ונוס אקספרס שוגרה בהצלחה

מטרת המשימה של הגשוש היא לשפוך אור חדש על שכנו הקרוב ביותר של כוכב הלכת שלנו במערכת השמש

ונוס אקספרס
ונוס אקספרס

החללית האירופית ונוס אקספרס שוגרה ב-9 בנובמבר לפנות בוקר בהצלחה מבייקונור, קזחסטן, בדרכה לכוכב הלכת נוגה. מטרת המשימה של הגשוש היא לשפוך אור חדש על שכנו הקרוב ביותר של כוכב הלכת שלנו במערכת השמש. זו החללית הראשונה ששיגרה אירופה לכיוון נוגה.

ממרכז החלל בדרמשטאט, גרמניה, סוכנות החלל האירופית מסרה כי הגשוש, שמשקלו 1.3 טון, שוגר על גבי טיל סויוז בשעה 03:33 זמן גריניץ' (05:33 שעון ישראל), כשבועיים לאחר המועד המקורי. הסיבה לדחייה היא לכלוך שהתגלה על החללית בעת הכנתה לשיגור. בכל אופן, חלון השיגור, לפני שנוגה "תברח" לחללית פתוח עד סוף נובמבר, כך שלא מדובר בבעיה רצינית. נותר רק לקוות שמכשירי החללית לא ניזוקו והיא תבצע את משימתה המדעית.

שיגור החללית
שיגור החללית

ונוס אקספרס תעשה את הדרך לנוגה ב-163 ימים לערך, ומרגע שתיתפס בכוח המשיכה שלו היא תחל להקיף את כוכב הלכת ולנתח את האטמוספירה ואת העננים שלו. בין החידות שהמשימה הזו אמורה לפתור, בתקווה, היא מדוע הכוכב, הדומה מאוד לכדור הארץ בגודלו, במסה ובהרכב שלו, התפתח בצורה שונה כל כך ב- 4,600 מליון השנים האחרונות.

ה"ונוס אקספרס" היא גרסה שונה מעט של הגשוש האירופי "מארס אקספרס", המספק תמונות מרהיבות של מאדים מאז סוף 2003.

כזכור, בנוגה נתגלה לראשונה אפקט החממה, שהעלה את הטמפרטורה על פני כוכב הלכת לרמה בלתי נסבלת של 500 מעלות. מדענים, ובהם האסטרונום המנוח קארל סייגן שחששו שהדבר עלול לקרות גם בכדור הארץ, החלו להתריע על כך בשנות השבעים. בין היתר הביא הדבר לחתימת אמנת קיוטו לצמצום פליטות דו תחמוצת הפחמן.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן