סיקור מקיף

התגלו מים על הירח

השבוע פורסמו בכתב העת סיינס תוצאותיהם של שלושה מחקרים נפרדים שגילו עדויות לקיום הידרוקסיד (0H) או מים או שניהם על פני השטח של הירח. ממצאים אלה מחייבים בחינה מחדש של ההנחה שלנו לפיה הירח יבש.

תפיסת אמן של מוצב על הירח
תפיסת אמן של מוצב על הירח

השבוע פורסמו בכתב העת סיינס תוצאותיהם של שלושה מחקרים נפרדים שגילו עדויות לקיום הידרוקסיד (0H) או מים או שניהם על פני השטח של הירח. ממצאים אלה מחייבים בחינה מחדש של ההנחה שלנו לפיה הירח יבש.

קרלה פיטרס (Carle Pieters ) מאוניברסיטת בראון ועמיתיה בחנו נתונים ששידרה החללית ההודית צ'אנדריאן-1 ומצאו כי אור איפנרה אדום נספג ליד קטבי הירח באורכי גל המזוהים עם הידרוקסיד וחומרים המכילים מים. הדוח הזה ביחד עם שני האחרים מעיד על כך שתפוצת ההידרוקסיד על קרקע הירח נראית גדולה יותר ככל שמתקרבים לקטבי הירח.
קבוצה אחרת, בראשות רוג'ר קלארק מהמכון הגיאולוגי האמריקני השתמשה בנתונים שהצילמה החללית קאסיני כאשר חלפה ליד הירח וגילתה הידרוקסיד גם בקווי רוחב נמוכים יותר. קבוצה שלישית, של ג'סיקה סאנשיין בדקו את הנתונים שצילמה באינפרה אדום החללית דיפ אימפקט וגם בהם מצאה עקבות מים והידרוקסיד ושמירה של פרודות אלו בתהליך מתמשך על פני השטח של הירח – ושרוח השמש יכולה להיות אחראית לייצורם. ביחד, מציעים מחקרים אלה כי מים או הידרוקסיד באיזורי הקטבים על הירח חייבים היו להגר לשם במהלך הזמן, כשהם נמשכים לאיזורים קרים יותר.

התוצאות מתפרסמות בגליון ה-25 בספטמבר של כתב העת סיינס על רקע ממצאים מלפני כשבוע אודות גילוי קרח מים ליד הקוטב הדרומי של הירח בידי החללית LRO, ושבועות מעטים לפני שנאס"א עומדת לגרום להתנגשות מכוונת של החללית טיל קנטאור לתוך המכתש קבאוס A בקרבת הקוטב הדרומי של הירח בתקווה שבענן האבק שיעוף לחלל ימצאו גם אדי מים, אותם תחוש נאס"א באמצעות בחינת הספקטרום של הענן וכן בדגימה שתיקח החללית LCROSS שתעבור בתוך הענן, דקות אחדות לפני שתתרסק בעצמה.

עדיין הירח נשאר יבש יותר מכל מדבר על כדור הארץ. טונה אחד של אדמת הירח תכיל כקילוגרם אחד של מים, אומרים החוקרים.

לדברי פיטרס, אם פרודות המים ניידות כפי שאנו סבורים שהן – אפילו חלק זעיר מתוכן – הדבר מספק מנגנון להסעת המים למכתשים מוצלי עד."

באבני הירח שהגיעו במשימות אפולו נמצאו עקבות מים, ואולם מכיוון שהאיזוטופים שלהם דמו לאלו של מים בכדור הארץ, התייחסו לכך המדענים כאל זיהום ארצני ולא כאל מים מן הירח. וגם כיום, עד למחקרים הללו סברו המדענים כי הימצאותם של מצבורי קרח במכתשים מוצלי עד היא החריג ובשאר הירח לא אמורים היו להמצא מים בכלל, דבר שסותר את ממצאי שלושת המחקרים.

מבין שלוש המשימות – המשימה ההודית הראשונה לירח – צ'אנדריאן1 שלאחרונה נותק עמה הקשר, נועדה למפות את פני השטח של הירח ולקבוע את הרכב המינרלים שבו. בזמן בו עדיין פעלה החללית גילה אחד המכשירים שלה Moon Mineralogy Mapper (M3) שנבנה על ידי נאס"א אורכי גל מפני השטח המעידים על קשר בין חמצן ומימן – עדות לקיום מים או הידרוקסיד בקרבת פני השטח.

קאסיני חלפה ליד הירח ב-1999 בדרכה לשבתאי וסיפקה אף היא עדות דומה, שרק עכשיו נבחנה לאור ממצאי צ'אנדריאן-1, והחללית דיפ אימפקט, המצויה כיום בהארכת משימתה ביצעה לאחרונה בעת מעבר ליד כדור הארץ והירח, ולפי דרישת צוות ה-M3 של צ'נדריאן-1 מדידה דומה שגם בה התגלו עדויות לקיום מים או הידרוקסיד.

39 תגובות

 1. המים הם לא בשביל היתיישבות כמות המים קטנה מידי
  מה שחשוב בהם הוא המשך חקר מארכת השמש

 2. לשלוח לשם את כל החרדים כי א יש שם מים ב זה גם יותר קרוב לאלוהים לפי תפיסתם.

 3. אמ….זה ברור לכם שלא מצאו מפלים על הירח..
  בטח מצאו כמה מולקולות של מים על הירח…
  וחוצמזה..כן'כן זה יהיה "אירוע היסטורי"

 4. אני חושב שצריך לעשות . כיפה זכוכית הוא פלסטיק סביב הירח הוא נוגה להתחיל לבנותת את זה . בוא נאומר כי 10 שניים נגמור את זה 🙂 ואז נוכל לגור שם .. נתחיל להביא מים. עצים נגדל אותם שם ועוד .
  אולי משם היה יותר קל לדעת למה אנחנו לבד ביקוםםםם…… ( שאת זה אני לא אומר אני חושב שאנחנו לא לבד ) איך המרחק לא לאפשר לנו לדעת ..

 5. זה שיש סוג של מיים זה משמח, אבל גם אם לא היה אני חושב הגיע הזמן לקחת קצת מיים מכדור הארץ(שלא חסר בו מיים) וכמה אנשים, ולהתחיל מושבה ראשונה על הירח "במהרה בימנו" ונגיד אמן!
  אסימוב המשיח!

 6. הידרוקסיד = OH
  הידרקסיל = יון ההידרוקסיד, OH-.

  דרך אגב, יש שגיאה בכתבה. צריך להיות OH ולא 0H.

 7. מיכאל,
  כאשר מתקבלת ממך מחמאה חובה להתייחס אליה באותה מידה של רצינות,
  כשם שיהודה לשאלה האם הוא צם ביום כיפור…

 8. היי מיכאל 🙂
  ראשית הרעיון לא שלי. קראתי עליו באיזה ספר מדב בו קפטן של חללית מניע קרחונים לכוכבים הנדרשים לתוכן האסטרואיד.
  מה שחשבתי הוא שניתן ליצור חללית לא מאויישת שתוכל לזהות מרחוק את האלמנטים הקיימים באסטרואיד כזה או אחר (או לאתרם באמצעות טלסקופים ואז להנחות אותה מהחלל), תצמד לאסטרואיד ותניע אותו לירח, למאדים או לאן שתונחה.
  המאמר בויקי משער שהמים נמצאים מתחת לפני השטח כשמדובר בכוכבי שביט, אך יש מידע מועט על כמויות המים הנמצאים באסטראידים. ההנחה היא שהשביט נוצר מגזים, אבק וקרח אך לא ידוע האם זה קרח ממים או מגז אחר.

 9. חן טי:
  שנה טובה גם לך.
  סביר שיש כמה אסטרואידים עתירי מים.
  על פי הדעה הרווחת – כוכבי שביט מכילים הרבה מים, אבל יש עוד הרבה מה לחקור בעניין. ראה, למשל, כאן:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Comet#Debate_over_comet_composition
  הרעיון שאתה מעלה נראה נחמד.
  בדרך כלל חושבים על דרכים למנוע פגיעה של אסטרואיד ואתה מציע לחשוב גם על דרכים לגרום לפגיעה כזו.
  זה לא פשוט כי מעבר לעובדה שיש לברר מראש את הרכבו של אסטרואיד ספציפי, רוצים שהאסטרואיד לא רק יפגע בירח אלא יפגע בו במקום שבו המים יוכלו לשרוד – כלומר – באיזה עמק באזור הקוטב.
  זה מצריך יכולת מאד רבה לשלוט בתנועת האסטרואיד – יכולת שעדיין אינה נמצאת בידינו.
  לאור הנ"ל, נדמה לי שאנחנו עוד לא שם.

 10. שנה טובה וגמר חתימה טובה לאבי בליזובסקי, מיכאל רוטשילד ויעל פטר!

  מדענים יקרים,
  האם יש אסטרואידים שהם למעשה קרחוני ענק המסתובבים בחלל ויכולים להיות המקור למים או גזים אחרים בכוכב זה או אחר? האם מקור חללי כזה יכול להיות פתרון למחסור במים על הירח?

 11. אם יש מים על הירח אז לא צריך לשלוח לשם מטען כזה, גם לא צריך לשלוח חמצן ומימן.
  34 ק"ג דלק לכל ק"ג אחד של מטען כולל משקל החללית…
  אם ניתן להקים מושבה שתצטרך תחזוקה מינימאלית בהטסה אז יש על מה לדבר ולתכנן.
  זה הגיוני .
  פותח שער אל הבלתי ידוע.
  רק זה לבד יוצר מספיק מוטיבציה להמשך מחקר/חלומות.
  חג שמח
  רואה

 12. נשמע כאילו זה מחזק את תיאוריית היווצרות הירח בהתנגשות עם כדו"א, או מעבר לכך – מחזק את התיאוריה לפיה המים הגיעו לכדו"א באמצעות גופים שמיימיים חיצוניים וכוכבי שביט (אם יוכח שכך הם הגיעו גם לירח).

 13. ליהודה סבדרמיש
  כנראה שיעלה הרבה לשנע את המים לכדור הארץ, ואם יוציאו יותר מדי מים בדמות חיטה ומזון לכדור הארץ המורעב, אז תושבי מושבת העונשין על הירח יתמרדו. (מקור: רוברט היינלין – עריצה היא הלבנה)
  אכדכא"ח

 14. שרשרת התגובות נראית כמו חד גדיא בגרסתו הידענית.
  עליכם להודות שחיזוק עדיף על שחיטה.

 15. תחזקנה ידיכם גיבורי החיל!
  ושאבתם מים בששון ממעיני הישועה והירח.
  שאלה:
  כמה יעלה להביא מים מהירח לכנרת המרוקנת שלנו?
  חוץ מזה שנה טובה
  סבדרמיש יהודה

 16. מחזק את הספקן שמזק את זיו שמחזק את עמי שמחזק את אבי

 17. תודה לאבי על הכתבה. זה נהדר שאפשר להתעדכן על הדברים הכי חדשים שיש היום במדע באתר ישראלי ובעברית פשוטה והסבר מוצלח. אתר נהדר ומבורך עם עורך תוכן וכתב מהמשובחים שידע האינטרנט הישראלי

 18. אנשים, אתם לא צריכים להסביר לכותבי הטקסט שבני אדם לא יכולים לחיות על הירח רק עם המים האלה.
  אתם שמעתם איפשהו בטקסט את המוען מזכיר בכלל חיי בני אדם על הירח?
  בכתבה הזאת מדברים על הגילוי, לא על האם בני אדם יוכלו לחיות שם או לא.

  ממה שזה נראה אתם סתם רוצים להראות את החוכמה שלכם, להראות שאתם לא סתם מאמינים אחד לאחד לכל מה שאתם שומעים/ קוראים, זה פסיכולוגי.
  חוץ מזה, במקום להראות שאתם מבינים, הראיתם שהבנת הנקרא שלכם לא משהו.
  יכול גם להיות שאיפשהו בתת- מודע שלכם הרגשתם בחוץ, בדיוק בגלל הסיבה שלא התייחסו בכלל אל בני אדם, אל האנושות, ורציתם באיזושהי דרך להכניס את עצמכם (בני אדם) לסיפור הזה.

  או שאני סתם מבזבז את הזמן שלי בלכתוב את התגובה הזאת ובכלל אני זה שפיספסתי איזו פסקה.

 19. מישהו שמבין:
  בבקשה אל תגיב כאן יותר
  הדבר האחרון שהידען צריך זה תגובות סוג ynet

 20. אבל לפי מיטב ידיעתי בנוסף למים גוף האדם צריך את המינרלים שיש במים ולכן המים שאולי יש על הירח לא יספיקו להתקיימות שם.

 21. אני חושב שלאחר השמחה והבדיקות הקפדניות כדי לבדות טענה זו, יצרטכו העוסקים בתחום לשאול את עצמם" איך לא עלינו על זה קודם לכן"ולהסיק את המסקנות

  נ.ב
  אכן הדבר מפליא אך מוקדמת השמחה מיכוון שכדי שבני האדם יחיו בכוכב אחר צריכים שהיתקימו עוד כמה תנאים:למשל כוח משיכה זההקרוב לכדור הארץ, חמצן, אטמוספורה, ועדיף שיהיה כוכב לכת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן