סיקור מקיף

שני פרסים לפרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בר-אילן – על מחקריו בתחום האלקטרוכימיה

פרס לחוקר המצטיין מטעם האגודה האלקטרוכימית האמריקאית ופרס קולטהוף של הפקולטה לכימיה של הטכניון לשנת 2013/4 יוענקו לפרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בר אילן

פרופ' דורון אורבך, אוניברסיטת בר-אילן. מתוך ויקיפדיה
פרופ' דורון אורבך, אוניברסיטת בר-אילן. מתוך ויקיפדיה

אגף הסוללות באגודה האלקטרוכימית האמריקאית (ECS-ELECTROCHEMICAL SOCIETY), בחר בפרופ' דורון אורבך מאוניברסיטת בר-אילן כחוקר המצטיין בתחום לשנת 2013. הפרס יוענק לו בכינוס ה-224 של החברה שייערך באוקטובר השנה בסן פרנסיסקו. מדובר בפרס חשוב של החברה לאלקטרוכימיה, שמרכזה בארצות הברית אך היא כוללת את רוב קבוצות המחקר בתחום, מכל העולם.

פרס זה ניתן למדענים מצטיינים מקהיליית האלקטרוכימיה העולמית, שתרמו לקידום פיתוח מקורות כוח חדשניים כגון סוללות נטענות לצרכים שונים (מאלקטרוניקה ניידת ועד להנעה חשמלית), קבלי-על ומערכות לצבירה והמרה של אנרגיה מתחדשת. מידי שנה נבחר מדען מצטיין המקבל את הפרס, על בסיס תחרותי, בהצבעה, על ידי ועדה של מדענים בעלי יוקרה (המתמנה אד-הוק כל כמה שנים ע"י מוסדות החברה). הדרישות הן להוכיח מחקר שיטתי, רב תחומי שהצליח לפרוץ דרכים לפיתוח מקורות כוח חדשניים. קריטריון נוסף הוא תרומה ייחודית לקהליה המדעית מעבר למחקר היום-יומי.

בה בעת הודיע פרופ' אלון הופמן, דיקן הפקולטה לכימיה בטכניון, כי ועדת "פרס קולטהוף" של הפקולטה לכימיה ע"ש שוליך בטכניון, בחרה גם היא בפרופ' דורון אורבך כחתן הפרס לשנת 2013/14. "פרס קולטהוף" מוענק מדי שנה ע"י הפקולטה לכימיה, לכימאי ישראלי מצטיין מחוץ לטכניון. הפרס ממומן מכספי קרן שהקים פרופ' קולטהוף ז"ל.

שני הפרסים יוענקו לפרופ' אורבך על "מחקרו פורץ הדרך בנושא תהליכים אלקטרוליטים בתמיסות לא מימיות ופיתוח של אלקטרודות ליתיום/מגנזיום אשר תרמו להבנה הבסיסית ולפיתוחים טכנולוגיים בתחום האלקטרוכימיה."

במשך כ-30 שנות מחקר, תרמה קבוצת המחקר של פרופ' אורבך רבות לטכנולוגית סוללות ליתיום יון נטענות. סוללות אלו כובשות את השווקים ומפעילות היום כמעט את כל הציוד האלקטרוני הנייד. מחקרם תרם להבנת מנגנוני הצלחה וכשל של מערכות רבות, תוך גיבוי עבודותיהם במחקר בסיסי המשתמש בטכניקות אנליטיות המתקדמות ביותר, כיאה לקבוצה אקדמית. הם המציאו את תחום סוללות המגנזיום הנטענות, הצובר עניין רב, עקב היות מתכת המגנזיום נפוצה, זולה ובטוחה בשימוש. הם פרסמו מעל 430 מאמרים בעיתונות המובילה בכימיה פיסיקלית, אלקטרוכימיה, מדע חומרים, רשמו מעל 20 פטנטים והופיעו במאות זירות בינלאומיות שונות בהרצאות מוזמנות.

בנוסף מפתחים אורבך ועמיתיו, תוך שת"פ הדוק עם ענקית הכימיקלים הגרמנית BASF וחברת המכוניות החשובה ג'נרל מוטורס האמריקאית, סוללות מתקדמות להנעה חשמלית (למשל- סיליקון-ליתיום-גופרית, סוללות ליתיום יון במתח וקיבול גבוהים להם 50%-30% יותר אנרגיה מסוללות ליתיום יון סטנדרטיות). הם גם מפתחים טכנולוגיות חדשות לאגירה יעילה של אנרגיה מתחדשת (שמש, רוח).

מבחינת תרומתו לקהילה המדעית, פרופ' דורון אורבך משמש מזה שנים רבות עורך מדעי ב 3 ז'ורנאלים חשובים באלקטרוכימיה וכחבר בוועדות בין לאומיות המארגנות 2 כנסים דו-שנתיים חשובים בתחומי מקורות כוח.

בארץ, בנוסף להיותו ראש קבוצת המחקר באלקטרוכימיה (מקבוצות המחקר הגדולות בתחום בעולם, ואולי קבוצת המחקר הגדולה בארץ), הוא עומד בראש מרכז המחקר הלאומי להנעה חשמלית שבו חברות 14 קבוצות מחקר מ-4 מוסדות אקדמיים בארץ (בר אילן, ת"א, הטכניון ואריאל).

פרופ' אורבך יתארח בפקולטה לכימיה בטכניון לשתי הרצאות: האחת, במסגרת סמינר מחלקתי והשנייה, הרצאת קולוקוויום, שבה משתתפים כל חברי הסגל והמשתלמים מכל התחומים. באוקטובר ישא את ההרצאה המרכזית בכינוס בסן פרנסיסקו.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

  1. חן חן לפרופ' אורבך על זכייתו ותרומתו הרבה לשיפור חיי הסוללה בנייד שלי.
    אני לא אשקר שמפתיע אותי שאדם שמפיץ בלהט את אמונתו הבריאתנית מסוגל בו זמנית לבצע מחקר (שמסתבר, ראוי לפרסים) תוך שמירה על אמות מידה מדעיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן