סיקור מקיף

למה סוף העולם לא הגיע?

נאס"א כל כך בטוחה שסוף העולם לא יתרחש ב-21 בדצמבר 2012, שהם כבר שחררו לאינטרנט את אייטם החדשות הזה (בטקסט ובוידאו) ליום שאחרי.

שרידי מבנים מתרבות המאיה. צילום: נאס"א
שרידי מבנים מתרבות המאיה. צילום: נאס"א

נאס"א כל כך בטוחה שסוף העולם לא יתרחש ב-21 בדצמבר 2012, שהם כבר שחררו לאינטרנט את אייטם החדשות הזה (בטקסט ובוידאו) ליום שאחרי.

אם אתם קוראים את הסיפור הזה ב-22 בדצמבר, משמעות הדבר היא שהעולם לא הגיע לקיצו אתמול. לפי ההייפ בתקשורת, לפי נבואת המאיה, העולם היה אמור להחרב ב-21 בדצמבר 2012. אבל זה לא קרה.

"כל הסיפור מקורו בתפיסה מוטעית מתחילתו" אומר ד"ר ג'ון קרלסון מנהל המרכז לאסטרונומיה עתיקה בנאס"א. "לוח המאיה לא הסתיים ב-21 בדצמבר 2012, ולא נמסר על אף נבואה של מי מבני המאיה לפיהם העולם יחרב בואתו יום. " האמת, אומר קרלסון, יותר מעניינת מהדמיון.

סרטון וידאו ממחיש מה בני המאיה באמת חשבו על ה-21 בדצמבר 2012

קארלסון הוא אסטרונום רדיו שעשה את תאריו האקדמים בחקר גלקסיות רחוקות. הוא החל להתעניין בתופעת 2012 בראשית שנות השבעים כאשר השתתף במפגש של האיגוד האמריקני לקידום המדע ולמד אודות הציווליזיציה האבודה של המאיה.

במקום שבו עומד יער הגשם של מסואמריקה, פרחה פעם תרבות גדולה. בני תרבות המיאה בנו ערים גדולות, מקדשים מרשימים ופירמידות נישאות. בשנות השיא שלהם, בסביבות 800 לספירה, מנתה אוכלוסיתם למעלה מ-2,000 בני אדם למייל מרובע בערים, בדומה למחוז לוס אנג'לס של היום. בני המאיה התמחו באסטרוונמיה ופיתחו שפה כתובה מתקדמת והותירו אחריהם חפצים רבים.

מה שהרשים את קארלסון היה חוש הזמן היקר של בני המאיה. "בני המאיה השתמשו בזמנם בכל סקאלות הזמן שאנו מתשמשים בהם באסטרונומיה המודרנית" הוא מסביר. לפי המדענים שלנו, המפץ הגדול התרחש לפני 13.7 מיליארד שנה. בני המאיה התייחסו בכתוביהם לתקופות עתיקות פי מיליארד מגיל היקום כפי שהוא ידוע לנו כיום. לוח השנה לטווח ארוך שלהם תוכנן כדי לעקוב אחר מרווחי זמן ארוכים. "זהו לוח השנה המורכב ביותר שפותח על ידי בני אדם במקום כלשהו על כדור הארץ."

הם השתמשו לכתיבה בטיפוגרפיה מודרנית. הלוח ארוך הטווח שלהם מזכיר את מד האוץ במכונית. הוא מבוסס על מערכת ספירה על בסיס 20, וכל ספרה מתחלפת מייצגת 20 יום. מכיוון שהספרות מתחלפות, הלוח יכול להתגלגל ולחזור על עצמו. חזרות אלה הן המפתח לתופעת 2012.

לפי התיאולוגיה של בני המאיה, העולם נוצר לפני 5,215 שנה, בתאריך שהיום מתורגם ל-11 באוגוסט, 3114 לפני הספירה. באותו זמן לוח המאיה היה נראה כך: 13.0.0.0.0 . ב-21 בדצמבר הוא נראה בדיוק אותו הדבר: 13.0.0.0.0

בשפת סופרי המאיה, 13 באקטונים או 13 פעמים 144,000 ימים חלפו בין שני התאריכים הללו. זהו מרווח זמן משמעותי בדת המאיה, אך לדברי קארלסון, לא כזו שכרוכה בהרס. באף אחת מאלפי השברים, החרסים ואבני הדרך, לא מצאו הארכיאולוגים תחזית לסוף העולם.
המדענים של היום מסכימים איתם. מומחי נאס"א נאספו במפגש וירטואלי באמצעות Google hangout כדי לחלוק את ממצאיהם עם הציבור.

דון יאומנס, ראש תוכנית עצמים קרובי ארץ של נאס"א אומר כי אף אסטרואיד או שביט ידועים אינו עושה את דרכו למסלול התנגשות עם כדור הארץ. גם שום כוכב לכת נודד לא עושה את דרכו לעבר כדור הארץ.

"אם עצם בסדר גודל של כוכב לכת היה עושה את דרכו לכדור הארץ" אומר האסטרוביולוג דייויד מוריסון מנאס"א, "הוא כבר היה אחד העצמים הבהירים בשמים. כל אחד בכדור הארץ היה רואה אותו. לא צריך לבקש אישור מהממשלה אלא פשוט לצאת ולהסתכל. אין שום דבר."
ליקה גוהטקורה, ראש תוכנית "לחיות עם הכוכב" אומרת כי השמש אינה מהווה איום גם היא, כפי שנטען בחלק מהתחזיות שהופצו לקראת התאריך הגורלי. "השמש בוערת כבר מיליארדי שנים – הרבה לפני שבני המאיה אפילו התקיימו – ומעולם לא גרמה להחרבת כדור הארץ."
"נכון לעכשיו השמש מתקרבת למקסימום במחזור הפעילות בן 11 השנים." היא מוסיפה. "ואולם זהו אחד המחזורים החלשים בחמישים השנים האחרונות. דיווחים הפוכים הם מוגזמים."

מה בני המאיה חושבים על כל המהומה? קארלסון סבור שהוא יודע את התשובה.
"אם היינו מזניקים בזמן בני מאיה מתקופת הזוהר של התרבות הזו אל ימינו הם היו אומרים כי ה-21 בדצמבר 2012 הוא תאריך חשוב. בני מאיה רבים האמינו כי האלים שלהם יצרו את העולם לפני 5,125 שנה והם ישובו. אחד מהם במיוחד הוא אלוהות חידתית בשם בולון יוקטה חוח ) Bolon Yokte' K'uh) עומד לפקח על המעבר ולסדר את החלל והזמן בסדרם הנכון, ולארגן מחדש את היקום.". לפי אמונה זו העולם יתרענן, לא יחרב. "חיכיתי לחוות את התאריך הזה למעלה מ-30 שנה" הוא אומר.

עבורו, לחוות את ה-21 בדצמבר 2012 משמעו לבקר את מולדת המאיה ביוקטן שבמקסיקו, ולחשוב מה היה קורה שם בשיאה של תרבות המאיה, כאשר בני אדם קדמונים השתמשו בהרחבות של סדרי הגודל של הזמן, לתקופות ארוכות מעבר לאופקים המודרניים.

לכתבה באתר נאס"א

 

הרצאות בעקבות אי הגעת סוף העולם

יום אחרי (22.12.12 מוצ"ש), ירצה ניר להב בסינמטק חיפה בשעה 21:00 לחגוג איך שוב שרדנו את סוף העולם. יומיים אחרי (23.12.12 יום ראשון) נפגש בסינמטק תל אביב בשעה 19:30 בתאריך 3.1.13 בסינמטק ראש פינה ובסינמטק שדרות בתאריך 13.1.13 ובסינמטק חולון בתאריך 17.1.13..

לאירוע בפייסבוק

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

36 תגובות

 1. שימו לב – גם אצל המאיה העולם קיים 5215 שנים.
  מעניין !!!!
  בולון יוקטה יחזור וגם משיח בן דויד ,כניראה שניהם יבואו באותה חללית.
  לא צוחק.

 2. תגידו אתם בסדר ?!
  אלה היו אנשים שהשתחוו לפסל וחשבו שהוא אל ואתם כמו מטומטמים ,מבזבזים אוויר ותאי זיכרון במוחכם על הבל וריק ואוסף סיפורי אלף לילה ולילה . יש סיכוי שרמת המשכל שלכם ירדה פלאים בעקבות קריאת המאמר הנ"ל ואם אתם מאמינים בזה ,אתם יותר טפשים מאותם עובדי אלילים .
  מקווה ומתפלל ומאחל להגיון שלהם רפואה שלמה .

 3. חכו,חכו , תנו צ'אנס !!!! יש עוד 5 וחצי שעות לחורבן …ואם לא … רגע רגע , בעצם אנחנו צריכים לחשב לפי שעון גואטמלה ושם השעה היא נדמה לי 11 בבוקר אז יש עוד סיכוי לחורבן .

  בשם כל ה"קוקויים", האהבלים , הכסילים, המטומטמים, "העידן חדשים" ושאר משוחררי הברגים.

 4. AVI
  איך ספר בדיוק מוכיח את עצמו??

  "כל מה שהתרחש קרה" – ביטוי ריק מתוכן………..

  איך המשפט: "תוכיח שסבא של סבא שלך היה!" הוא תשובה למשהו?

  אולי תחשוב לפני שאתה כותב? העולם הולך להחרב תיכף – אז תזדרז !!!!

 5. תשובה ל חסוי 🙂

  אם הבנתי נכון אתה מסוג האנשים שאומרים "מה שאני לא רואה אני לא מאמין"

  מה הבעייה להוכיח אם יש עולם הבא ?????

  תשובה: תוכיח שסבא של סבא שלך היה!

 6. היה איזה מדען אחד, בן הגדולים שחקר את האיבולוצייה… איך נוצר העולם וכו
  פעם אחת הוא אמר – המדענים יבוא יום והם יגיעו לראש הפיסגה והראו…
  הסבר: "זה דומה לאדם אחד שרצה להיות הראשון לכבוש איזה הר גבוה… תיפס… ותיפס… שהיא גיעה לראש הפיסגה ראה שם אנשים עם חליפות, כובעים וציצית אמרו לו נו… הגיעתם כבר סוף… סוף…

  יש ספר אחד שהוכיך עצמו כבר 5780 שנה כל מה שהיתרחש קרה. אז למה לאמין לסיפורי סבתא!

 7. תשאל את עמיחי, זה כתוב בתגובה שלו. גם אני לא הבנתי למה הוא מתכוון.

 8. עמיחי, אתה קבעת עובדה מבלי להוכיח אותה. לפי שנסיק מסקנות, תוכיח שיש משהו שהוא מעבר לדת (אם זה עולמות עליונים, אל עליון, גן עדן, העולם הבא, חייזרים), שקיים מיליוני שנים לפנינו ושהטכנולוגיה שלו מתקדמת משלנו.

 9. 1. רק אני שמתי לב שמלבד השעה שהדביקו הנומרולוגים והאסטרולוגים ליום זה (שהיא 11:11), בעצם לא נקבעה שעה?

  2. מה קורה כרגע בניו זילנד? שם כרגע ה-21.12.2012, השעה 9:31 אם אני לא טועה.

 10. עולמות עליונים,אלוהים,יש משהו.[וזה מעבר לדת] שקיימים מיליוני שנים לפניינו.מה שאומר שהטכנולוגיה שלהם מתקדמת במיליוני שנים משלנו.מכאן אתה יכול להסיק מסקנות.

 11. שמעת על המושג "אילוסטרציה" (הדמיה)?

  ג'ובו, אם אלי המאיה אמיתיים, בוודאי גם האלים היוונים והאלים הרומיים, לא כך?

 12. התבלבלתי התכוונתי ש"והוא אמור להגיע רק ב-21.12.12,אז תסבירו איך אפשר לצלם את העתיד!!!

 13. אני לא מבינה איך כולכם מדברים במילים כל כך מדעיות, מה אתם, מדענים סוג א'?
  ולא ברור לי איך אפשר להאמין בשטות כזאת!!! הרי זאת שטות מוחלטת, למשל : בגוגל יש מיליון תמונות של האסטרואיד שפוגע בכדור הארץ, איך אפשר לצלם את העתיד? הרי הרבה לפני ה-10.12.12 היו בגוגל תמונות של האסטרואיד, והוא אמור להגיע רק ב-21.12.12, אז תסבירו איך אפשר לצלם את העבר!!!! ואם חלקכם אומרים שהאסטרואיד יגיע ב-21.12.2112 אז בכלל זה לא הגיוני!!!! תחשבו קצת לפני שאתם כותבים משהו!!

 14. תצחקו תצחקו אבל אלוהי המאיה אמיתיים!!! מחר צפויים המונים לבצע טקסי ריקוד ושירה בעירום באתרים של המאיה כדי לבקש מחילה מהאלים. אז אם העולם לא יעלם תדעו שאלוהי המאיה הקשיבו ולכן זו הוכחה שהם אמיתיים ואפילו אבי בליזובסקי יאלץ לקבל את מרותם.

 15. יהודים יקרים
  אל חשש הנבואה ניתנה רק לשוטים וליהודים ולא לעובדי אללים ופסלים
  תשנו טוב בלילה מקסימום תשמעו רעמים ותראו ברקים

 16. אני לא מבין את השחצנות של כולכם – אני בכל מקרה אשן הלילה במקלט ומקווה לראות את חלקכם גם מחר

 17. הנה ידיעה מהיום, שמבהירה שמטומטמים/כסילים/אהבלים לא חסרים בעולמנו :
  חשד: השחית את קבר דוד כדי למצוא שידוך
  חרדי בן 30 נעצר כשניפץ אריחים סביב קבר המלך דוד בירושלים •לדבריו, נאמר לו שתפילתו תיענה רק אם יתפלל ישירות לאבן

 18. זוכרים את סוף המילניום ??? גם אז היו מליוני כסילים שהכינו עצמם לקטסטרופות מגוונות לא פחות מאשר היום. היו גם כמה עשרות שהתאבדו "ליתר ביטחון"…..
  הוא שאמרנו מטומטמים לא מתים – רק מתחלפים.

 19. בספר בראשית כתוב אחרי שיצר את העולם ואת אדם וחוה והשכין אותם בגן עדן ששם היו עץ החיים ועץ הדעת אם היו אוכלים מעץ החיים שזה מה שמנסים להגיע לזה היום המדענים עיי המדע היו חיים לנצח אבל הבחירה הייתה בסופו של דבר לאכול מעץ הדעת ולנסות אלפי שנים ללמוד את סוד חיי הנצח כשזה היה בהישג יד ועכשיו לדעתי האישית עד שהמדענים יגיעו לסוד עץ החיים דרך עץ הדעת העולם יתחיל מחדש עקב מלחמות.עקב גאווה .עקב אגו. וכו מקווה לטוב.

 20. אני לא מאמין שלא נחרב כלום, לקחתי הלוואה מטורפת בשוק השחור.
  נפרדנו אני והיא בווגאס…

 21. בדיוק שמעתי שכל העניין אכן בטעות יסודו, כפי שטוען קרלסון. במקור זה היה צריך להיות 21.12.2112 שאפשר לקרוא אותו כ21122112 משני הכיוונים, מה שכידוע גורם להתנגשות אימתנית בין כוחות האור והחושך. אבל תורא, העורך המבולבל של מאיה טודי, היה קצת שיכור ורשם בטעות 2012. שנאמר: ואתא תורא ושתה למאיה.

  בקיצור, יש עוד מאה שנים של שקט.

 22. ערפל כבד מסתיר ממכם את האמת.חשבתם פעם שאתם לא שואלים את השאלות הנכונות?ומאיפה הביטחון המוחלט שלכם שאין אלוהים.או עולמות עליונים.זה שאתם באופן פרטי לא מאמינים בזה וההיגיון שלכם לא מצליח לקלוט את זה.עדיין לא אומר שזה לא אמיתי.מי זה האלוהים צריכה להיות השאלה.בהצלחה

 23. הטעות:בשורה השניה מתחת לסרטון צ"ל "אבודה" ולא "עבודה".
  השאלה: למה, לכל הרוחות, אנחנו בכלל מתייחסים לתרבות המאיה כאילו אנשיה ידעו משהו שאנחנו לא יודעים?! משהו בסדר גודל של סוף העולם, לא של שיטות ציד בג'ונגל…
  עם כל הכבוד לתרבות הזאת, שהייתה אכן מפותחת לתקופתה ומרשימה מבחינות רבות, השיגיה ה"מדעיים" לא התקרבו לאלו של הציבילזציה שלנו – ולכן נראה לי מוזר העיסוק הכל-כך רציני בנבואה(שכאמור הומצאה ע"י תומכי תיאוריות קונספרציות למיניהם) שלא מבוססת על כלום, למעשה.
  אני מבין את הצורך(ומזדהה עמו) של הכותב לשים ללעג את כל אותם לא-רוצה-לכתוב-כאן-מה המאמינים ב"נבואה" ההזויה הזאת, אבל עדיין – יותר מדי קרדיט ניתן, לדעתי, לבני המאיה.

 24. לגבי 4 אני יכול להסכים איתך – הם לא היו קיימים, גם האל היהודי-נוצרי-מוסלמי קיים רק בדמיון של המאמינים שכל אחד חושב שהוא נציגו האוטנטי.

 25. 1. האם ידוע משהו על בולון יוקטה יוך?
  2. אם המאיה ביססו את הלוח שלהם כך שיספור לתקופות של מיליארדי שנים, מדוע הם האמינו כי העולם נברא לפני 5,125.26 שנים?
  3. מה הכוונה ב"לפי אמונה זו העולם יתרענן, לא ייחרב"?
  4. מי אמר שאלי המאיה קיימים בכלל?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן