר 2012

קארלסון הוא אסטרונום רדיו שעשה את תאריו האקדמים בחקר גלקסיות רחוקות. הוא החל להתעניין בתופעת 2012 בראשית שנות השבעים כאשר השתתף במפגש של האיגוד האמריקני לקידום המדע ולמד אודות הציווליזיציה האבודה של המאיה.

במקום שבו עומד יער הגשם של מסואמריקה, פרחה פעם תרבות גדולה. בני תרבות המיאה בנו ערים גדולות, מקדשים מרשימים ופירמידות נישאות. בשנות השיא שלהם, בסביבות 800 לספירה, מנתה אוכלוסיתם למעלה מ-2,000 בני אדם למייל מרובע בערים, בדומה למחוז לוס אנג'לס של היום. בני המאיה התמחו באסטרוונמיה ופיתחו שפה כתובה מתקדמת והותירו אחריהם חפצים רבים.

מה שהרשים את קארלסון היה חוש הזמן היקר של בני המאיה. "בני המאיה השתמשו בזמנם בכל סקאלות הזמן שאנו מתשמשים בהם באסטרונומיה המודרנית" הוא מסביר. לפי המדענים שלנו, המפץ הגדול התרחש לפני 13.7 מיליארד שנה. בני המאיה התייחסו בכתוביהם לתקופות עתיקות פי מיליארד מגיל היקום כפי שהוא ידוע לנו כיום. לוח השנה לטווח ארוך שלהם תוכנן כדי לעקוב אחר מרווחי זמן ארוכים. "זהו לוח השנה המורכב ביותר שפותח על ידי בני אדם במקום כלשהו על כדור הארץ."

הם השתמשו לכתיבה בטיפוגרפיה מודרנית. הלוח ארוך הטווח שלהם מזכיר את מד האוץ במכונית. הוא מבוסס על מערכת ספירה על בסיס 20, וכל ספרה מתחלפת מייצגת 20 יום. מכיוון שהספרות מתחלפות, הלוח יכול להתגלגל ולחזור על עצמו. חזרות אלה הן המפתח לתופעת 2012.

לפי התיאולוגיה של בני המאיה, העולם נוצר לפני 5,215 שנה, בתאריך שהיום מתורגם ל-11 באוגוסט, 3114 לפני הספירה. באותו זמן לוח המאיה היה נראה כך: 13.0.0.0.0 . ב-21 בדצמבר הוא נראה בדיוק אותו הדבר: 13.0.0.0.0

בשפת סופרי המאיה, 13 באקטונים או 13 פעמים 144,000 ימים חלפו בין שני התאריכים הללו. זהו מרווח זמן משמעותי בדת המאיה, אך לדברי קארלסון, לא כזו שכרוכה בהרס. באף אחת מאלפי השברים, החרסים ואבני הדרך, לא מצאו הארכיאולוגים תחזית לסוף העולם.
המדענים של היום מסכימים איתם. מומחי נאס"א נאספו במפגש וירטואלי באמצעות Google hangout כדי לחלוק את ממצאיהם עם הציבור.

דון יאומנס, ראש תוכנית עצמים קרובי ארץ של נאס"א אומר כי אף אסטרואיד או שביט ידועים אינו עושה את דרכו למסלול התנגשות עם כדור הארץ. גם שום כוכב לכת נודד לא עושה את דרכו לעבר כדור הארץ.

"אם עצם בסדר גודל של כוכב לכת היה עושה את דרכו לכדור הארץ" אומר האסטרוביולוג דייויד מוריסון מנאס"א, "הוא כבר היה אחד העצמים הבהירים בשמים. כל אחד בכדור הארץ היה רואה אותו. לא צריך לבקש אישור מהממשלה אלא פשוט לצאת ולהסתכל. אין שום דבר."
ליקה גוהטקורה, ראש תוכנית "לחיות עם הכוכב" אומרת כי השמש אינה מהווה איום גם היא, כפי שנטען בחלק מהתחזיות שהופצו לקראת התאריך הגורלי. "השמש בוערת כבר מיליארדי שנים – הרבה לפני שבני המאיה אפילו התקיימו – ומעולם לא גרמה להחרבת כדור הארץ."
"נכון לעכשיו השמש מתקרבת למקסימום במחזור הפעילות בן 11 השנים." היא מוסיפה. "ואולם זהו אחד המחזורים החלשים בחמישים השנים האחרונות. דיווחים הפוכים הם מוגזמים."

מה בני המאיה חושבים על כל המהומה? קארלסון סבור שהוא יודע את התשובה.
"אם היינו מזניקים בזמן בני מאיה מתקופת הזוהר של התרבות הזו אל ימינו הם היו אומרים כי ה-21 בדצמבר 2012 הוא תאריך חשוב. בני מאיה רבים האמינו כי האלים שלהם יצרו את העולם לפני 5,125 שנה והם ישובו. אחד מהם במיוחד הוא אלוהות חידתית בשם בולון יוקטה חוח ) Bolon Yokte' K'uh) עומד לפקח על המעבר ולסדר את החלל והזמן בסדרם הנכון, ולארגן מחדש את היקום.". לפי אמונה זו העולם יתרענן, לא יחרב. "חיכיתי לחוות את התאריך הזה למעלה מ-30 שנה" הוא אומר.

עבורו, לחוות את ה-21 בדצמבר 2012 משמעו לבקר את מולדת המאיה ביוקטן שבמקסיקו, ולחשוב מה היה קורה שם בשיאה של תרבות המאיה, כאשר בני אדם קדמונים השתמשו בהרחבות של סדרי הגודל של הזמן, לתקופות ארוכות מעבר לאופקים המודרניים.

לכתבה באתר נאס"א

 

הרצאות בעקבות אי הגעת סוף העולם

יום אחרי (22.12.12 מוצ"ש), ירצה ניר להב בסינמטק חיפה בשעה 21:00 לחגוג איך שוב שרדנו את סוף העולם. יומיים אחרי (23.12.12 יום ראשון) נפגש בסינמטק תל אביב בשעה 19:30 בתאריך 3.1.13 בסינמטק ראש פינה ובסינמטק שדרות בתאריך 13.1.13 ובסינמטק חולון בתאריך 17.1.13..

לאירוע בפייסבוק

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

36 תגובות

 1. שימו לב – גם אצל המאיה העולם קיים 5215 שנים.
  מעניין !!!!
  בולון יוקטה יחזור וגם משיח בן דויד ,כניראה שניהם יבואו באותה חללית.
  לא צוחק.

 2. תגידו אתם בסדר ?!
  אלה היו אנשים שהשתחוו לפסל וחשבו שהוא אל ואתם כמו מטומטמים ,מבזבזים אוויר ותאי זיכרון במוחכם על הבל וריק ואוסף סיפורי אלף לילה ולילה . יש סיכוי שרמת המשכל שלכם ירדה פלאים בעקבות קריאת המאמר הנ"ל ואם אתם מאמינים בזה ,אתם יותר טפשים מאותם עובדי אלילים .
  מקווה ומתפלל ומאחל להגיון שלהם רפואה שלמה .

 3. חכו,חכו , תנו צ'אנס !!!! יש עוד 5 וחצי שעות לחורבן …ואם לא … רגע רגע , בעצם אנחנו צריכים לחשב לפי שעון גואטמלה ושם השעה היא נדמה לי 11 בבוקר אז יש עוד סיכוי לחורבן .

  בשם כל ה"קוקויים", האהבלים , הכסילים, המטומטמים, "העידן חדשים" ושאר משוחררי הברגים.

 4. AVI
  איך ספר בדיוק מוכיח את עצמו??

  "כל מה שהתרחש קרה" – ביטוי ריק מתוכן………..

  איך המשפט: "תוכיח שסבא של סבא שלך היה!" הוא תשובה למשהו?

  אולי תחשוב לפני שאתה כותב? העולם הולך להחרב תיכף – אז תזדרז !!!!

 5. תשובה ל חסוי 🙂

  אם הבנתי נכון אתה מסוג האנשים שאומרים "מה שאני לא רואה אני לא מאמין"

  מה הבעייה להוכיח אם יש עולם הבא ?????

  תשובה: תוכיח שסבא של סבא שלך היה!

 6. היה איזה מדען אחד, בן הגדולים שחקר את האיבולוצייה… איך נוצר העולם וכו
  פעם אחת הוא אמר – המדענים יבוא יום והם יגיעו לראש הפיסגה והראו…
  הסבר: "זה דומה לאדם אחד שרצה להיות הראשון לכבוש איזה הר גבוה… תיפס… ותיפס… שהיא גיעה לראש הפיסגה ראה שם אנשים עם חליפות, כובעים וציצית אמרו לו נו… הגיעתם כבר סוף… סוף…

  יש ספר אחד שהוכיך עצמו כבר 5780 שנה כל מה שהיתרחש קרה. אז למה לאמין לסיפורי סבתא!

 7. עמיחי, אתה קבעת עובדה מבלי להוכיח אותה. לפי שנסיק מסקנות, תוכיח שיש משהו שהוא מעבר לדת (אם זה עולמות עליונים, אל עליון, גן עדן, העולם הבא, חייזרים), שקיים מיליוני שנים לפנינו ושהטכנולוגיה שלו מתקדמת משלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן