חללית אירופית עשויה מחלקי חילוף תטוס לנגה ב-2005

סוכנות החלל האירופית ESA נתנה את האישור הסופי לשיגור חללית לנוגה

ונוס אקספרס
ונוס אקספרס

סוכנות החלל האירופית ESA נתנה את האישור הסופי לשיגור חללית לנוגה. כוכב הלכת השני מכדור הארץ והדומה לו בגדלו מכוסה קבוע באטמוספירה סמיכה. הטמפרטורה על פני השטח שלו מספיקה כדי להתיך עופרת. החללית ונוס אקספרס תשתמש באותן טכנולוגיות ובמבנה דומה פחות או יותר למאדים אקספרס שתשוגר בשנה הבאה למאדים. האסטרונומים מבקשים להבין את ההבדלים בהתפתחות בין שני כוכבי הלכת. ונוס אקספרס תהיה מוכנה לשיגור בשנת 2005.

ההחלטה על שיגור החללית לנוגה עלתה ונפלה כמה פעמים בשנתיים האחרונות. הרעיון העומד מאחורי המבצע החל בשנת 2001. כתוצאה מקול קורא שפרסמה הגיעו רעיונות רבים ממדענים ברחבי אירופה. ונוס אקספרס נבחרה לבסוף בשל הערך המדעי הרב שלה.

בכל אופן מוקדם יותר השנה, עוכב הפרויקט בשל הצורך במחקרים נוספים. ביולי הוא אושר שוב אך מדינה אחת, איטליה לא הצליחה לאשר את השתתפותה עד אוקטובר. לבסוף לא הצליחה איטליה למצוא מימון והיה צורך למצוא דרכים להוזיל את החללית. השבוע הודיע המנהל המדעי של סוכנות החלל האירופית דיויד סאות'ווד כי הצדדים הצליחו למצוא פשרה שתאפשר את שיגור החללית לנגה.

נגה הוא כוכב לכת תאום לכדור הארץ במונחים של גודל ומסה, אך הוא התפתח בכיוון שונה לחלוטין, כאשר הטמפרטורה מגיעה ל-500 מעלות צליוס והאטמוספירה היא תערובת של גזים רעילים. החללית ונוס אקספרס תחקור לראשונה את נגה באמצעות מערכות רדאר שתסרוקנה את פני השטח.

כל המכשירים על החללית הם חלפים של החלליות מארס אקספרס ורוזטה – החללית שאמורה לעקוב אחר שביטים ואשר תשוגר בינואר 2003.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן