סיקור מקיף

נתגלה מקור קרני גאמה בלתי צפוי בחלל

אסטרופיזיקאים שהשתמשו בטלסקופ רדיו בספרד, גילו מקור קרני גאמה באנרגיה גבוהה באזור גלקסיות המרוחקות שלא ניתן להסבר בידע הקיים היום על מקורות קרני גאמה

טלסקופ מג'יק בלה פאלמה שבאיים הקנריים
טלסקופ מג'יק בלה פאלמה שבאיים הקנריים

צוות בינלאומי של אסטרופיזיקאים, המערב מספר קבוצות מדענים בספרד, גילה מקור קרני גאמה באנרגיה גבוהה באזור הגלקסיות המרוחקות 3C 66A ו- 3C 66B.

פליטת הגאמה החדשה הזו, שנצפתה ע"י טלסקופ מג'יק, בלה פאלמה (האיים הקנריים) לא עולה בקנה אחד עם מה שהמדענים ציפו לקבל, וכתוצאה מכך הועלו שלוש היפותזות להסביר זאת.

ב-2007, הטלסקופ מג'יק, שממוקם במצפה הכוכבים של רוקו דה לוס מוצ'אצ'וס בלה פאלמה, צפה יותר מ-50 שעות על אזור הגלקסיות 3C 66A, שנמצא כ-3 מיליארד שנות אור מכדה"א. תוצאות הצפייה הובילו לגילוי מקור קרני גאמה באנרגיה גבוהה מאוד (יותר מ-150 מיליארד אלקטרון וולטים), כפי שפורסם בכתב העת The Astrophysical Journal Letters.

החוקר, ארנדו מאנל, מהמכון לפיסיקה באנרגיה גבוהה בברצלונה, הסביר שקרני גאמה באנרגיה גבוהה מאוד "הם סוג של אור בעל אנרגיה גבוהה באופן קיצוני, דבר שמתרחש לעיתים רחוקות בטבע". מקרים כאלו מקושרים בד"כ עם תופעות אלימות כמו פיצוצי סופרנובה או סילוני חלקיקים באנרגיה גבוהה שנוצרים סביב חורים שחורים.

בנוגע לנתונים שנאספו ע"י הטלסקופ מג'יק, ארנדו מציין שגם המיקום וגם המאפיינים של פליטת קרני הגאמה לא תואמת למה שציפו לראות בגלקסיה כמו 3C 66A. זוהי גלקסיית קוואזר הפולט סילוני חלקיקים בדיוק לכיוון כדה"א.

מדענים מציעים שלוש היפותזות להסביר את המקור הבלתי צפוי של הפליטה.

האפשרות הראשונה היא שהפליטה נעשית למעשה מתוך הקוואזר 3C 66A, ולליבתו הפעילה יש מאפיינים שונים ממה שיחסו לה עד היום, או שהגלקסיה קרובה ממה שחשבו.

אופציה נוספת, שנתמכת ע"י מידע הנוגע לספקטרום האנרגיה שהגיע ממאג'יק, היא שמקור קרני הגאמה מגיע מגלקסיה רחוקה אחרת, 3C 66B, שנמצאת כ-3 מיליון שנות אור מכדה"א. "גלקסיה זו דומה ל 3C 66A, אך סילוני החלקיקים שלה אינם מצביעים ישירות כלפינו", מציין ארנדו.

"זה מאשר שגלקסיה 3C 66B היא המקור, זו תהיה רק גלקסית הרדיו השניה שנצפתה עד היום (הראשונה היא M87) שפולטת קרני גאמה באנרגיה גבוהה מאוד, ובכך נגדיר סוג חדש של גלקסיות שהן מקור של קרני גאמה באנרגיה גבוהה." אומרת מריה ויקטוריה פונסקה, חברה נוספת בצוות החוקרים מהקבוצה לחקר אנרגיות גבוהות באוניברסיטת קופלוטנס במדריד.

ההיפותזה השלישית היא שקרני הגאמה השמימיות לא נוצרו ב 3C 66A או 3C 66B אלא ממקור לא ידוע שעדין לא אותר, אפילו לא ע"י מצפי הכוכבים המנתחים את השמים באנרגיות נמוכות.

במהלך השנים הבאות ימשיכו מדענים לחקור את אזור החלל הזה, הנצפה ע"י טלסקופים רבים מלבד מג'יק, למצוא את ההסבר האמיתי.

למאמר המדעי באסטרופיסיקל ג'ורנל (נדרשת ססמא)

להודעה של החוקרים

33 תגובות

 1. אנשים:
  גיליתי שאפשר להתקין לוחות סולאריות בשטח פתוח וחברת החשמל (כן) תדע למי לשלם.
  עדיין לא הבנתי ממי מבקשים אישורים, ממי קונים את השטח וכמה בכלל עולים המיסים לשטח הנ"ל (אם בכלל יש מיסים לשטחים ולא רק למבנים, יש?)

 2. אנשים שהגיבו למה שכתבתי:
  טוב אנשים, התחלתי לברר על קנייה של לוחות סולאריים להתקנה בדרום על שטח פתוח (לא על גג).
  ניסיתי לבדוק מחירים לשטח קרוב לאילת באתר gov.il של המדינה אבל לא מצאתי איפה.

  רק מעדכן למי שהפגין התעניינות.

 3. ליבנה
  הרעיון שלך נכון ויפה קיימות מספר חברות שקיבלו זכיון כזה מהממשלה לספק חשמל ירוק לרשת בשטחי הדרום וכבר הותקנו מספק פיילוטים ביטבתה וקיבוץ נוסף בערבה. התוכנית להשתמש בשטחים נרחבים למטרה הזאת והמיזם הוא בשיתוף עם הממשלה.
  יתכן שגם לך יתנו זכיון אם תזדרז ותוכיח יכולת כספית וטכנולוגית.

 4. ליבנה, כנראה שלא הסברתי את עצמי נכון, אין לי מליון דולר, סתם זרכתי מספר שלא קשר למצאות כשניסיתי לנחש כמה כסף מייזם קזה יעלה…

  תראה, האמת שאתה יכול להתעלם מהמספר הזה, פשוט רציתי שתראה שמדובר כאן בסכונים מאוד גדולים, כמו שאמתי, אל "תלך על זה" לפני שאתה מבר את "כל" הפרטים, בכל דרך איפשרית…
  לדוגמא הנה אתר שנותן בחינם לשלוח לחברות, הצעות עסקיות לפי קטגוריות בחינם!
  תוסיף את הקטגוריות האלה:
  אנרגיה ירוקה, אנרגיה סולארית, איכות הסביבה

  ותכתוב את ההודע שלך באנגלית, תכתוב שאתה מעוניין לקנות 15טורבינות רוח
  ואז תיצור עוד הפניה עם בקשה ללוחות סולאריות…
  the site: http://www.ib2b.co.il/
  direct link: http://www.ib2b.co.il/postalead.aspx

  זה סתם אתר אחד שיעזור לך להסיג קשרים מבעלי חברות, יש עוד הרבה כאלה
  ויש לך עוד הרבה לעשות זו סתם משימה קטנה שלא בוטח שתעזור לך…
  לך תברר את כל האיפשרויות שנתנו לך כאן, תחפור בהם לעומק

  כולם כאן רוצים לעזור, אבל לא תמיד מצליחים… המטרה שלך היא לבדוק את כל האיפשרויות ולבחור את הטובה ביותר…

 5. לא שמתי לב שהוא דיבר על מלכ"ר.

  בכל אופן, יש כמה עמותות שתורמות לפרוייקטים למען הסביבה כמו למשל קרן של"י, אבל בקנה מידה זעום בהשוואה למענק שדרוש בכזה מיזם.

 6. חברים:
  אם אתם מדברים על המדען הראשי של משרד המסחר והתעשייה אז זה בדיוק מה שאינו נוהג להשקיע בו.
  המדען הראשי במשרד התמ"ת משקיע בפתוח עסקים רווחיים ולא יוזמות ללא כוונת רווח.
  הכוונה מאחרי פעילות המדען הראשי במשרד התמ"ת היא יצירת מקומות עבודה.
  גם חממות וקרנות הון סיכון אינן עוסקות במלכ"רים.
  אינני אומר שזה טוב – אני רק אומר שזה המצב.

 7. מלבד המדען הראשי, ישנן דרכים נוספות לגיוס כספים עבור מיזמים: חממות, קרנות, הלוואות ומשקיעים פרטיים. אבל כדאי לזכור שאנחנו נמצאים בתקופה מאוד קשה מבחינה כלכלית ומבולי ההשקעות במיזמים נבלמו.

  עם זאת, דווקא בגלל שהממשלה רוצה להוציא אותנו ממצב זה היא עשויה לתמוך בעסקים חדשים קטנים עד בינוניים.
  והאוצר גם הוא נותן קרקע נוחה ללקיחת הלוואות עם ריבית מצחיקה.

  אבל אין לדעת מה יוליד יום.

 8. חן:
  מה זאת אומרת, מה זה תקבולים? התכוונת כסף בשביל השקעה מסוימת?
  ומי זה המדען הראשי?
  פרט, הסבר ותן דוגמאות

 9. ליבנה, ישנם תקבולים מטעם המדען הראשי שנותנים לך סכומים מאד מכובדים (מאות אלפי ש"ח) כדי שתשקיע ברעיון/ מוצר/ עסק ירוקים. כל מה שאתה צריך זה פירוט של הרעיון, ותוכנית עיסקית. יש גם קצת טפסים למלא, ואז להמתין מספר חודשים.
  במידה ומאשרים לך את המענק הוא ניתן לך לאחר שאתה מציג חשבונית. ואז אתה מקבל 85% מסכום החשבונית. ה
  עניין הוא שאתה יכול לקבל חשבונית מספקים לאחר שסגרת עיסקה ועוד לפני ששילמת…
  אגב, אם אתה מקים טורבינות במקומות הררים, ששם בוודאי הקרקע זולה יותר ויש יותר רוח, תוכל למקם לוחות סולריים ממונעים לפי כיוון השמש על השטח שבן הטורבינות. כך תקבל יותר שטח ללוחות סולרים במחיר זול יותר.

 10. תודה על העידוד אנשים, נראה לי שכנעתם אותי ללכת על זה.

  ספקן: לא ענית לי, אתה באמת עשיר? יש לך מיליון דולר? או שצחקת?

 11. ליבנה:
  באמת לא הבנתי שאתה רוצה להקים משהו ללא כוונת רווח.
  אתה מוזמן לנסות אבל דע לך שיש כאלה שכבר עובדים על זה עם כוונת רווח.
  אני מניח שהרבה אנשים יעדיפו להשקיע את הכסף באופן שגם ירוויחו ממנו אבל אני מקווה בכל לבי שתצליח.
  אם זה יצליח – בסוף זה גם ירוויח כי לא ימשיכו להרחיב את זה עד אינסוף.

 12. ליבנה,
  אין כאן עיניין של גיל, כיום בעולם הוירטואלי, כל מה שאתה צריך זה אינטרנט, שכל, הרבה כוח רצון והתמדה וגם קצת פילפל לא מזיק…

  תנסה לברר את כל הפרטים בעצמך, בלי לחסוף את גילך (רק בשביל לא לעשות רושם רע) תברר מי האנשים השפיעים ותשלח להם מיילים, תנסה לנסח את הודעותיך בצורה כמה שיותר רישמית (לא כמו התגובות באתר, אתה באמת נשמע קצת צעיר) ככה לא יזהו את גילך (אולי אתה תישמע כמו נאד נפוח אבל יש הרבה מבוגרים כאלו בעולמנו כך שזה לא יעלה חשד)
  ובהתחלה רק תחקור בשביל מידע, לא צריך כסף בשביל זה…

  לפני שנתיים, בתקופת הצבא, עשיתי ניסוי, עד כמה רחוק אני יכול להגיע באמצעות מילים גבוהות ופלצנות (אני בכוונה לא מספר את הפרטים, אני עדיין פוחד שיגלו אותי ויתבעו אותי), הגעתי מאוד- מאוד רחוק (לפחות מבחנתי)… הגעתי להחלפת מיילים עם אנשים מאוד מאוד משפיעים רק בגלל שהם חשבו שאני משהו שאני לא…
  משום מה, נהנתי מזה, היה לי אגו יותר מידי גדול, הייתי יותר מידי מושפע מהספר הנפלא "אנדר" ובעיקר ילד משועמם וטיפש…
  והדבר המצחיק שאם לא הייתי דסלקטי והיו לי כל-כך הרבה שגיאות כתיב הייתי ממש מגיע למכומות שכתבים רק היו חולמים להגיע…

  ולמה אני כותב לך את כל זה אתה שואל? גם בשביל לטפוח לעצמי על האגו, גם בשביל לנזוף בעצמי על כמה מטומטם הייתי ובעיקר בשביל שתבין שאתה יכול להסיג כל מידע שאתה רוצה, כל מה שאתה צריך זה יצירתיות, לדעת לכתוב כמו שצריך ולשקר לא מעט…

  בהצלחה…

 13. ספקן:
  כותבים ישים.

  הייתי עושה את זה, באמת, אבל אני צעיר מדי, אין לי את הכלים ואני גם לא אצליח להשיג אותם. ו… אתה רציני לגבי המיליון דולר? יש לך סכום כזה? כי… עם סכום כזה אתה יכול בעצמך כבר לארגן עמותה כזאת, או לשלם למישהו בשביל שיעשה את זה במקומך.

 14. ליבנה, רעיון נחמד! גם לי הוא לא נראה יסים (או איך של רושים את המילה הזאת) אם אין לך את הסכום ההתחלתי הדרוש (רציתי לזרוק בסביבות המליון דולר אבל אין לי שום דבר להתבסס עליו מלבד אינטואיציה).
  אבל רגע, היי, למה אתה בכלל צריך את כל הוויכוח הזה ואת כל הדעות שלנו? אם אתה מאמין ברעיון שלך, לך דברר דברים, תתחיל להידחף לכל מיני מקומות בשביל לגלות כמה עולה לקנות שטח בנגב, כמה עולים לוחות סולאריים, כמה עולים טורבינות, כמה חשמל כל אחד מפיק וכמה הממשלה ו/או חברת החשמל מוכנים לעזור לך בזה (בכל זאת אנרגייה ירוקה…).
  רק א"כ אתה יכול לפרסם כאן הודע עם כל הנתונים הנ"ל, ואנחנו, נעיין נשכיל ונשמח לחלוק איתך את דעתנו!

  עלה והצלח!

 15. מיכאל:
  אתה לא הבנת
  כשאתה תורם אתה לא תקבל אחוזים, הכסך ילך לשילום ביטוח, מיסים וקניית עוד ועוד לוחות סולאריים ושטחים בהם יתקינו אותם. הקטע הוא שאף אחד לא מרוויח (חוץ מהסביבה), אתה תורם קצת ואתה יודע שמהקצת שאתה תרמת יותקנו עוד ועוד לוחות סולאריים.

 16. ליבנה:
  בלי כסף לא ניתן לעשות כלום.
  אם אתה רוצה לבנות עמותה שתגייס כסף מאחרים אז אין לך סיכוי כי האחרים לא ישקיעו בכך שאתה תרוויח כסף.
  ה"עמותה" שאתה מדבר עליה היא בעצם קואופרטיב שבו כל השותפים משקיעים ומתחלקים ברווחים.
  קואופרטיב זה דבר שלמעט חלוקת הבעלויות והרווחים המיוחדת הוא מאד דומה לחברה וחברות השוכרות חלקי מדבר ומקימות עליו חוות סולאריות הוזכרו, אם אינני טועה, גם באתר הידען.
  כללית זה לא נראה לי פתרון טוב למי שאין לו כסף כי בניגוד למצב בו אתה מתקין לוחות סולאריים על גג ביתך – כאן אתה צריך לממן – לא רק את רכישת הלוחות אלא גם את רכישת השטח.
  אם אין לך כסף להתקין על גג ביתך שטח גדול של לוחות – התקן שטח קטן – זה בטוח יותר משתלם מלקנות אחוזים בעמותה שקונה גם שטח אדמה וגם לוחות.

 17. ששון
  הרעיון הוא שבמקום עזרה מהמדינה שכמו שכתבת כנראה לא נקבל, תהיה עמותה עצמאית, לא מטעם המדינה.

 18. ונגלה עוד הרבה תופעות.
  לטשנו עיניים לשמיים (אולי הרבה זמן , אבל אני מדבר בעזרת עדשות מתאימות…) לא כ"כ הרבה זמן ייתכנו תופעות שקורות רק פעם במליוני שנים במקום הנכון בזמן הנכון בגלל צירופי מקרים אלה או אחרים שעדיין לא חשבנו עליהם תאורתית אבל הן עשוייות להיות מאוד מעניינות (אחת שכן חשבנו עליה אבל היא מאוד נדירה היא סימני היכר של ציוויליזציה כלשהיא 🙂

 19. מיכאל
  אני יודע על החוק, כתבתי: "הכסף שהעמותה תרוויח בחודש", התכוונתי בכסף שחברת החשמל תשלם לה.
  ו… התכוונתי חשבו עליי בגלל השעה שכתבתי את הכתבה, 19:19, אני לא באמת חושב שזה אמיתי, אבל נחמד להאמין בדברים כאלו.

  כתבת לי פשוט להתקין לוחות סולאריים על גג ביתי, אבל זאת בדיוק הסיבה שחשבתי על עמותה, יש אנשים שאין להם מספיק כסף בשביל לוחות סולאריים משלהם אבל הם עדיין רוצים לתרום לאיכות הסביבה, הפתרון של עמותה הוא בדיוק בשביל זה, לא להשקיע יותר מדי כסף אבל עדיין לדעת שעזרתי לסביבה.

  ודרך אגב, אתה כבר השלישי שכותב לי שכבר חשבו על זה לפני, אבל אני לא שמעתי על שום עמותה כזאת, אז אם אתה מכיר אחת, תיידע אותי בקשה.

  תודה

 20. תשמעו הכל קשקוש על עמותה ותמיכה מהמדינה
  ההתקנה עולה הרבה כסף על החזר לא בטוח (הרווח יגיע עוד משהו כמו 20 שנה)
  המדינה לא תתמוך כי זה צריך השקעה לטווח ארוך והשקעה לטווח ארוך זה לא בלקסיקון של מדינת ישראל

 21. ליבנה:
  לא הגבתי כי, כפי שאמרת, כבר חשבו על זה.
  למעשה דבר הרבה יותר יישים ברמה הפרטית הוא פשוט להתקין לוחות על גג ביתך.
  המדינה רוצה לעודד מגמה זו ולשם כך חוקקה חוק שעל פיו חברת החשמל מחוייבת לקנות את החשמל שתייצר במחיר גבוה פי ארבע בערך מן המחיר בו היא מוכרת לך חשמל.

 22. נקודה
  על מה אתה מדבר?
  מה הקשר למה שאני אמרתי?
  אתה בטוח שרצית לכתוב את זה לי?

 23. יעל פטר
  דיברת אליי?
  אני גבר, לא אישה

  לגבי מה שכתבת, אני לא רוצה שהחשמל שיופק יעשה משהו ספציפי, אני רק מתכנן שהוא יזרום לרשת השמל הארצית ויפחית את כמויות דו תחמוצת הפחמן שמשתחררות מתחנות החשמל בישראל.

  למה כולם מגיבים בשליליות כזאת נחרצת? הרעיון שלי טוב, ואם לא אז אפשר במקום סולארי, אנרגיית רוח- טורבינות. רק אתמול ראיתי כתבה ב- FOX NEWS על טורבינות בארצות הברית מטעם הממשל האמריקני. זה נראה כמו פיתרון טוב אם את לא בעד הסולארי.

  דרך אגב, את עובדת באתר ככתבת לא? את זאת שכתבת את הכתבה לא? למה השם שלך לא מופיע בכחול (תכלת) כמו של הכתבים האחרים?

 24. הבעיה עם לוחות פוטו וולטאים היא שהנצילות שלהם בערך 15%-20% במקרה הטוב, במילים אחרות, רוב האנרגיה לא הופכת לחשמל שם אלא סתם מתבזבזת.

  אם את רוצה למשל לקבל הספק של מנוע מכונית ממוצע צריך לפרוס תאים סולרים על פני 300 מטר רבוע.

  ישנן בעיות אחרות עם תאים פוטו וולטאים שנובעים למשל מהמיקום של השמש בשמיים (באיזה זווית, האם נמצאת רוב השנה בזניט או לא וכמה שעות ביום יש שמש חזקה), ובתנאי אטמוספירה שעלולים לחסום את קרני השמש ולהוריד עוד יותר את הנצילות.

 25. תגידו אנשים, אם אנחנו כבר באווירה סולארית, עלה לי רעיון מעניין לא מזמן.
  "עמותה ללוחות סולאריים"
  אה, מה אתם אומרים? העמותה תאסוף כספים, כמו כל עמותה, ועם הכסף היא תקנה לוחות סולאריים/ תאים פוטו וולטאיים (איך שבא לכם לקרוא לזה) בדרום (ממש דרום, קרוב לאילת). עם הזמן יהיה ברשות העמותה הרבה שטח עם לוחות סולאריים, ובזכות זה גם הרבה כסף. עם הכסף העמותה פשוט תקנה עוד ועוד לוחות סולאריים עד שהיא תהיה כבר ממש גדולה ותרוויח המון כסף בחודש (מהחשמל שהיא מייצרת), בנקודה הזאת היא תעבור לקנה מידה גדול יותר ולחו"ל.
  במדבר של נואדה אפשר.

  אה?
  נראה סבבה לא?
  לא נראה לי יש בעיות מיוחדות. גם התקשורת בטוח תעסוק בזה, לפחות קצת, אולי איזו שורה כתובה במבזק.

 26. נקודה,
  חור שחור "נקודתי" שנע רק לעברך אולי 🙂
  נעזוב בעיות פיזיקליות שונות שבהם זה מתקשר התאוריה שהבאת, העובדה הפשוטה היא שעוצמת הקרינה שנמדדה לא מתגברת, היא פשוט גבוהה. מזל שאני יודע שאתה צוחק 🙂

 27. "קרינת גמא (γ) היא קרינה אלקטרו-מגנטית מייננת, הבאה לידי ביטוי בפליטה של פוטון בעת תהליך פירוק רדיואקטיבי. בדרך כלל נפלטת קרינת גמא יחד עם קרינת אלפא או קרינת בטא. להבדיל מקרינות אלו, לקרני הגמא אין מסה או מטען חשמלי, ולכן לא ניתן לשנות את כיוונה בעזרת שדה מגנטי."

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%A8%D7%99%D7%A0%D7%AA_%D7%92%D7%9E%D7%90

 28. מאוד, מאוד מעניין…
  אם משהו יכול להסביר עוד קצת (עדיף הרבה) על קרני גאמה, אז, אממ אהה, אני אגיד שהוא בחור נחמד (באיזה צורה שהוא ירצה)… גם קישור למקור מידע אמין מאוד יעזור לי…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן