סיקור מקיף

תאים סולאריים זעירים יוכלו להפעיל התקנים אישיים

חוקרים מאוניברסיטת וויסקונסין-מדיסון הצליחו לפתח תאים סולאריים ממוזערים ובעלי יעילות גבוהה שיוכלו לשמש בתחום של גלאים רפואיים לבישים, שעונים חכמים, ואפילו עדשות מגע המסוגלות לבצע מיקוד אוטומטי

 

 

Hongrui Jiang, פרופסור להנדסת חשמל ומחשבים באוניברסיטת וויסקונסין-מדיסון במעבדתו. צילום: Stephanie Precourt
Hongrui Jiang, פרופסור להנדסת חשמל ומחשבים באוניברסיטת וויסקונסין-מדיסון במעבדתו. צילום: Stephanie Precourt

[תרגום מאת ד"ר נחמני משה]
חוקרים מאוניברסיטת וויסקונסין-מדיסון הצליחו לפתח תאים סולאריים ממוזערים ובעלי יעילות גבוהה שיוכלו לשמש בתחום של גלאים רפואיים לבישים, שעונים חכמים, ואפילו עדשות מגע המסוגלות לבצע מיקוד אוטומטי.

קבוצת המחקר פיתחה מערך דחוס של אלקטרודות ממוזערות המונחות זו לצד זו על גבי זכוכית שקופה. המערך, בעל מקדם מילוי של 60% מאפשר לתאים להשיג יעילות המרה של 5.2%, זאת בהשוואה לשיעור של 1.8% בתאים קיימים דומים.

"מבחינת הייצור, תמיד זה קל יותר לייצר מבנים מסוג "זה בצד זה" (side-by-side)," אמר Hongrui Jiang, פרופסור להנדסת חשמל ומחשבים באוניברסיטת וויסקונסין-מדיסון וכותב המאמר. "גישה של ייצור מבנים 'מלמעלה-למטה' חייבת להתבצע במספר שלבים ואז לעבור ארגון מוגדר, גישה מאתגרת מאוד ככל שמדובר בקנה מידה קטן. הצלחנו לנצח בקלות את כל המבנים הצדיים האחרים".

החוקרים בחנו את הארגון של מקור אור המשמש לפליטת תאים סולאריים צדיים מדור חדש. התאים הסולאריים החדשניים מצליחים לנצל כמעט פי שלושה פעמים יותר חשמל מאור נבלע בהשוואה למערכות קיימות. "במבנים אחרים, נפח גדול מתבזבז מכיוון שאין כל אלקטרודות או שהאלקטרודות לא מונחות בתצורה חסכונית. הטכנולוגיה שפיתחנו מאפשרת לנו לבנות מבנים צדיים קומפקטיים מאוד המסוגלים לנצל את מלוא הנפח".

החוקרים עובדים כעת על מזעור התאים הסולאריים עוד יותר ושיפורם באמצעות מציאת חומרים בעלי יעילות גדולה יותר מבחינת שקיפות ומוליכות חשמלית. בסופו של דבר, החוקרים מתכננים לפתח תא סולארי ממוזער מאוד וגמיש שיוכל להפעיל, למשל, עדשות מגע ברות-כיוונון מבחינת החשמל המגיע אליהן.
הידיעה על המחקר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן