סיקור מקיף

באוני' בן גוריון פותחה מערכת חדישה המאבחנת באופן יעיל תהליכי זיהום שמסכנים את מי התהום

הפיתוח נועד לספק מדידות רציפות של פוטנציאל הזיהום בקרקע כמערכת התראה משולבת להגנה על מי תהום מפני זיהומים שמקורם בפני השטח או בשכבות הקרקע העליונות

אוניברסיטת בן גוריון
אוניברסיטת בן גוריון

מערכת חדישה ויקרת-ערך למאבק בזיהום מקורות מים פותחה באחרונה על-ידי ד"ר עפר דהן, חוקר במכון צוקרברג לחקר המים (ZIWR), במכונים לחקר המדבר ע"ש יעקב בלאושטיין באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הפיתוח נועד לספק מדידות רציפות של פוטנציאל הזיהום בקרקע כמערכת התראה משולבת להגנה על מי תהום מפני זיהומים שמקורם בפני השטח או בשכבות הקרקע העליונות.

המערכת לבקרת מים ומזהמים (W&CMS) מספקת לראשונה מידע על תנועת מים ומזהמים בתווך בלתי רווי עמוק: בין פני הקרקע למפלס מי התהום. המערכת נועדה לאפשר זיהוי מוקדם ובזמן אמת הרכב המים והמזהמים המחלחלים דרך שכבות קרקע העמוקות אל מי התהום. התווך הבלתי רווי כולל את שכבות הקרקע העליונות ויחידות הסלע המצויות בין פני הקרקע למפלס מי התהום. חלחול של מי גשם ושיטפונות דרך התווך הלא רווי מהווה את מנגנון העשרה העיקרי של מי התהום.

לדברי ד"ר דהן, מערכות הניטור להגנה על מי תהום מפני זיהום התבססו עד כה באופן מסורתי על מידע מתוך מי התהום. מידע זה הופק, בדרך-כלל, מקדוחים החודרים דרך האקוויפר. שיטת בקרה זאת מיושמת בכל העולם וברוב המדינות קיימים חוקים הדורשים ניטור של מי-תהום כבקרה מפני מזהמים פוטנציאליים. אולם, שיטה זאת לוקה בחסר מאחר ומציאת זיהום במי התהום מהווה אינדיקציה ברורה לכך שמי התהום כבר מזוהמים. יתרה מזאת, בדרך כלל גלוי של זיהום במי קידוח מצביע על מציאותה של עננת זיהום גדולה בהרבה מזו שהתגלה בקידוח. למעשה זיהום שהתגלה במי קידוח חושף רק קצה קרחון של זיהום שהצטבר במשך שנים רבות של דליפות מתמשכות.

ניטור התווך הלא רווי באמצעות מערכות שיספקו מידע בזמן אמת עוד בטרם הגיע הזיהום אל מי התהום הוא כורח המציאות ואולי גם אמצעי היחיד המאפשר ההגנה על מי התהום, מאחר והגישה המסורתית לניטור מי תהום כמנגנון בקרה להגנה על מי התהום בעייתית, לא יעילה ולמעשה כשלה בכל העולם. על-מנת לעשות זאת, נדרשות מערכות ניטור ובקרה מדויקות וברת-השגה הניתנות ליישום בעלויות סבירות בכל מקום בו קיים פוטנציאל לזיהום מי התהום. גישה זו היותה את הבסיס לפיתוח המערכת לניטור תווך לא רווי. יש לציין טכנולוגיה כזו זאת לא הייתה בנמצא עד כה, והמערכת החדשה שפותחה באוניברסיטת בן-גוריון נועדה לספק מדידות רציפות של פוטנציאל הזיהום בקרקע כמערכת התראה אינטגרטיבית להגנה על מי תהום מפני זיהומים שמקורם בפני השטח או בשכבות הקרקע העליונות.

המערכת שפותחה כבר הותקנה בהצלחה בכמה מקומות בישראל כמו גם במדינות אחרות והוכיחה את יכולתה לספק מידע חיוני על חלחול מים. העובדה כי מי התהום מהווים את מקור המים החשוב ביותר בישראל כמו גם ברוב מדינות העולם, כולל מדינות בהם אין מחסור במים עליים כמו מדינות צפון אירופה, מאיצה באופן גלובלי את המאבק בזיהום מי-תהום. "כמובן שלמאבק בזיהום מי התהום ישנה השלכות ישירות ומכריעות על מגוון פעילויות בעלות היבטים כלכליים כדוגמת פיתוח חקלאי, תעשיה, ועיור. זמינותה של המערכת החדישה תעניק למוסדות האמונים על שמירה על איכות מי התהום, יותר כוח לדרוש מגופים מזהמים פוטנציאליים לא לחרוג מקווים מנחים ולהגן בהצלחה רבה יותר על איכות המים" מסביר ד"ר דהן.

פיתוח מערכת בקרת מזהמים נמצא בשלב מתקדם של המחקר ובניית אבי-טיפוס למגוון רחב של יישומים. חברת מסחור הטכנולוגיות של האוניברסיטה, ב.ג. נגב טכנולוגיות שוקדת בימים אלה על איתור משקיעים פוטנציאליים להמשך פיתוח המערכת.

תגובה אחת

  1. לא הצלחתי לשאוב שום מידע מהכתבה למעט העובדה שבבן גוריון פותחה שיטה שקשורה בניטור זהום מאגרי מים.
    איך ובאיזה יעילות? אף לא מילה אחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן