ונוס אקספרס החלה להקיף את נוגה ושידרה תמונות ראשונות

זיהוי שלבי מפתח בהתבטאות חלבונים עשוי לקדם פיתוח תרופות ממוקדות, שלא יגרמו השפעות לוואי

נוגה
נוגה

החללית ונוס אקספרס שידרה לכדור הארץ תמונות ראשונות מאז כניסתה למסלול סביב נוגה ביום שלישי. בתמונות ניתן לראות את הקוטב הדרומי הלוהט ממרחק של 206,452 ק"מ. מדעני המשימה הסתקרנו למראה מערבולת כהה באחת התמונות.

ונוס אקספרס תקיף את נוגה במשך כ-500 ימי כדור הארץ ותחקור את האטמוספירה, שבה השתולל אפקט החממה ויצא מכלל שליטה. האטמוספירה הדחוסה של נוגה, המורכבת בעיקר מדו תחמוצת הפחמן משמשת כשמיכה, וכולאת את קרינת החום של השמש. תופעה זו גורמת לטמפרטורה ממוצעת של 476 מעלות צלזיוס.

מערבולת הקוטב

מומחים חשדו זה מכבר כי בקוטב הדרומי של נוגה יש מערבולת. מדובר במערבולת עצומה הכוללת תצורה דו-עינית כמו זו שנצפתה זה מכבר בקוטב הצפוני של כוכב הלכת. ואולם באיזור הקוטב הדרומי כמעט לא נערכו תצפיות. "אנחנו יכולים שיש שם סערת ענק הדומה לזו שאנו מכירים מהקוטב הצפוני אומר מדען המשימה הורסט יו קלר.

צוות המדענים של ונוס אקספרס מסר כי הם מעוניינים לדעת כיצד נשארו סערות אלו יציבות ומהיכן הן מקבלות את האנרגיה שלהן. בכירי סוכנות החלל האירופית אומרים כי התמונות בהירות באופן מפתיע ובעלי פירוט רב מהצפוי.

התמונות צולמו ב-12 באפריל באמצעות שני מכשירים על החללית – ויטריס (ספקטרומטר הדמיה באינפרה אדום) ו-VMC (מצלמת הניטור) כאשר החללית חלפה מעל קו המשווה.

התמונה שצולמה מויטריס (בצבעים מלאכותיים) מראה את צד היום של נוגה משמאל ואת צד הלילה מימין, בקנה מידה של 50 קילומטרים לפיקסל.

התמונה המוצלחת של צד הלילה של נוגה התקבלה באמצעות מסנן אינפרה אדום ובו נראו מבני ענן סליליים פעילחפ באטמוספירה התחתונה,בגובה של כ-55 קילומטרים (כוכב הלכת נוגה דומה בגודלו לכדור הארץ). האיזורים הכהים מייצגים שכבת עננים עבה יותר והבירירים – עננים דקים יותר.

המערבולת בקוטב הצפוני צולמה על ידי החללית מארינר 10 בשנות השבעים.

התצלום של ה-VMC מראה את נוגה בקנה מידה של 150 ק:מ לפיקסל וגם הוא בצבעים מלאכותיים. הוא צולם בחלק האולטרה-סגול של הספקטרום.

החללית ונוס אקספרס הפעילה ביום שלישי השבוע את מנועיה למשך כ-50 דקות כדי להאט את מהירותה ולהלכד בכוח המשיכה של נוגה.
ככל שהחללית תנמיך את מסלולס בחודשים הבאים צפויים המדענים לצלם תמונות מפורטות יותר. המדענים מקווים ללמוד כיצד הפך נוגה, הדומה בגודלו, מסתו והרכבו לכדור הארץ למקום כל כך שונה במהלך 4.6 מיליארד השנים האחרונות.

משימת ונוס אקספרס היא הראשונה בנוגה מזה 15 שנים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן