סיקור מקיף

לראשונה התגלו שני חורים שחורים ענקיים בגלקסיה, מעריכים כי יתנגשו

אסטרופיזיקאים גילו שני חורים שחורים על מאסיביים בקוואזר הקרוב ביותר לכדור הארץ. זו העדות הראשונה לקיומם של חורים שחורים כפולים ולכך שחורים שחורים ענקיים בונים את המסות שלהם באמצעות מיזוגים אלימים 

חוקרים מאוניברסיטת אוקלהומה ומסין בחנו תצפיות מטלסופ החלל האבל וגילו שני חורים שחורים מאסיביים בקוואזר מרקריאן 231. צילום: המכן המדעי של טלסקופ החלל, בלטימור, מרילנד.
חוקרים מאוניברסיטת אוקלהומה ומסין בחנו תצפיות מטלסופ החלל האבל וגילו שני חורים שחורים מאסיביים בקוואזר מרקריאן 231. איור: המכן המדעי של טלסקופ החלל, בלטימור, מרילנד.

חוקרים מאוניברסיטת אוקלהומה ומסין בחנו תצפיות מטלסופ החלל האבל וגילו שני חורים שחורים מאסיביים בקוואזר מרקריאן 231. צילום: המכן המדעי של טלסקופ החלל, בלטימור, מרילנד.

אסטרופיזיקאי באוניברסיטת מרילנד ועמיתו מסין גילו שני חורים שחורים על-ענקיים במארקאריאן 231, הקוואזר הקרוב ביותר לכדור הארץ, באמצעות תצלומים של טלסקופ החלל האבל. התגלית של שני החורים השחורים הענקיים, אחד מהם גדול והשני קטן יותר – הן עדות לקיומם של חורים שחורים כפולים וכן לכך שהחורים השחורים העל-ענקיים, כאלו הנמצאים במרכזן של כל הגלקסיות הידועות ביקום, בונים את המסה שלהם באמצעות מיזוגים אלימים.

קוואזר הוא גלקסיה פעילה בעלת מרכז מאיר, החיה תקופה קצרה יחסית לגיל היקום. הגלקסיה Mrk 231 מרוחקת כ-600 מיליון שנות אור מכדור הארץ.

זיניו דאי מהמחלקה לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת אוקלהומה, בשיתוף עם יונג'ון לו מהמצפה הלאומי הסיני של האקדמיה הסינית למדעים, בחנו את הקרינה העל-סגול במרכזו של Mrk 231 מתצפיותיו של טלסקופ החלל האבל ולאחר מכן התאימו להן מודל שפותח בידי לו לספקטרום של הגלקסיה. כתוצאה מכך, הם הצליחו לחזות את קיומו של חור שחור נוסף ב- Mrk 231 .

"אנו נרגשים במיוחד מהממצא הזה משום שלא רק שהוא מראה את נוכחותו של חור שחור כפול ב- Mrk 231 אלא גם סולל את הדרך לחיפוש מסודר אחר חורים שחורים בינאריים בזכות טבע הפליטה שלהם בתחום האור העל-סגול" אומר לו.
"מבנה היקום, כמו גלקסיות ענק אלו וצבירי גלקסיות, מתפתח באמצעות מיזוג של גלקסיות קטנות לתוך הגדולות, וחורים שחורים כפולים הם תוצר טבעי של תהליך מיזוג הגלקסיות" אומר דאי.

במהלך הזמן שני החורים השחורים שהתגלו ב- Mrk 231 יתנגשו ויתמזגו וכך ייצרו קוואזר המכיל חור שחור על-מאסיבי.

המחקר התפרסם ב-14 באוגוסט 2015 בכתב העת Astrophysical Journal.

להודעה של החוקרים

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

21 תגובות

 1. קוויזאר מזכיר לי יותר מכל את חמשת ההודים העיוורים שמנסים למשש פיל, כל אחד מגיע למסקנות שונות בהתאם לחלק שהוא ממשש, ובהשאלה לקוויזאר: בהתאם לאוריינטציית הקוויזאר ביחס אלינו.

  אני רוצה להמליץ על ההרצאה הבאה על קוויזארים, ועל כל סדרת ההרצאות של פרופ' קרוליין קראפורד מקולג' גרישהם:
  https://www.youtube.com/watch?v=bagpxIzXow0&index=15&list=PL4F30369DD56438FE

 2. נושא הטרמינולוגיה בנושא גלקסיות בעלות מרכז פעיל לוקה בהמון בעיות, זאת כיוון שבמשך שנים לא ברור היה מה בדיוק רואים. השם הכללי הנכון והמקובל הוא גרעינים גלקטיים פעילים ( AGN) ואילו הקוואזרים, גלקסיות הרדיו, הבלייזרים, גלקסיות הסייפרט וכיוב' מתוארים כמקרים פרטיים של AGN.

  בגדול אלו גלקסיות שבמרכזם חור שחור סופר מאסיבי הסופח כמויות גדולות של חומר. דסקת הספיחה שמסביב לחור השחור מתלהטת ופולטת כמויות אור עצומות. הבעיה היא שמה שרואים אינו תמיד דסקת הספיחה ותמיד נוספים אליו אלמנטים נוספים.
  למשל: ענני אבק וגז הנמצאים בסביבת מרכז הגלקסיה בולעים את האור מתחממים ופולטים אור בתדרים אחרים – המשמעות היא שהאור שאנחנו קולטים תלוי בשאלה באם ענני גז כאלה עמדו בדרכו של האור אלינו.

  בנוסף בחלק מהחורים השחורים נפלט ג'ט בניצב לדיסקה. ההג'ט הזה המלווה בשדות מגנטיים ובחלקיקים טעונים פולט קרינה אלקטרומגנטית בתחום רחב מאד של תדרים התלוי בהמון פרטים. כמובן, גם האור של הג'ט המגיע אלינו תלוי מאד בגאומטריה.

  השורה התחתונה:
  מקור האנרגיה בגרעינים גלקטיים פעילים הוא ספיחת חומר לחור השחור, אך מאחר וחלקים גדולים במרכז הגלקסיה מעורבים בפליטת האור הסופית התמונה מסתבכת ומתקבל יער של תופעות התלויות מאד בפרטי המערכת הספציפית.
  מאחר והאמור כאן לא היה ידוע בתחילת התצפיות, קיבלו האובייקטים נללו שמות רבים.

 3. ייתכן…
  אתה שם לב שכולם כאן מזלזלים בך? אתה לא שואל את עצמך למה? אולי … אולי זה בגלל שאתה משקר ללא הרף?

 4. תוהה,
  מה שפולט את האור החזק זה לא החור השחור זה הגז וחלקיקים שמסתחררים סביב החור השחור במהירויות עצומות(קרוב מאוד למהירות האור) והחום העצום שנוצר מתבטא באור חזק מאוד.

 5. גם ויקי לא טוענת שקוואזרים הם גלקסיות.. אלא במרכז הגלקסיות.. או שאני לא מבין משהו?
  "An active galactic nucleus (AGN) is a compact region at the centre of a galaxy "

 6. שאלת הבהרה למי שיודע : הקשר בין חורים שחורים לקוואזר נשמע מוזר. מצד אחד טוענים כי חור שחור סופח אליו הכל ושום דבר לא יוצא ממנו ( נשמע הזוי ותהליך אינסופי ) , ומצד שני קוואזר הוא גוף שבמרכזו חור שחור ? קוואזר שמשחרר אנרגיות עצומות ?

 7. נראה לי שיש בלבול בבכל הנושא.

  מה שקוראים כאן:
  "שהחורים השחורים העל-ענקיים"
  הם לא חורים שחורים, אלא דבר אחר שלא מוכר…

 8. עד כמה שידוע לי, האונברסיטה של אוקלהומה שגאה הפעם..

  איה המגיבים הגאונים של האתר, אשר הרבה יותר בטוחים ממני?

 9. "קוואזר הוא גלקסיה פעילה בעלת מרכז מאיר"?? אתה בטוח בזה?? עד כמה שאני זוכר, קוואזר הוא לא גלקסיה 🙁

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן