מעבר (טרנזיט) של נוגה על-פני השמש

התארגנות לקראת אירוע של פעמ(ים) ביעען


אחרי 122 שנה תיראה בשבוע הבא נקודה קטנה חוצה את השמש. פיסיקאי מודה: זה קצת איטי ומשעמם. מדען אחר מסביר כי החשיבות העיקרית היא שתוכלו להגיד שצפיתם בזה

4.6.2004

קישור ישיר לדף זה: http://www.hayadan.org.il/venustransit001.html

פעם בחיים נוגה עוברת על פני השמש

מערכת וואלה!
ביום שלישי הבא תתרחש תופעה אסטרונומית נדירה ביותר, כשכוכב נוגה יעבור לפני השמש. בפעם האחרונה שזה קרה היה זה בדיוק לפני 122 שנה ובאופן טבעי לא נותרו כבר עדים חיים לאירוע. המחזה הנדיר ייראה כחציה של נקודה קטנה את החלק התחתון של השמש.

בסוכנות איי.פי דווח כי אלפי בתי ספר ומאות מוזיאונים ברחבי ארה"ב נערכים לאירוע הייחודי ומכינים אתרי צפייה יעודיים. החוויה האסטרונומית תיארך כשש שעות. בישראל יקיים המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת תל אביב יום מיוחד לרגל האירוע, וישדר את מעבר נוגה באתר האינטרנט שלו.

"זה קצת איטי ומשעמם", מסביר האסטרופיסיקאי ניל דה גראס טייסון, "אבל בעל חשיבות היסטורית שלא תתואר". לדבריו, במאות ה-18 וה-19 היה האירוע כמו "המירוץ לחלל" כיוון שמדענים באותן תקופות ניסו בעקבות כך להעריך את מרחב השמש מכדור הארץ, ודרך כך את המרחק לשאר הכוכבים. הוא ציין שכיום צפייה בחליפת נוגה על פני השמש היא כמו "להתחבר להיסטוריה דרך ביקור באתר היסטורי".

פרסומתרוג'ר סינוט, עורך מגזין "שמיים וטלסקופ", מספק הסבר אחר למה חשוב לצפות בתופעה האסטרונומית – פשוט כדי שתוכלו להגיד שראיתם משהו שאף אחד שחי כיום לא ראה. לדבריו, הכרטיסים שהוצאו לקוראיו לשלושה טיולים מאורגנים לאיטליה, לטובת צפיה בנוגה, אזלו במהירות.

בתופעה של פעם בחיים יהיה ניתן לצפות מאירופה, אסיה, אפריקה והמזרח התיכון. למרות שתיאורטית ניתן לצפות מהטיסה האיטית של נוגה ללא טלסקופים או משקפות, המדענים מזהירים את הצופים כי צפיה בשמש ללא אמצעי הגנה מתאימים היא מסוכנת ועלולה לפגוע בעין, בדיוק כמו במקרה של ליקוי חמה.

תצפית ויום עיון באוניברסיטת תל אביב

מבוסס על הזמנה באתר האוניברסיטה הפתוחה

ביה"ס לפיזיקה ואסטרונומיה של אוניברסיטת תל אביב שמח להודיע על קיום יום עיון לרגל המעבר של כוכב הלכת נוגה על פני דיסקת השמש, ביום ג' 8 ביוני משעה 08:30 ועד 15:30. המעבר הוא אירוע אסטרונומי נדיר שהתרחש לאחרונה בשנת 1882. בזמן המעבר תיראה הדיסקה של נוגה חולפת על רקע דיסקת השמש.

לרגל האירוע הנדיר, מארגן "המועדון האסטרונומי" של ביה"ס לפיזיקה ואסטרונומיה, בסיוע מצפה הכוכבים ע"ש וייז , יום עיון באוניברסיטת תל אביב. יום העיון כולל סדרת הרצאות, תצפית ציבורית, ותערוכה מדעית. התצפיות יבוצעו עם טלסקופים בעלי אמצעי מיגון למניעת נזקי ראיה העלולים להיגרם לעין מאור השמש. יום העיון מיועד לתלמידי תיכון מכיתה י' ומעלה (רצוי תלמידי חטיבת מדע). להלן רשימת ההרצאות:

שעה מרצה נושא
10:30-10:45 פרופ' יובל נאמן דברי פתיחה
10:45-11:15 פרופ' מיכאל הרסגור "מסעות הגילוי המדעיים של קפטן קוק"
11:15-11:45 פרופ' צבי מזא"ה "התצפיות הראשונות במעבר של נוגה"
11:45-12:15 פרופ' בן-ציון קוזלובסקי "השמש"
12:15-13:45 – הפסקה
13:45-14:20 פרופ' חגי נצר "מנוגה אל קצה היקום: סולם המרחקים הקוסמולוגי"
14:20-14:50 פרופ' מוריס פודולק "כוכב הלכת נוגה: תאומו של כדור הארץ?"
14:50-15:30 פרופ' עמיאל שטרנברג "המשימה: מאדים"

לקבלת מידע נוסף ניתן לפנות למארגני "המועדון האסטרונומי": קרן שרון, ערן אופק ויפתח ליפקין בטל' 6405112-03, או לדר' נח ברוש, מנהל מצפה הכוכבים ע"ש וייז, בטל' 6407413-03.

יש להזהיר את הצופים מפני צפייה בכיוון השמש ללא הגנה מתאימה; דבר זה עלול לגרום נזק בלתי הפיך לראיה!

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן