סיקור מקיף

מי גורם לרצח פילים?

אחרי שנים של איסור פגיעה בפילים הוסר האיסור, החלטת רשויות דרום-אפריקה לאפשר "דילול" פילים בשמורת קרוגר ובמקביל ניתן אישור למכירת חטי-פילים לשוק השנהב

פיל בשמורת אנטודו. מתוך ויקיפדיה
פיל בשמורת אנטודו. מתוך ויקיפדיה

אחרי שנים של איסור פגיעה בפילים הוסר האיסור, החלטת רשויות דרום-אפריקה לאפשר "דילול" פילים בשמורת קרוגר ובמקביל אישור "סייטס" )Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora (CITES) לאפשר מכירת חטי-פילים לשוק השנהב, שתי החלטות מקבילות בזמן ובנושא פתחו את שוק השנהב לביקוש גובר ובהתאם תגברו את פעילות רצח הפילים באפריקה.

בשמורת ווירונגה בקונגו נרצחו 17 פילים, מאוגנדה, טנזניה, קניה, צ'אד וארצות נוספות, מגיעים דיווחים על התגברות ה"צייד" הלא חוקי. כשיש ביקוש יהיה מי שיספק את ההיצע. כאשר ניפתח פתח רשמי להספקת ומכירת שנהב, יהיה מי שיצליח להיכנס בפתח ולמכור שנהב של פילים שנרצחו בשמורות ובשטחים נרחבים.

האיסור על סחר בשנהב שמקורו בחטי פילים הוא על-פי אמנה בין-לאומית. עד היום מותר היה לסחור בפריטי שנהב רק כאשר מוכחת עתיקותם, כלומר כאשר הם בני יותר ממאה שנים. כאשר מתירים את המסחר חובה על הסוחרים להצטייד במסמכים אשר מאשרים כי מקורו של השנהב חוקי, כמו כן מסומן ומתויג כל השנהב החוקי כך שניתן לזהותו. אבל למרות התיוג והפיקוח לא קשה לעבריינים לסחור בשנהב שנכרת מפילים שנרצחו – בניגוד לתקנות ולחוקים.

עד היום ידענו כי השוק הגדול עבור חפצי שנהב הוא בדרום מזרח -אסיה ובעיקר סין, עכשיו מסתבר כי חלק גדול מהשנהב המעובד מוצא דרכו לחנויות יוקרה בארה"ב זאת למרות העובדה שארה"ב חתומה על האמנות למניעת הסחר, מה עוד שיש חוקים פנים ארציים (בארה"ב) שאמורים למנוע סחר בשנהב. לדוגמא: כל סוחר בשנהב חייב באישור ממשרד הפנים, אבל לכל בר-בי-רב מותר להכניס לארה"ב שנהב כ"פרס" מצייד. חוק נוסף אינו מרשה יבוא או יצוא של שנהב מארצות בהן אין פילים…? רוב השנהב מיובא מסין ויפן ! מאחר והסחר בשנהב "עתיק" מותר מצהירים הסוחרים על עתיקותם של המוצרים, בסקר התברר כי רוב (70%) המוצרים בשוק… בני פחות מעשרים שנים.

בשנים 2006 -2007 נערך סקר שווקים על ידי קבוצות שימור וסביבה כ-British-based conservation group Care for the Wild International (CWI); Humane Society of the United States; Save the Elephants; John Aspinall Foundation. על פי הסקר מסתבר כי ארה"ב מהווה את שוק השנהב הגדול בעולם אחרי סין. חפצי שנהב נמכרים בגלוי בחנויות, ואין פוצה פה ומצפצף.

שיפור מצבם הכלכלי של מליוני סינים תורם לביקוש גואה למוצרי איכות, מוצרי שנהב נחשבים יוקרתיים וכך שיפור הכלכלה הסינית מביאה לרצח פילים. הכלכלה האמריקאית אינה במיטבה אבל תמיד יש דרישה לשונה, ליקר יותר, לזר ולמוזר ודרישה זאת מעמידה את ארה"ב במקום השני בשוק השנהב, במקום השני בדחף לרצח פילים

יאמר כי השימוש בחפצי שנהב במזרח מעוגן במסורת בת מאות שנים, רכישת שנהב בארה"ב "מעוגנת" ב"תרבות" הצריכה.

הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה.

4 תגובות

 1. יותר ויותר כשאני חושב על זה, אני תמיד מגיע לאותה מסקנה :
  האדם הוא יצור מיותר…

 2. 1. הריגת סע"ח אינה רצח. נא פנה למילון הקרוב.
  2. הגיע הזמן שידיעה חדשותית לא תכיל משפטים כמו משפט הסיום של הכתבה.

 3. "..הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה…"

  מילים כדורבנות,

  זה יקרה אתה חושב?

  אין מצב.

  לא משנה כמה שנרצה כמה שרבים וטובים מאיתנו היו מוכנים אפילו לפעול למען זה, זה לא היה משנה את העולם, ככה זה בני אדם, בצע כסף, טיפשות, אגואיסטיות, אכזריות.. ולא משנה כמה נטחן את זה זה לא יזיז לא לפילים ולא לעצים (ולא לכל שאר החיות..)

  מצטער על הפסימיות פשוט אני לא רואה את האור בקצה המנהרה
  ואני כבר יכול לשמוע את הרכבת..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן