סיקור מקיף

שר התיירות ואילת

את מה שהשר מיסז'ניקוב מכנה פיתוח האיזור השומם, קוראים בעברית נכונה הרס שמורת הטבע ובה ריף האלמוגים הצפוני בעולם

שותלים שוניות אלמוגים במימי ים סוף. צילום: טל אידן, טכנאית המעבדה האחראית על גידול האלמוגים, אוניברסיטת בן גוריון
שותלים שוניות אלמוגים במימי ים סוף. צילום: טל אידן, טכנאית המעבדה האחראית על גידול האלמוגים, אוניברסיטת בן גוריון

לפני זמן לא רב השתתפתי בסמינריון שנועד לתת לתיירנים אילתים רעיונות וכלים לפיתוח מקורות משיכה ופעילויות בריי-קיימא, או במילים אחרות פיתוח והקמה של פעילויות סביבתיות בד-בבד עם הסבת בתי מלון ל"אקולוגיים". התיירנים/ בתי המלון לחוצים בגלל התחרות מעבר לגבול, ואחד היתרונות אותם ניתן להציב (ולמכור) הוא הפן הסביבתי, כלומר פעילות תיירותית שאינה פוגעת בסביבה. פעילות כזו מתקיימת ברמות שונות מזה זמן מה. חלק מבתי המלון החלו למיין אשפה ולהפנות את הניתן למיחזור. יש פניות לאורחים להימנע מבזבוז משאבים- חשמל מים וכד'. חלק קטן שאינו משמעותי ויש צורך דחוף לתגברו ולהגדילו ולא רק בגלל התחרות הוא פעילות תיירותית ברת-קיימא/ סביבתית המתקיימת גם היא. טיולים רגליים ורכיבה במדבר, עבודה במרכז הצפרות, צלילה וטיפול בריף האלמוגים. אבל שוב הפעילות מזערית וניתן לפתחה ולתגברה.

לא הייתי מזכיר כל זאת אילו לא ראיתי פרסום באחד העיתונים. כידוע יש לנו שר תיירות חדש (כל שנה וחצי יש שר חדש), משום מה כל שר חדש רואה לנכון להצדיק את האמרה על "מטאטא חדש", כל שר מעלה ראיונות חדשים שלפעמים גובלים ב…"גאונות" לשמה.

על פי אחד העיתונים ברשת בילה שר התיירות הטרי חלק מחופשת הפסח באילת והגיע למסקנה כי "אין באילת מה לעשות", זה אותו שר שסיפר כי בילה בצפון ב"צימר" ובכוונתו לעזור לחקלאים להסב את מקצועם ולהקים "צימרים". אז אדוני השר צ-י-מ-ר הוא חדר בגרמנית, אילו ניסית להזמין צימר בגרמניה היו לועגים לך, השימוש הנפוץ במושג הנלוז בארץ… נלעג ומעליב. אז מדוע לא תלמד, תפנים ותדע להשתמש במושג עברי כמו למשל חדר-אירוח, אבל אתה הרי לא היחיד ששוגה באיוולת ה-צ-י-מ-ר-י-ם אז נניח לכך.

מה שהפליא אותי היו האימרות המחוכמות שהיה לשר לומר על אילת. על פי העיתון: "חוץ מהטיילת ועוד כמה אטרקציות, אין לאילת הרבה מה להציע לתיירים וגם לא לישראלים. מאחר וכך השר אינו מתבלבל ועל פי העיתון הוא כבר מפתח תכנית פיתוח שבה יפותח האיזור בדרום אילת באזור חוף האלמוגים. כוונתו היא לבנות שם בתי מלון וחדרי אירוח ולפתח את כל רצועת החוף- "שכיום אין בה כמעט דבר פרט למלון הנסיכה". בנוסף הוא מתכוון להגיש תוכניות להקמת אטרקציות תיירותיות באילת. עד כאן על פי הפרסום בעיתון ויש עוד, אבל זה בהחלט מספיק כדי לעורר כל מי שמכיר את אילת יותר מיומיים וכל מי שעתיד הסביבה, הטבע, המדבר, הים, האלמוגים…. יקר לו.

אז כך, "אין מה לעשות באילת"? אדוני השר בחוף הדולפינים היית? במצפה התת-ימי ביקרת? לאימקס נכנסת? לטיול במדבר יצאת? על גמלים רכבת? במרכז הצפרות היית? יש להניח שהתשובה לכל השאלות היא שלילית שכן מה שראית שכן ניתן לעשות באילת (וזה ציטוט) "הטיילת ועוד כמה אטרקציות". נו באמת אם הטיילת היא עבורך בילוי אז מוטב ש… (הקוראים ימלאו)

מה שמפחיד הוא ההמשך, מאחר והשר מצא כי אילת משעממת, היא זקוקה לפיתוח. איזה פיתוח? כזה שיהיה בדרום. אדוני השר לידיעתך בחוף הדרומי של אילת עדיין מתקיים ריף האלמוגים הצפוני וכן המיוחד בעולם. רבים וטובים עשו ועושים כדי לשמור, לשמר ולאושש את הריף. כדי לשמרו הוקמה שמורה מיוחדת, הוקמה גדר וסביבה תאורה נמוכה שלא תפריע, במים מצופים שמונעים התקרבות סירות, כל זאת כדי לא לפגוע בחוף וסביבתו.

מבלי להתבלבל אתה בא ומציע להרוס כל זאת בהינף יד? אולי הציטוט לא מדויק, אולי לא הובנת נכון? במידה ואכן זאת כוונת הפיתוח שלך, ובמידה והציטוט מדויק, כדאי שתפנים את המשפט הבא: הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסייה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה.

במידה והשר לא יבין את האיוולת שבכוונותיו, יש לקוות שהחוף הדרומי של אילת ינצל פשוט מפני שכל שנה וחצי מתחלף השר.

אסף

6 תגובות

  1. ד"ר רוזנטל היקר,
    אם הנושא קרוב ללבך, אולי בנוסף לכתיבה במגזיני אינטרנט, תואיל להתעניין בלשכת השר מה בדיוק הטמבל מציע. אם אכן יש בכך משום הרס שמורת האלמוגים, ערב בבקשה את החברה להגנת הטבע, ויחד תצאו בקמפיין ציבורי שיגרום להפצצת השר בפקסים נזעמים, הפגנות, ושאר בלגנים. וחוצמזה, לא ראית את הסדרה הבריטית "כן אדוני השר"? מי שבאמת קובע מה יקרה זה מנכ"ל המשרד ויועציו, ולא השר. ברר נא אצל המנכ"ל את עמדתו. אבל להתחיל להטיח ביקורת על סמך מאמר בעיתון, זה לא רציני.

  2. בואו ננסה לדמיין את אילת ללא הים האדום… חתיכת מדבר , מה היא תהיה שונה מתל אביב לדוגמא.. בניית מלון על השטח הגובל בחוף היא גזר דין מוות על כל האוכלוסיה הימית באזור זה אשר גם כך מצבה לא טוב… בתמונה במאמר נראית "שונית תמר" שונית מלאכותית שהיא מחקר בפני עצמו והצולל מצביע על אלמוגים שתולים ידנית. הייתי ממליץ לכבוד השר לפני שהוא מקבל החלטה לעשות אינטרו קצר מתחת למים לראות קצת עולם אחר ולמדוד עלות מול תועלת ולקחת בחשבון את אבדן ההכנסות מתיירות הצלילה – שמכל העולם באים לצלול באזורנו ודרומה ואני בטוח שהמלון יבנה. . . במקום אחר..

  3. הסיבה היחידה שאני יכול לחשוב עליה לצאת נגד אחד משרי התיירות הטובים בהיסטוריה של המדינה אם לא הטוב מכולם שכבר בימיה הראשונים של הממשלה מתחיל לפעול ולזהות איפה צריך שיפור היא שמר רוזנטל הוא בעל דעות יוניות ובוחר לנגח את שר התיירות מפני שהוא שר מטעם ישראל ביתנו

  4. אבי בליזובסקי
    מדוע להכניס באתר כה מושקע דוקטורים לתרבות דיבור גרועה זה הופך את הענין ללא רציני ודוחה יותר אנשים הפולמוס שאתה מרוויח כאן הוא של כמה מתבגרים משועממים

  5. לשון עדינה ממש … !! אפשר לחשוב שממש אין היכן לשכן את כל הנופשים באילת שצריך עוד מלון.. או לסדר עסקאות לחברים, רבים כמוני יהיו מוכנים לשכב מתחת גלגלי הדחפורים.. בתקוה שלא נצטרך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן