סיקור מקיף

תאומים ושלישיות במכתשי מאדים

מדענים המפענחים את התמונות מהחללית מארס אודיסי אומרים כי מקבצים של מכתשים שנוצרו מפגיעת מטאורים בכוכב הלכת האדום אינם נדירים, ולרוב מקורם במטאורים מאותו הזמן

שלישית מכתשים על מאדים
שלישית מכתשים על מאדים

מדענים המפענחים את התמונות מהחללית מארס אודיסי אומרים כי מקבצים של מכתשים שנוצרו מפגיעת מטאורים בכוכב הלכת האדום אינם נדירים, ולרוב מקורם במטאורים מאותו הזמן.

באחת התמונות נראה מכתש פגיעה משלולש שנוצר בו זמנית כאשר שלושה חלקים של אותו מטאור פגעו בפני השטח של מאדים יחדיו. כאשר הדבר קורא נוצרים למעשה מכתשים חופפים וקווים שנראים כמו חומות המפרידות בין המכתשים שנוצרו זה לצד זה.

התמונה היא חלק ממבחר תמונות ששודרו ממכשיר THEMIS instrument (Thermal Emission Imaging System) שנמצא על סיפונה של החללית מארס אודיסי. בחלק אחר של אותה תמונה (שאנו רואים אותו כאן בנפרד) מכתש כפול.

המכתש הכפול
המכתש הכפול

ואולם המכתש הכפול נראה שונה ממכתש השלישיה, והמסקנה של החוקרים היא שככל הנראה שני מכתשים אלה נוצרו בתקופות שונות. המכתש הקטן יותר משמאל נראה עתיק יותר ממשנהו – הגדול יותר בצד ימין, משום שהוא מכיל גם חומרים שנזרקו מהמכתש הגדול בעת שזה נוצר. המכתש משמאל נראה גם שחוק יותר כתוצאה מהשפעת מזג האוויר.

התמונה המלאה

לאיתור המכתשים על מפת מאדים

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן