סיקור מקיף

חברי צוות הניסוי מאדים 500 יצאו מהסימולטור אחרי שנה וחצי

בסוכנות החלל האירופית שהיתה שותפה ביחד עם סוכנות החלל הרוסית בפרויקט מרוצים מהתוצאות, במיוחד מהלכידות החברתית של אנשי הצוות

חברי צוות משימת MARS500 יוצאים מתא ההדמיה שלהם לאחר כשנה וחצי, 4/11/2011. צילום: סוכנות החלל האירופית
חברי צוות משימת MARS500 יוצאים מתא ההדמיה שלהם לאחר כשנה וחצי, 4/11/2011. צילום: סוכנות החלל האירופית

משימת ההדמיה של טיסה למאדים הסתיימה בחיוך על פניהם של המשתתפים אחרי 17 חודשים. ששת חברי הצוות יצאו מה"חללית" שלהם והתקבלו על ידי המדענים בפרויקט, שמחים על כך שהמבצע עבר בהצלחה גדולה מהצפוי.
Mars500, משימת הסימולציה הריאליסטית של בני אדם לכוכב הלכת השכן החלה לפני 520 יום, ב-3 ביוני 2010 במכון לבעיות ביו רפואיות במוסקווה.

הצוות הבינלאומי בודד בדגם של ספינת חלל בין פלנטרית, כשהם עוקבים אחר השלבים של משימה אמיתית: טיסה ארוכה למאדים, כניסה למסלול סביב כוכב הלכת, נחיתה, חקר פני השטח, חזרה למסלול, טיסה מונוטונית בחזרה לכדור הארץ והגעה לכדור הארץ.

במהלך ה'טיסה', ביצעו חברי הצוות למעלה מ-100 ניסויים, כולם קשורים לבעיות הכרוכות במשימה ארוכה לחלל העמוק. כדי להוסיף לבידוד שלהם, התקשורת עם מרכז הבקרה עוכבה באופן מלאכותי כדי לדמות את העיכוב במרחקים הגדולים במסע האמיתית למאדים.

הצוות כלל שלושה רוסים, סיני אחד ושני אירופאים שתפקדו טוב באופן מפתיע. הם שמרו על לכידות קבוצתית והראו כי המוטיבציה ורוח הצוות יכולים לשמור אל בני האדם בתנאים קשים ביותר. המדענים היו מרוצים מהמשמעת שלהם."

"תודה לכם על מאמציכם המרשימים" אמר מנכ"ל סוכנות החלל האירופית ז'אן-ז'אק דורדין בשיחה מפריז לאחר שחברי הצוות ירדו מהדגם.
"אני מכבד את האומץ, הנחישות והנדיבות של אנשים צעירים אלה שהקדישו כמעט שנתיים מחייהם לפרויקט, להתקדמות תוכנית החלל המאוישת."

מפגש מחודש

ארוחת ערב במהלך פרויקט MARS500. צילום: סוכנות החלל האירופית
ארוחת ערב במהלך פרויקט MARS500. צילום: סוכנות החלל האירופית

הדלתות נפתחו ביום שישי, 4 בנובמבר, בשעה 14:00 שעון מוסקווה והאסטרונאוטים ימצאו מהרכב שלהם ונופפו למנהלי המשימה. לאחר הטעימה הראשונה מהחופש, הם הובלו לפגישה עם רופאים ועם בני משפחותיהם וחבריהם הקרובים.
"טוב לראות אתכם שוב" אמר דייגו אורבינה, נציג איטליה וסוכנות החלל האירופית בצוות המבצע לאחר היציאה.

"במשימת Mars500 השגנו את הדמית משימת החלל הארוכה ביותר שהאנושות תוכל לבצע כדי לקדם שחר חדש במרחק של כוכב לכת בר השגה."

הדבר היחיד שהיה חסר במשימת ההדמיה למאדים MARS500 היה המיקרו כבידה בחלל האמיתי. לפחות הצליחו לעשות זאת באמצעות עיבוד תמונה לרגל ה-1 באפריל. צילום: סוכנות החלל האירופית
הדבר היחיד שהיה חסר במשימת ההדמיה למאדים MARS500 היה המיקרו כבידה בחלל האמיתי. לפחות הצליחו לעשות זאת באמצעות עיבוד תמונה לרגל ה-1 באפריל. צילום: סוכנות החלל האירופית

"כחבר צוות סוכנות החלל האירופי אני מתכבד להיות חלק מהאתגר המרשים הזה ביחד עם חמישה מהמקצוענים, החברותיים והיציבים עמם עבדתי בחיי. תמיד עמדנו לצד חברינו במהלך האודיסיאה החללית הזו".
רומיין צ'ארלס, חבר הצוות הצרפתי הוסיף: "לפני שנה וחצי נבחרתי בידי צוות סוכנות החלל האירופית להיות חלק מצוות Mars500. היום לאחר מסע חסר תנועה במשך 520 יום, אני גאה להוכיח ביחד עם חברי הצוות הבינלאומיים, כי מסע מאויש למאדים הוא בגדר האפשר".

כולנו רכשנו נסיון רב ערך שיסייע לנו בתכנון מסע עתידי למאדים. "אנו מוכנים לצאת לחללית הבאה שתסע לשם." אמר.
במהלך הימים הראשונים לחופש יעברו חברי הצוות בדיקות רפואיות מקיפות והערכה פיזיולוגית. הם גם יהנו מזמן פרטי ומנוחה לפני שידברו עם כלי התקשורת ב-8 בנובמבר במוסקווה.
משימתם תימשך עד תחילת דצמבר, כאשר יעברו סדרת תדרוכים, בדיקות והערכות כדי לאסוף את הנתונים הסופיים של המשימה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

  1. מישהו יכול להסביר לי מה בקשר לe-cat הזה?
    קראתי כל מיני עדויות סותרות, והיה ניסוי שעבר בהצלחה לפני כמה ימים..
    זה אמיתי?

  2. זה נשמע כמו עתיד מאוד וורוד בהתחשב בעובדה שהנפט הולך להיגמר בקרוב ועדיין אין תחליפים. (אלא אם כן ה E-Cat יהיה מסוגל לשגר טיסות לחלל……)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן