סיקור מקיף

אנו קרובים לסיום פיתוח שבב מחשב קוונטי של 50 קיוביט

כך אומר נעם זכאי, מוביל פעילות המיחשוב הקוונטי של IBM באירופה בראיון במהלך תערוכת CES שהתקיימה בלאס וגאס

אומר נעם זכאי, מוביל פעילות המיחשוב הקוונטי של IBM באירופה כשברקע המחשב הקוונטי הראשון של יבמ, בביתן החברה בתערוכת CES 2019. צילום: אבי בליזובסקי
אומר נעם זכאי, מוביל פעילות המיחשוב הקוונטי של IBM באירופה כשברקע המחשב הקוונטי הראשון של יבמ, בביתן החברה בתערוכת CES 2019. צילום: אבי בליזובסקי

אנו קרובים לסיום פיתוח שבב מחשב קוונטי של 50 קיוביט. כך אומר נעם זכאי, מוביל פעילות המיחשוב הקוונטי של IBM באירופה בראיון לאתר CHIPORTAL במהלך תערוכת CES שהתקיימה בשבוע שעבר בלאס וגאס.
תפקידו השוטף של זכאי הוא העברת טכנולוגיות מכל 12 המעבדות של IBM ברחבי העולם לתוך מוצרים של החברה, וטכנולוגיות שלא הגיעו למוצרי IBM מוצעות לחברות אחרות באמצעות חוזי רישוי. "לפי הדוחות הכספיים של יבמ, בשנה שעברה הגיע נפח העסקים של מיסחור הטכנולוגיות לכ-2 מיליארד דולר, בעיקר הענקת זכויות שימוש ברישוי של פטנטים וטכנולוגיות. איננו מאפשרים לאף טכנולגיה לשכב על המדף ולהעלות אבק. התפקיד של אנשים כמוני שאנחנו יחסית מעט ברחבי העולם הוא למצוא להם שימוש. לטכנולוגיות רבות יש חלון זמן כאשר הטכנולוגיה כבר בשלה ומוצאים למי לספק רשיונות שלה כדי להכניס אותה למוצרים שלהם."

"לפני כשנה הרמתי את היד ואמרתי שתחום המיחשוב הקוונטי מעניין. כמובן בעולמות המחקר הוא מסייע לא מעט שנים אבל לפני שנה נוצרה IBM Q Network ובה ושם קיבלתי את ההובלה של מאמצי המסחור של הטכנולוגיה באירופה." "לא ניתן עדיין להכנס לחנות ולרכוש מחשב קוונטי, הדרך היחידה היא לעבור דרך הערוץ של רישוי וגישה למערכת במתקני IBM באופן מסחרי.

"יבמ היתה הראשונה שפתחה את המחשב הקוונטי לעולם דרך הענן בשנת 2016. התחלנו עם 5 קיוביט, המחשב שודרג ל-16 קיובטיים ובמשך כשנתיים יש לנו יותר ממאה אלף משתמשים רשומים – כשהוא בחינם ופתוח לכולם. מכל שבע היבשות, כולל אנטראטיקה, יש מאמר על משלחת באנטרטיקה שהשתמשה במחשב. יותר משבעה מיליון ניסויים הורצו על המערכות שלנו. יותר מ-130 מאמרים פורסמו, וזה באמת הדבר שאנחנו מבקשים מהאנשים – תשתמשו בחינם אבל אם אתם כותבים מאמר תנו לנו קרדיט לפרויקט המכונה IBM Quantum Experience.
זה סיפור מופלא. כשהתחלנו את השירות, לא ידענו אם העולם מוכן למיחשוב קוונטי. הסטטיסטיקות מוכיחות חד משמעית שיש עניין רב בטכנולוגיה." אומר זכאי.

בדצמבר 2017 הוכרזה כאמור רשת IBM Q Network . הרשת מורכבת מחברות פורצ'ן 500, גופי מחקר ואוניברסיטאות. עד כה הצטרפו אליה 42 גופים ובהם בנק ג'יי פי מורגן צ'ייס, חברת הרכב דיימלר, סמסונג, אוניברסיטאות כגון MIT והגוף האחרון שהצטרף – ואני אחראי על העסקה הזאת באופן אישי – הוא מאיץ החלקיקים בסרן בז'נבה. IBM תשתף פעולה עם סרן כדי לרתום את כוח המיחשוב הקוונטי לניתוח התנגשויות החלקיקים. בניגוד לרשת הנסיונית, שעדיין פועלת ובחינם, הגופים המשתמשים ברשת החדשה נדרשים לשלם עבור הגישה. הרשת כבר דורשת חוזים של יבמ אל מול השותפים, ובתמורה היא מספקת גישה למערכות העדכניות ביותר – כאמור כרגע אלו מחשבי הדור הרביעי של 20 קיוביטים, כאשר לאחרונה הכרזנו על שבב של 50 קיובטים שנמצאת באב טיפוס. אני מעריך שהמערכת תהיה מוכנה ברבעון הראשון של 2019.

"במהלך כנס CES הכרזנו על שלב נוסף – לא רק שימוש במחשבים במתקני IBM אלא ממש מכירה של מחשב קונטי שלם – IBM Q System One . מדובר במערכת הארוזה בארון זכוכית אחד וכוללת את כל הרכיבים של מחשב קוונטי, לרבות החלק המכאני שנראה כמו נברשת, הארונות שמהם מפעילים את השבבים באמצעות גלי מיקרו, מערכת שלמה. זו לא הכרזה רגילה אלא משהו שישנה את כללי המשחק. אומנם עדיין אי אפשר יהיה לחדש בסוגי האלגוריתמים שניתן יהיה להריץ על המחשב החדש. במעבדות לורנס ליברמור משתמשים במחשבי על של IBM כדי להריץ סימולציה של מחשב קוונטי בגודל 56 קיוביטים. ברגע שנגיע למחשבים עם 57 קיוביטים נוכל לעשות משהו שפשוט אי אפשר לעשות במחשב קלאסי."

"כדי להגדיל את מספר הקיויבטים לא מספיק רק להוסיף קיוביטים בטור לאלו הקיימים. הגורם שמעכב את התפתחות המיחשוב הקוונטי הוא שהקיוביטים עצמם אינם מספקים תוצאה מדוייקת ב-100 אחוז מהזמן, יש עדיין רעש. מספיק שהמעבד מדייק ב-99.9% לכל קיוביט, כדי שהרעש יגבר בחזקת מספר הקיוביטים. המאמץ המרכזי של המחקר לשיפור הקוונטים נמצא בניו יורק ביורקטאון הייטס, וחלקו נעשה במעבדות בציריך ובחיפה. במעבדה הישראלית פועלים להקטנת הרעש ברמת התוכנה."

"הקריאה היא בארץ. יש תקציבים או לפחות היו הכרזות שיש תקציבים על פיתוח מיחשוב קוונטי, אך המצב בשטח הוא שיש מעט מדי משתמשים, אני רוצה להגדיל את המודעות. האוניברסיטאות מלמדות מיחשוב קוונטי ומשתמשות במחשב הפתוח Quantum Experience., חבל שנישאר מאחור. גם אם ישראל תבנה יום אחד מחשב או לא, אין שום מניעה לאוניברסיטאות להכשיר את הסטודנטים במיחשוב קוונטי בחינם. האוניברסיטאות לא כל כך הרימו את הכפפה. מי שרוצה להשתמש במחשב הקוונטי המסחרי מוזמן לפנות אלי, חבל שישראל תישאר מאחור.
לצערי, אף על פי שאין כלל עלויות, קשה להעביר את זה לאוניברסיטאות בישראל. סטודנטים יכולים להשתמש במחשב קוונטי של 15 או 16 קיוביטים בחינם לפרויקטים שלהם."

עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

  1. אם אתם לא קולטים .
    אז תדעו . אתם מקבלים משהו בחינם בתמורה לאלגוריתם שאתם כותבים באתר !!!
    וספק אם אתם באמת מקבלים גישה אמיתית למכונה קוואנטית . ולדעתי זה לא קיים בכלל . נראה אותם פורצים ארנק ביטקון

  2. מאמר מרתק (למרות הקידום העצמי של המרואיין: "אני, קידמתי, אני אחראי באופן אישי" וכו')

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן