סיקור מקיף

ד"ר ויקיפדיה יכולה לסייע בניטור מגיפות שפעת

מספרי הכניסות לערכים הקשורים למגיפות שפעת, תואמים את ההתעניינות הציבורית המיידית בעת התרחשות המגיפה. המודל הויקיפדי עדיף אפילו על זה של גוגל טרנדס

שפעת. צילום: shutterstock
שפעת. צילום: shutterstock

אבי בליזובסקי

האם ניטור כמות הכניסות בוויקיפדיה יכול לחשוף כמה אנשים חלו בשפעת? חוקרים בבית החולים לילדים בבוסטון פיתחו שיטה המעריכה את רמת התפשטותן של מחלות דמויות שפעת באוכלוסיה האמריקנית באמצעות ניתוח התנועה לערכים ספציפיים הרלוונטיים לשפעת בוויקיפדיה.

המודל של דייוויד מק-אייבר וג'ן בראונסטין, שפורסם ב-17 באפריל 2014 בכתב העת PLOS Computational Biology מעריך את רמת תחלואת השפעת בקרב האוכלוסיה האמריקנית עד לשבועיים מוקדם יותר לעומת זמינות הנתונים של המרכז לבקרת מחלות ולמניעתן. כמו כן, הם מעריכים בדיוק רב יותר את שבוע השיא במספר החולים ב-17% טוב יותר מאשר מגמת החיפושים בגוגל באמצעות Google Trends.

מק-אייבר ובראונסטין חישבו את מספר הפעמים שבהם נקראו הערכים הללו בכל יום מדצמבר 2007 ועד אוגוסט 2013 (הנתונים ניתנים להשגה בוויקיפדיה בקוד פתוח א.ב.) המודל שפיתחו פעל היטב גם בעונות שפעת שהיו חמורות יותר מהרגיל ואפילו בעת אירועים כגון מגיפת שפעת החזירים (H1N1) שזכתה לתשומת לב תקשורתית גבוהה.

במאמרם כתבו השניים: "כל עונת שפעת מספקת אתגרים חדשים ואי ודאויות הן בציבור והן בקרב העוסקים בתחום בריאות הציבור. אנו מקווים כי בעזרת השיטה החדשה לניטור שפעת, נוכל לנצל מידע שזמין באופן חופשי לציבור כדי להקל על אנשים לקבל מידע מדויק, קרוב לזמן אמת אודות רמת התחלואה. לאחר שייעשה תיקוף נוסף, המודל עשוי לשמש כרכיב במערכת אוטומטית שתחזה באמצעות מודל את רמות השפעת בארה"ב ותספק תמיכה לכלי הניטור הקיימים."

להודעה של החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן