סיקור מקיף

גלאים לבישים בתור עור המסייע בריפוי פצעים

חוקרים מאוניברסיטת בינגהמטון בניו-יורק הצליחו לפתח רכיבי אלקטרוניקה בהשראת העור המעוגנים על גבי העור ומאפשרים ניטור פצעים ארך-טווח, בזמן אמת ובכושר גבוה בחולים

תמונה של הגלאי החדשני המשולב בתוך תחבושת טקסטיל-סיליקון [באדיבות: Matthew Brown]
תמונה של הגלאי החדשני המשולב בתוך תחבושת טקסטיל-סיליקון [באדיבות: Matthew Brown]
[תרגום מאת ד"ר נחמני משה]

"אנו מקווים שבסופו של דבר גלאים והישגים הנדסיים אלו יוכלו לסייע בקידום הפיתוח של אמצעי ריפוי ולספק הבנה טובה יותר אודות התפתחות מחלות, ריפוי פצעים, בריאות כללית, ניטור כושר גופני ועוד," אמר Matthew Brown, אחד מהחוקרים.

ביו-גלאים הם התקנים אנליטיים המשלבים בתוכם רכיב ביולוגי וחיישן פיזיו-כימי שמטרתם היא לנטר ולנתח חומר כימי ואת התגובה שלו בתוך הגוף. טכנולוגית ביו-גלאים רגילה, הגם שהולידה התקדמות כבירה בתחום הרפואה, עדיין טומנת בחובה מגבלות שעליהן יש להתגבר על מנת להגביר את התפקודיות שלהם. חוקרים מאוניברסיטת בינגהמטון הצליחו לפתח גלאי אלקטרומכני בהשראת העור המסוגל לנטר את ריכוזי הלקטאט והחמצן שבעור.

"אנו מתמקדים בפיתוח המערכות מהדור הבא שתוכלנה להשתלב עם רקמה ביולוגית (למשל, עור, רקמה נוירולוגית ורקמת לב)", אמר החוקר. צוות החוקרים עיצב מערכת שדומה מבנית למיקרו-ארכיטקטורה של העור. גלאי לביש זה מצויד בחוטי חישה מזהב המסוגלים להציג מאפיינים דומים לאלו של הגמישות של עור אמיתי. החוקרים מקווים ליצור אופן פעולה חדש של חישה שיאפשר מיזוג מושלם עם הגוף של הלובש, זאת במטרה לקבל את מרב הפרטים מניתוח הגוף בכדי לסייע בהבנת מידע כימי ופיזיולוגי המתקבל מתוכו. "נושא זה עניין אותנו מאוד מפני שרצינו לפתח מנגנון הערכה בזמן אמת ובאתר עצמו של תהליך הריפוי של פצעים בעתיד הקרוב," מסביר החוקר. "הן לקטאט והן חמצן מהווים ביו-סמנים חיוניים במסגרת התהליך של ריפוי פצעים".

החוקרים מקווים כי מחקר עתידי יצליח לנצל את עיצוב הגלאי מבוסס העור הזה על מנת למדוד ביו-סמנים נוספים ולפתח גלאים יותר רב-תפקודיים במטרה לסייע בריפוי פצעים, ואפילו לשלבם בתוך איברים פנימיים בכדי לקבל תובנות רבות יותר אודות תהליכי מחלות. "המבנה של הגלאי שלנו מאפשר מעבר חופשי של חומר בין רקמה ביולוגית לביו רכיבי אלקטרוניקה בעלי ממשק ביולוגי, כלומר, מערכת חישה ביו-משולבת זו מסוגלת למדוד תהליכים ביוכימיים חיוניים מבלי לעורר תגובה חיסונית".

תקציר המאמר

הידיעה על המחקר

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן