שדות מגנטיים עצומים נמצאים בקרבת חורים שחורים במרכזי גלקסיות

עד כה התגלו רק שדות מגנטיים חלשים וגם הם במרחק גדול מהחור השחור – לפחות כמה שנות אור. במחקר הנוכחי הצליחו אסטרונומים מאוניברסיטת קלמרס לטכנולוגיה ומצפה אונסלה בשבדיה לצפות באמצעות אלמה באותות השייכים ישירות לשדות מגנטיים חזקים קרובים מאוד לאופק האירועים של חור שחור מאסיבי בגלקסיה רחוקה בשם PKS 1830-211.

קרינת רדיו מתוך חור שחור. איור: ESO
קרינת רדיו מתוך חור שחור. איור: ESO

אסטרונומים חשפו שדה מגנטי עצום – גדול בהרבה מכל שדה מגנטי שהתגלה עד כה בליבת גלקסיה, קרוב מאוד לאופק האירועים של החור השחור העל-מאסיבי.
הטלסקופ אלמה Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), חשף שדה מגנטי עצום, מעבר לכל אלו שהתגלו עד כה, בליבה של גלקסיה, קרוב מאוד לאופק האירועים של חור שחור על-מאסיבי.

התצפיות החדשות מסייעות לאסטרונומים להבין את המבנה וההרכב של החורים השחורים הענקיים הנמצאים במרכזי הגלקסיות ואת סילוני הפלזמה התאומים שהם פולטים מהקטבים שלהם. הממצאים התפרסמו בגיליון ה-17 באפריל של כתב העת "סיינס".

חורים שחורים על-מאסיביים שמסתם מגיעה למיליארדי פעמים מסת השמש, נמצאים בליבן של כמעט כל הגלקסיות ביקום. חורים שחורים אלה מאיצים כמויות עצומות של חומר בדיסקה הסובבת אותם. בעוד מרבית החומר ניזון לתוך החור השחור, חלק אחר שלו יכול לברוח רגע לפני הלכידה ולעוף לחלל במהירות האור כחלק מסילון פלזמה. ואולם לא היה ידוע עד כה כיצד התהליך מתבצע, למרות שהיה ברור שצריכים להיות מעורבים בו שדות מגנטיים הפועלים קרוב מאוד לאופק האירועים שמסייעים לחומר לברוח מהמלתעות החזקות של החושך.

עד כה התגלו רק שדות מגנטיים חלשים וגם הם במרחק גדול מהחור השחור – לפחות כמה שנות אור. במחקר הנוכחי הצליחו אסטרונומים מאוניברסיטת קלמרס לטכנולוגיה ומצפה אונסלה בשבדיה לצפות באמצעות אלמה באותות השייכים ישירות לשדות מגנטיים חזקים קרובים מאוד לאופק האירועים של חור שחור מאסיבי בגלקסיה רחוקה בשם PKS 1830-211. שדות מגנטיים אלה ממוקמים בדיוק במקום שבו החומר מואץ לפתע החוצה מהחור השחור בצורת סילון.

חברי הצוות מדדו את עוצמת השדה המגנטי באמצעות חקירת הדרך שבה האור מקוטב כאשר הוא מתרחק מהחור השחור. "קיטוב הוא תכונה חשובה של האור המשמשת אותנו גם בחיי היום יום. לדוגמה במשקפי שמש או במשקפי תלת ממד בקולנוע" אומר איוון מארטי-וידאל, החוקר הראשי. "כאשר הוא נוצר באופן טבעי, הקיטוב יכול לשמש למדידת שדות מגנטיים, מכיוון שהאור משנה את הקיטוב שלו כאשר הוא עובר דרך תווך ממוגנט. במקרה זה, האור שגילינו עם אלמה נע דרך החומר קרוב מאוד לחור השחור, מקום מלא בפלסמה ממוגנטת חזק".

האסטרונומים השתמשו בטכניקת ניתוח חדשה שפיתחו לנתוני אלמה ומצאו כי כיוון הקיטוב של הקרינה המגיעה מהמרכז של PKS 1830-211 הסתובב. אלו הגלים הקצרים ביותר שיישמו עד כה בסוג כזה של מחקר, דבר שאיפשר לצפות באזורים קרובים מאוד למרכז החור השחור.

"מצאנו אותות ברורים לסיבוב שנגרם בשל קיטוב חזק אלפי מונים מהקיטוב החזק ביותר שמצאנו ביקום" אמר סבסטיאן מולר, שותף במחקר. "התגלית שלנו היא צעד גדול במונחי תדירות צפיות הודות לשימוש באלמה, ובמונחים של מחקר מהחור השחור שבהם נצפו שדות מגנטיים – סדרי גודל של כמה ימי אור מאופק האירועים. ממצאים אלה ומחקרים עתידיים יאפשרו לנו להבין מה באמת מתרחש בקרבה המיידית של החור השחור העל-מאסיבי שבמרכז הגלקסיה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

24 תגובות

 1. אסףMOON
  אפשר לדעת מה הסנפת? מה שאתה עושה במקרה הטוב זה מעורב ירושלמי. אם היו היו פותחים חוג למדעי הג'יבריש היית מקבל דוקטורט בהצטיינות יתרה.

 2. אנו

  מישהו מתקשר למנהל הקרקס ואומר לו שיש לו אחלה מופע בשבילו: הוא יכול להסביר לקהל את תאוריית מקסוול.

  עזוב, אומר המנהל, פה זה קרקס, לא אוניברסיטה.

  אבל גם את תאוריית איינשטיין אני יכול להסביר – מתעקש הנ"ל.

  אדוני, מתעצבן המנהל, תתקשר לטכניון ועזוב אותי בשקט.

  חכה, חכה, אל תנתק, גם את תאוריית ניוטון אני יכול להסביר…

  המנהל מתעצבן ומנתק את הטלפון.

  ההוא מהצד השני ממלמל: אוף, איזה טמבל אני, שכחתי להגיד לו שאני בכלל סוס…

  אנחנו לא נסכים ססום עסקנסי יכנס לאתר סלנו, נכון?

 3. אסף,
  אם להמשיך ו״לפרוס״ את קו המחשבה שלך
  בא נניח שאתה רוסי. שיכור
  שמדדה לאופק הארועים
  בא הבאונסר ומכניס לך פיצוץ בראש.

  ועל זה אמר מקסוול:
  סוס אחד נכנס לבק ומזמין בירה
  המוזג שואל אותו: ״להוסיף לך קש?״
  ״כן״, עונה הסוס, ״תוסיף לי הרבה קש״.

  נ.ב.
  אלמלא הייתי איטלקי
  הייתימחושבבשכל האשכנזים
  אוכלים ממולאים בראש השנה

 4. לאסף
  אנו , פתוחים לדיעות חדשות אבל עדיף שתפתח אותן קצת לבד ולא תזרוק לנו תגובות ברצף. תגובה בסגנון:
  "יכול להיות שהחומר האפל הוא נשורת רדיו אקטיבית : קרי אבק רדיו אקטיבי – שניתן למדידה." סוף ציטוט היא לא תגובה שאנו יכולים להתייחס אליה ברצינות. הרי החומר האפל הוא לא בריוני. ואם הוא היה רדיואקטיבי אזי מזמן כבר היו מגלים אותו. מכאן שמו "החומר האפל". אם תמשיך כך להגיב אנו פשוט נתעלם ממך.
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 5. אסף אח שלנו, למה קללות? אי אפשר להעביר קטעים בנחת? למה לקחת הכל בראש כבד. למה לא סוטול, שנטי, עננים…

  איפה, איפה הוא האשכנזי הזה שדיברת עליו. תביא אותו פה עכשיו, ישראל מכסח לו ת'צורה.

 6. התאוריה שלי פרוסה כאן,עם פיזיקאים מעונינים לבחון אותו אשמח. בברכה,אסף בר.

 7. ישראל שפייאר ,אני נגעל מסונובים כמוך.אם לא הייתי אשכנזי הייתי חושב שכל האשכנזים מלאים בעצמם כמוך.

 8. מאחר וחור שחור נוצר בהתפרצות אלימה של סופר נובה ,הפעילות הנואשת של החומר למלא את הריק נכשלת.כי עקב המאמץ הוא קורס וגומר בפיצוץ גרעיני.מה שמרחיב עוד את החור השחור!

 9. יכול להיות שהחומר האפל הוא נשרות רדיו אקטיבית : קרי אבק רדיו אקטיבי – שניתן למדידה.

 10. בפתח החור השחור מתרחשת פעילות מסיבית ,ונוצר פקק תנועה .נניח שאני אסטרואיד ואני נסחף לוואקום .ממש בכניסה אני מקבל פצצת אטום לפנים ממש לפני שאני גם הופך לפצצה כזו

 11. מאחר ולאור יותר קל לנוע בווקום מאשר בתווך המרחב.נראה שהאור נמשך לחור השחור.שלדעתי חור שחור= ריק(וואקום). מיכאן ההשערה שכמו בלייזר אלקטרונים חופשיים (פועל בווקום).כך גם,יפעל אור בתוך החור השחור.

 12. האם התנהגות האור בחור השחור דומה לליזר אלקטרנים חופשיים? אולי מישהוא מאוניברסיטת אריאל יתן בתשובה?

 13. עם אכן חומר אפל לא נמשך לחורים שחורים .אולי הוא משמש כבלם לגידול החורים השחורים.אולי כאשר יומר כל החומר לחומר אפל,הייה מפץ גדול נוסף.עד כאן לתאוריות,אני ישמח עם מישהוא יפריך את כל התאוריות שלי.תודה מראש.

 14. ואולי,סילונים אדירים של קרניx וחומר אפל שניפליטים מחורים שחורים אדירים .גורמים ליקום להתרחב. יש כאן מצב אמביוולנטי ,דילול חומר שמפוזר על יותר מרחב!

 15. ואולי הווקום שנוצר בשדה(פני השטח) .הוא שגורם לחומר ולאור להישאב ,כלומר משל היו מים שמחפשים מקום נמוך לזרום ולמלא.מהירות התנועה ,והחיכוך גורמים להתכת האטומים.ומיכאן תופעות של פעימה אלקטרו מגנטית ,וקרני הרנטגן.

 16. למשה,פעילות גרעינית יוצרת פעימה אלקטרו מגנטית- זה ידוע מפצצות אטום.מאחר ובחור שחור האטומים נדחסים בלחץ, אזי סביר שזה המקור לשדות האלקטרו מגנטיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן