סיקור מקיף

מואצת בנייתו של מרכז החלל הרוסי ווסטוצ'ני

הצורך בשדה שיגור רוסי נוסף עלה מצו נשיאותי של נשיא רוסיה, המדגיש את הצורך בעצמאות מוחלטת של רוסיה בגישה לחלל – כולל שיגורים מאוישים שייתרו את השימוש בבייקונור

הדמיה של משגר מתכונן לטיל סויוז במרכז החלל ווסטונצ'ני במזרח רוסיה
הדמיה של משגר מתכונן לטיל סויוז במרכז החלל ווסטונצ'ני במזרח רוסיה

בכיר בסוכנות החלל הרוסית הממשלתית רוסקוסמוס, הציג בכנס האסטרונאוטיקה הבינלאומי בפראג את תוכניותיה של רוסיה לבניית שדה השיגורים החדש שלה לחלל, ווסטוצ'ני, המצוי במזרח הרחוק של רוסיה, ובנייתו החלה לא מכבר.

הצורך בשדה שיגור רוסי נוסף עלה מצו נשיאותי של נשיא רוסיה, המדגיש את הצורך בעצמאות מוחלטת של רוסיה בגישה לחלל – כולל שיגורים מאוישים. כיום מתבצעים השיגורים המאויישים של רוסיה מבסיס החלל בייקונור שבקזחסטאן, בעבר רפובליקה סובייטית של ברית המועצות. הסכם בין ממשלת רוסיה לממשלת קזחסטאן יאפשר לרוסיה להשתמש בבסיס זה עד שנת 2050.

בשלוש השנים הקרובות יושקעו בבסיס ווסטוצ'ני מילארד דולר, והוא צפוי להיות מבצעי לפני שנת 2018. בבסיס מוקמת תשתית לתמיכה בשיגור הטיל החדש של רוסיה, Rus M, המפותח על ידי תאגיד סמארה (האחראי גם לייצור משגרי הלוויינים והחלליות מדגם סויוז). לשאלה מתי צפוי שיגור מאויש ראשון מבסיס החלל החדש, השיב סגן נשיא רוסקוסמוס לשת"פ בינלאומי כי היעד הוא 2020. הוא הסביר בהרצאתו על תהליך הבחירה באתר, שהיה אחד מתוך חמישה אתרים מועמדים, ובהם בסיס השיגור המוכר לשימוש צבאי וניסויי טילים, קפוסטין יאר.

השיקולים העיקריים שעמדו בפני רוסקוסמוס היו מגוון המסלולים אליהם ניתן לשגר מבסיס החלל החדש, סוגיות בטיחות – אזורים בהם נופלים שלבים מהטיל, ושיקולים מדיניים – הרצון להימנע מטיסת הטילים מעל שטחן הריבוני של מדינות אחרות. נשיא רוסיה, בצו המורה על הקמת בסיס השיגור, מציין את החשיבות הלאומית באכלוס האזור בגבולה המזרחי של רוסיה, שיפור הכלכלה ופיתוח תשתיות אזוריות ובהן נמל תעופה, מסילות ברזל וכיו"ב. אגב השיגורים שיבוצעו מהאתר הם שיגורים קוטביים – לכיוון צפון וכן שיגורים לכיוון מזרח, בדרום נמצאת סין ואילו בדרום מזרח נמצאות קוריאה הצפונית ויפן, מה שמגביל כמובן את אפשרויות השיגור לכיוונים אלה.

3 תגובות

  1. לעוזי בכר (1) סינים או לא, ממילא בלתי אפשרי להסתיר שיגור חללית
    מאויישת – אז למה לזלזל?

  2. כנראה שישנה תורנות טירוף..
    אם מדובר על תחרות אגו של עם זה או אחר ואין הם יודעים בשביל מה ולמען איזו תכלית חיים,זו אכן בעיה.

  3. אם הרוסים ימשיכו בטרוף הסובייטי ויקריבו חיי אדם בלי לחשוב פעמיים רק כדי לזכות ביוקרה (בערך כמו שהיה אי שם בשנות החמישים-שישים) או אז כל ההתקדמות החללית תהיה גדולה מאוד. ואם הסינים מטורפים לא פחות וההודים המוכשרים לא פחות עם שאיפות גדולות לכיבוש חלל – הרי שכל אלו יכולים להציב רף מאוד גבוהה בעבור ארה"ב ששמה את הבטיחות מעל לכל ומוציאה על כך, כנראה, את רוב ההון.

    הסינים פשוט ישימו כמה אסטרונאוטים מסכנים על חללית וישלחו למאדים בלי לספר על זה לאף אחד. ישרדו – ישרדו. לא ישרדו – ננסה שוב בשנה הבאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן