סיקור מקיף

מכון ויצמן למדע מציע מענקים שיאפשרו לנשים לבחור בקריירה מדעית בתחומי מדעי הטבע והמדעים המדויקים

המטרה: לסגור את הפער הגדול שקיים היום בין מספר הנשים והגברים בדרגות האקדמיות הבכירות

מכון ויצמן למדע פותח בימים אלה תוכנית חדשה שנועדה לעודד ולסייע לנשים לבחור בקריירה מדעית בתחומי מדעי הטבע (פיסיקה, כימיה ומדעי החיים), והמדעים המדויקים (מתמטיקה ומדעי המחשב). המטרה: לסגור את הפער הגדול שקיים היום בין מספר הנשים והגברים בדרגות האקדמיות הבכירות.
מספרן של הנשים הלומדות באוניברסיטאות ומשלימות תארים מתקדמים (תואר שני ושלישי) קרוב מאוד למספרם של הגברים במסלולים אלה. אבל רק מעטות מהן מטפסות במסלולי הקידום האקדמיים הגבוהים, ושיעורן בקרב הסגל האקדמי הבכיר נמוך ביותר. מדובר בתופעה עולמית.
מכון ויצמן למדע יוזם בימים אלה פעילות ארצית לתמיכה במדעניות מצטיינות. לשם כך נוסדה התוכנית לקידום נשים במדע במימונם של קרן קלור ודונלד זוסמן. כחלק מתוכנית זו, יעניק המכון מענקים למחקר בתר-דוקטוריאלי על-שם שרה לי שופף לעשר מדעניות צעירות שסיימו לימודי תואר שלישי במדעי הטבע ובמדעים המדויקים, בכל מוסד אקדמי בארץ, והתקבלו למחקר בתר-דוקטוריאלי בחו"ל. המענקים, בסכום שנתי ממוצע של עשרים אלף דולר לכל מדענית, יהוו תוספת למלגה שיקבלו ממקור מוסדי רשמי או ממעבדת המחקר, ויסייעו למדעניות הצעירות לצאת עם משפחתן לחו"ל.

צוואר בקבוק

ההחלטה לצאת לתקופת מחקר בחו"ל זוהתה כצוואר הבקבוק, בו נשים רבות מוותרות על המשך הקריירה האקדמית, ופונות לכיוונים אחרים. זהו שלב קריטי במסלול ההכשרה המקצועית של מדען, התורם לעצמאותו ולחשיפתו לקהילה המדעית העולמית, ומאפשר לו להוכיח את עצמו. סיבות שונות, אישיות, משפחתיות וכלכליות, מונעות מנשים רבות לצאת למספר שנים לחו"ל, וכתוצאה מכך מספר הנשים המועמדות למסלולי הקידום באקדמיה הוא קטן, בהשוואה למספר הגברים.
תוכנית המענקים למחקר בתר-דוקטוריאלי על-שם שרה לי שופף, במסגרת תכנית מכון ויצמן למדע לקידום נשים במדע במימונם של קרן קלור ודונלד זוסמן, נועדה לשנות את המציאות הזאת. במסגרת התוכנית יעניק מכון ויצמן מענקים מיוחדים שיאפשרו לנשים מצטיינות רבות לצאת למחקר בתר-דוקטוריאלי במוסדות מחקר מובילים בחו"ל. המענק יספק תמריץ (כלכלי, אך גם חברתי ומקצועי) משום שהוא יקל על הנשים, בפרט על נשים נשואות ואמהות לילדים קטנים, לממן את השהות בחו"ל במשך שתי שנות ההשתלמות. התוכנית מיועדת לנשים שרואות את עתידן בפיתוח קריירה מדעית בארץ, מתוך כוונה ליצור מנהיגות נשית במוסדות המחקר הישראליים.
מכון ויצמן למדע מזמין בימים אלה נשים שסיימו לימודי תואר שלישי במדעים, בכל האוניברסיטאות הישראליות, להגיש את מועמדותן לקבלת המענק. ועדה מיוחדת של המכון, בראשות יועצת נשיא מכון ויצמן לקידום נשים במדע, פרופ' הדסה דגני, תמיין ותבחר את 10 הנשים שייזכו במלגות, שיוענקו להן בחודש תשרי, תשס"ח (אוקטובר 2007).

פרטים נוספים ניתן למצוא בכתובת הבאה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. גברים רוצים לשלול מנשים את זכות הבחירה, ככיוון שככך – גם בתחום המדעים, הם ימשיכו לעשות מחקרים הנוגדים את המציאות,

  רוב הגברים הם טיפשים מכדי לעבוד בפיצוציות או בחלוקת עיתונים

  הטמטום שלהם זה משהו יוצא דופן בכל מובן אפשרי

  מאיישים את 5 העשירונים התחתונים ואת העשירון האוטיסטי העליון,
  אגב, גם את העשירונים במינוס אינטיליגנציה

  חבל שאתם לא זבוב על הקיר בבתים של נשים המשוחחרות רבות עם גברים,
  הבדלי האינטיליגנציה הם משהו מטורף בין הממוצעת החריפה לממוצע הערס של בוטנים.

 2. אין פה כלל ענין פמיניסטי,אנחנו הרוח הנושבת,אתם האור שנפלט מאתנו.
  זו.אהבה,מולדת.אנו בלעדיכם ,כאילו סתם חמצן….והבל שטות.?
  אתם היקרים-נוגדים,קוים..מספרים.לזויות.
  והכל נכון ויפה כשרואים את המכלול.
  תהה ובהה..וזה רק היולית.הסיפור..קדש את היש.
  כבד בת בריתך.והמשך לחיות בנעימים וטוב למען ילדינו-ילדיך-ילדודס.

 3. לנשים אין יכולות שיכליות שמתקרבות לאלה של הגברים
  למה לאייש עמדות מפתח במדע בנשים?
  מה הפואנטה של אפלייה מעוותת במטרה להוריד את איכות
  המחקר?
  עד לאיזו תת רמה אפשר לרדת?
  למה לבזות ככה את המדע?
  למה לתת יד חופשית לשוליים הפמיניסטים הסוטים?

 4. הרי המציאות מראה בדיוק את ההיפך. פרט לקבוצת העשירון העליון.
  באוכלוסיה הכללית, נשים עולות על גברים בכל תחום.
  גברים ממלאים את העשירון העליון ואת 10 העשירונים התחתונים. נשים מצויות באמצע, כאשר הרוב הטיפש הוא זכרי.
  איך תסביר את זה שרוב הסתומים פדלאות הם גברים ?

 5. בזבוז זמן. שכנה שלי דוקטור בביוטכנולוגיה, סיימה את התואר במכון, ועכשיו מעצבת תכשיטים (בלית ברירה), כי המכון לא איפשר לה להמשיך. אחות של חברה שלי סיימה תואר שני בביוטכנולוגיה במכון ועכשיו עובדת באבטחת איכות בצפון (טופסולוגיה), בגלל שבמכון אין לה עבודה. תפסיקו לייצר כותרות, ותתחילו לעשות באמת.

 6. לא יעזור כלום. נשים ככל הנראה נחותות אינטלקטואלית מגברים. ברוב רובם של התחומים האינטלקטואליים (ספורט, אומנות, שחמט, וכו')גברים עולים בהרבה על נשים. גם בממוצע הכללי וגם בחציון של העשירונים הראשונים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן