סיקור מקיף

פסח 1: התגלה הפורטרט הפרונטלי הראשון של אחד הפרעונים

חברי משלחת ארכיאולוגים מספרד גילו את היצירה בלוקסור שבדרום מצרים, בעיתוי מדהים (אני בספק אם הם תכננו שזה ייצא דווקא לקראת פסח…)

הפורטרט הפרונטלי המלא הראשון של פרעה מצרי התגלה לאחרונה על ידי ארכאולוגים. גילו של הציור מוערך ב-3,500 שנה.

היצירה נקברה בחצר לא הרחק מקבר בלוקסור שבדרום מצרים, ונחשפה לאחרונה בידי צוות של ארכיאולוגים ספרדים. הפורטרט מצוייר על לוח עץ בגודל של 50 על 30 סנטימטרים לערך והוא ייחודי. כל שאר הציורים והשרטוטים המצריים שהתגלו עד כה מראים אנשים בפרופיל, משום שהאמנים סברו כי הדבר יעזור להם לזהות את מושאי הציור יותר בקלות.
חוזה מנואל גאלאן, שגילה את הציור יחד עם עמיתיו למכון לפילולוגיה, במדריד, אמר כי הציור נוצר קרוב לודאי בסביבות שנת 1400 לפני הספירה. הוא סבור שהציור מציג את פרעה תותמוסיס Tuthmosis השלישי או של אימו Hatshepsut.

כמעט בודאות ניתן לומר שהדמות בציור היא מלכותית, משום שהוא או היא לובשים בגד טרפזי הידוע כ'נמס' (nemes) שנשמר אך ורק למלכים ומלכות.

זו הפעם הראשונה שבה פרעה כלשהו הוצג בצורה כזו, אמר גאלאן לניו סיינטיסט. בכל אופן, דמויות אחרות שצוירו באמנות המצרית העתיקה נראו במלוא פניהם כמו למשל אלים, דמויות מיתולוגיות וזרים. גאלאן מאמין כי מדובר בציור גס שבוצע בידי תלמיד לאמנות, או שמדובר בטיוטא להכנת פסל.
מרסל מארי (Maree), אגיפטולוג במוזיאון הבריטי בלונדון, מסכים עם ההערכה השניה. אני בטוח שמדובר במחקר לצורך גילוף פסל".אמר, בהצביעו על נוכחות משבצות אדומות בציור. אמצעי זה משמש גם אמנים של ימנו, ומסייע לפסל להעביר את התמונה מהציור לאבן שבה הוא יפוסל.

מארי גם מסכים עם מסקנות הצוות הספרדי באשר לתיארוך ומעריך כי הדמות בציור היא אכן תותמוסיס השלישי. הפורטרט יוצג במוזיאון בלוקסור בחודשים הקרובים.

לגרסת ניו סיינטסט של הידיעה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן