סיקור מקיף

מה הקשר בין סכרת נעורים לבין חשיפה לפתוגנים בילדות?

חוקרים מאוניברסיטת מלטה טוענים כי מדינות בעלות תמותה נמוכה כתוצאה ממחלות זיהומיות מאופיינות בשיעורי תחלואה גבוהים של סכרת נעורים.

מתוך קמפיין העלאת המודעות למחלת הסכרת, נובמבר 2010
מתוך קמפיין העלאת המודעות למחלת הסכרת, נובמבר 2010

חוקרים מאוניברסיטת מלטה טוענים כי מדינות בעלות תמותה נמוכה כתוצאה ממחלות זיהומיות מאופיינות בשיעורי תחלואה גבוהים של סכרת נעורים. הממצאים, שנאספו מתוך שלושה מחקרים בינלאומיים רחבים, ואשר הוצגו בכנס השנתי של האגודה לאנדוקרינולוגיה שנערך בבריטניה, מרמזים כי העלייה העולמית הבלתי מוסברת בסכרת נעורים עשויה להיות קשורה לחשיפה פחותה של ילדים לגורמים מחוללי-מחלות (פתוגנים).

סכרת נעורים (סכרת מסוג 1) מתפרצת כאשר המערכת החיסונית גורמת להריסתם של תאי הלבלב האחראים לשחרורו של החומר אינסולין, מצב הגורם לחולה לאבד את יכולת השליטה על רמות הסוכר בדם שלו. מומחים בתחום מעריכים כי מחלה זו משפיעה על כחצי מיליון ילדים ברחבי העולם, כאשר קצב התחלואה בה הוא 3% מדי שנה. עלייה זו מתועדת כהלכה בספרות הרפואית והיא ונקשרה לעידן העולם המתפתח, אולם היא עדיין נותרה בלתי מוסברת. מספר אנשי מקצוע תולים את האשם במה שמכונה "השערת התברואה" ('hygiene hypothesis'), אשר קובעת כי המפגש בין המערכת החיסונית המתפתחת במהלך גיל הילדות לבין מיקרואורגניזמים כגון חיידקים וטפילים מהווה חלק מהאבולוציה האנושית והוא זה אשר עשוי להגן על הגוף מפני מחלות חיסון עצמי.

החוקרים בדקו האם ניתן למצוא קשר בין שיעור התחלואה של מחלות זיהומיות לבין שיעורי התחלואה המקומית בסכרת נעורים. הם נעזרו בנתונים שמקורם בארגון הבריאות העולמי (DiaMond Project) על מנת למצוא את הקשר בין סכרת נעורים במדינות שונות לבין התחלואה בהן כתוצאה ממחלות זיהומיות ומידת העמידות לתרופות אנטיביוטיות (המעידה על רמת השימוש בתרופות אנטיביוטיות ומכאן על רמת הזיהום החיידקי).

שיעורי התחלואה בסכרת נעורים היו הגבוהים ביותר במדינות בעלות שיעור תמותה נמוך כתוצאה ממחלות זיהומיות. ממצא זה היה נכון הן עבור התמותה הכוללת ממחלות זיהומיות (r=-0.35, p=0.008) והן עבור מקרי מוות שנגרמו באופן ספציפי משלשול, מחלות נשימה, שחפת, דלקות ומחלות טפיליות (בכולן p<0.05). החוקרים מצאו גם כי שיעורי התחלואה בסכרת נעורים קשורים באופן מובהק למידת העמידות המקומית לחיידק דלקת הריאות עבור כל חומרי האנטיביוטיקה שנבדקו.

ממצאי מחקר זה מרמזים כי עשוי להיות קשר בין שיעורי התחלואה בסכרת נעורים לבין רמת החשיפה למחלות זיהומיות. ייתכן כי העלייה העולמית במספר חולי סכרת הנעורים עשויה להיות קשורה להעדר חשיפה לגורמים מחוללי מחלות במהלך הילדות. למרות שהנתונים רק מספקים אישוש להשערת התברואה הם אינם מוכיחים אותה – העלייה במספר חולי סכרת הנעורים הינה סוגיה מורכבת ומחקר זה הינו סטטיסטי בלבד. ייתכן וקיימים גורמים אחרים התורמים לעלייה זו ואשר פיזורם הגיאוגרפי דומה לפיזורו של גורם החשיפה לפתוגנים. החוקרים מתכננים להשתמש במחקרים נוספים על מנת לזהות גורמים סביבתיים אחרים העשויים להשפיע על השכיחות של סכרת נעורים.

הידיעה על ממצאי המחקר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. כל מי שהתעללו בך אתה יכול ליצורתגובת שרשרת של ננוטכנולוגיה שיוצרת כמה שיותר אנשים קטנים שתקועים בתוך אטומים עם מיני תנורים קטנים מיליארדים שנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן