סיקור מקיף

האם הקרמים להגנה מונעים או לא מונעים סרטן עור?

מחקר בריטי חדש טוען כי קרמים להגנה מפני קרינת השמש לא מסייעים למניעת מחלת הסרטן ובמקרים מסויימים אף מגדילים את הסיכוי לחלות בסרטן העור * חוקרים ישראלים: המחקר לא נערך בשיטות מדעיות ולא פורסם בשום כתב עת

יובל דרור, הארץ, וואלה!

מחקר בריטי חדש טוען כי קרמים להגנה מפני קרינת השמש לא מסייעים למניעת מחלת הסרטן ובמקרים מסויימים אף מגדילים את הסיכוי לחלות בסרטן העור. הסיבה לכך, טוענים החוקרים, נובעת מהעובדה שרוב הקרמים מסננים את קרינת האולטרה הסגולה מסוג B( UVB) בעוד שקרינת האולטרה סגולה מסוג A(UVA) גורמת גם היא לסרטן עור מסוג מלנומה ממאירה.

קרני ה-UVB גורמים בדרך כלל לצבע האדמדם של העור כתוצאה מחשיפה לשמש ולעתים לכוויות של ממש. חשיפה לקרניים אלו גורמות לסוגים מסויימים של סרטן העור ולכן חברות רבות פיתחו במהלך השנים קרמים להגנה מפני קרנים אלו. קרני ה-,UVA נחשבו בעבר לפחות מסוכנות ואולם כיום ידוע שהן גורמות להזדקנות העור וקשורות בהתפתחות מלנומה.

במסגרת המחקר, חשפו החוקרים הבריטים דגימות של עור שהוסרו בהסכמת חולים במהלך ניתוח, לקרינת UVA תוך שהם מורחים על הדגימות שלושה סוגים של מסנני קרינה. לטענתם, בעוד שהדגימות אכן לא נכוו כתוצאה מהקרינה, מסנני הקרינה לא מנעו מבעד לקרינה לחדור לעור ולגרום לנזק לתאים. "מרגיעים אותנו בתחושה מזויפת של ביטחון", אמר פרופ' רוי סנדרס שערך את המחקר.

מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, מירי זיו, אמרה כי בשוק קיימים כמה קרמי הגנה אשר מסננים גם קרינת ה- .UVA"בכל מקרה אנחנו לא ממליצים להשתמש במסנני קרינה כקו ההגנה היחיד". ד"ר יוסי אלקלעי, יועץ האגודה לנושא סרטן העור ורופא מנתח בבית החולים אסותא, ציין כי קרינת השמש לבדה לא גורמת למלנומה. "ישנם אנשים שחולים בסרטן מסוג מלנומה שלא נחשפו לשמש. נראה שקרינת השמש יכולה לעודד את התפתחות המלנומה ואולם ישנו גורם נוסף, שעדיין לא ברור, שמשפיע גם הוא על היווצרות סרטן זה".

מדי שנה מאובחנים בישראל 900 חולים חדשים במלנומה ממארת, וכעשרת אלפים חולים חדשים בסוגי סרטן עור אחרים. מדינת ישראל נמצאת במקום השני בעולם בסרטן העור אחרי אוסטרליה עם ממוצע של כ-15 מקרים לכל מאה אלף אזרחים.


ביקורת בישראל על מחקר בריטי בנושא סרטן העור

מומחים ישראלים מתחו אתמול (שני) את המחקר הבריטי שפורסם בהרחבה בכלי תקשורת בבריטניה וישראל הקובע כי קרמים להגנה מפני קרינת השמש לא מסייעים למניעת מחלת הסרטן – ובמקרים מסויימים אף מגדילים את הסיכוי לחלות בסרטן העור.

לטענת ד"ר יוסי אלקלעי, יועץ האגודה למלחמה לסרטן בנושא סרטן העור, עובד בבית החולים אסותא ונחשב למומחה בתחום סרטן העור, המחקר יוצא בהכרזות טריוויאליות שלא ברור מה הבסיס המדעי שלהן. "החוקרים חוזרים על עובדה ידועה לפיה ישנם מסנני קרינה שאינם פועלים נגד קרינה אולטרה סגולה מסוג A(UVA) אלא רק מסוג B(UVB). משום כך, מסבירים החוקרים, מי שנחשף לשמש, גם אם מרח מסנן קרינה, אינו מוגן מפני UVA ולכן הדבר עשוי להגדיל את הסיכוי להתפתחות מלנומה וגם זאת, רק באופן עקיף".

המחקר הבריטי פורסם על ידי שני חוקרים אשר עובדים ב-,RAFT ארגון מחקר בריטי המבוסס על צדקה ושעוסק ברפואה פלסטית. אתר האינטרנט של הארגון העלה הודעה לעיתונות מטעם החוקרים ואולם בניגוד למקובל, לא פורסמו תוצאות מחקר מדעיות הכוללות פירוט מלא ומדוקדק של שיטת המחקר, דרך הניסוי, מספר הניסויים שבוצעו, ניתוח מדעי של התוצאות ודיון. בנוסף, ככל הידוע, המחקר לא פורסם באף אחד מבין המגזינים המדעיים הבולטים בבריטניה או בעולם.

מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, מירי זיו, ציינה כי למרות שרוב מסנני הקרינה הקיימים בשוק מגינים מפני ,UVB יש גם קרמי הגנה מפני קרינה מסוג .A"בכל מקרה אנחנו לא ממליצים להשתמש במסנני קרינה כקו ההגנה היחיד", אמרה. אלקלעי, ציין כי קרינת השמש לבדה לא גורמת למלנומה. לדבריו, "ישנם אנשים שחולים בסרטן מסוג מלנומה שלא נחשפו לשמש. מכאן שקרינת השמש יכולה לעודד את התפתחות המלנומה ואולם קיים גורם נוסף, שעדיין לא ברור טיבו, שמשפיע גם הוא על היווצרות סרטן זה. בכל מקרה, לא צריך להיות רופא כדי להבין שחשיפה לשמש אינה בריאה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן