סיקור מקיף

לראשונה התגלו ננסים חומים תאומים, המקיפים זה את זה במקום להקיף כוכב

צמד עולמות חדשים מוזרים המטשטשים את הגבול שבין כוכבי לכת לכוכבים התגלו לאחרונה מחוץ למערכת השמש. עד כה זוהו כחצי תריסר מהגופים הללו, אך זו הפעם הראשונה שמתגלים תאומים – גופים כאלה המקיפים זה את זה בלא להקיף גם כוכב. הגופים הללו מכונים פלנמוס (planemos)

באיור: שני עולמות מוזרים דמויי כוכבי לכת
באיור: שני עולמות מוזרים דמויי כוכבי לכת

צמד עולמות חדשים מוזרים המטשטשים את הגבול שבין כוכבי לכת לכוכבים התגלו לאחרונה מחוץ למערכת השמש. עד כה זוהו כחצי תריסר מהגופים הללו, אך זו הפעם הראשונה שמתגלים תאומים – גופים כאלה המקיפים זה את זה בלא להקיף גם כוכב.

הגופים הללו מכונים פלנמוס (planemos) קיומם מאתגר את התיאוריות אודות היווצרות כוכבי לכת וכוכבים, טוענים אסטרונומים בכתב העת סיינס.

“מדובר בצמד מרשים – כשכל אחד מהם מסתו כאחוז אחד מזו של השמש” אומר ריי ג’יאוורדאנה מאוניברסיטת טורונטו, שותף למאמר המדעי. “קיומם מהווה הפתעה ומקורם וגורלם עדיין בגדר מסתורין.” הוסיף.

כוכב לכת כפול

הצמד שייך לקבוצה חדשה של עצמים דמויי כוכב לכת המרחפים בחלל. הם מכונים עצמים בעלי מאסה פלנטרית (planetary mass objects) או בקיצור פלאנמוס, שאינם קשורים בכוח המשיכה לכוכב כלשהו.

הם נראים כאילו יצאו מתוך ענן גז שהתכווץ בדרך דומה לזו שבה נוצרים כוכבים, אך הם היו קרים מדי מכדי שיהפכו לכוכבים אמיתיים. בעוד מסתם דומה לזו של רבים מכוכבי הלכת הענקיים שהתגלו מעבר למערכת השמש (הגדול בהם מסתו פי 14 ממסת צדק והאחרים רובם בסביבות שבע מסות צדק), הם אינם יכולים להיחשב לכוכבי לכת. “אנחנו עומדיפ בפני הפיתוי לקרוא לצמד הזה “כוכב לכת כפול” משום שהם לא נוצרו בדרך שבה נוצרו כוכבי הלכת במערכת השמש שלנו” אמר החוקר ולנטין איבאנוב, מהמצפה האירופי הדרומי בסנייגו צ’ילה, ושותף במחקר.

“מגוון מדהים”

שני העצמים דומים בצבעם ובאור הנפלט מהם, והדבר מעיד על כך שהם נוצרו באותו זמן, לפני כמיליון שנה לערך. המרחק ביניהם הוא שש פעמים המרחק בין השמש ופלוטו, והם התגלו באיזור היווצרות הכוכבים אופיציוס במרחק של כ-400 שנות אור מאיתנו. שמותיהם הרשמיים הם Oph 162225-240515 או בקיצור Oph 1622. הגילויים האחרים חשפו מגוון גדול של עולמות” אמר ג’איאואנרדאנה. “עדיין צמד אוף 1622 הוא אחד מיוצאי הדופן שבהם אם לא אחד המוזרים ביותר.” אמר. עמיתו, איוואנוב, אמר כי הם סקרנים לגלות האם זוגות כאלה נפוצים או נדירים ביקום. “התשובה יכולה לשפוך אור על השאלה כיצד עצמים בעלי מסה פלנטרית שאינם חלק ממערכת שמש נוצרו.”

צמד הכוכבים התגלה באמצעות הטלסקופ בעל הטכנולוגיה החדשה ביותר של מצפה הכוכבים האירופי הדרומי בלה-סילה, צ’ילה, ומחקרי המשך בוצעו תוך שימוש בטלסקופ הגדול מאוד של ESO באותו אתר.

לידיעה בבי.בי.סי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן