סיקור מקיף

העולם סובל מפיתוח יתר

חתן פרס נובל לכימיה, אמר פרופ' יואן צה לי מטאיוון כי כדי שהמדינות המתפתחות יגיעו לרמת החיים המערבית נזדקק לכמה כדורי ארץ * הדברים נאמרו בהרצאה מיוחדת באוני' בר-אילן לרגל קבלתו תואר ד"ר לשם כבוד מהאוניברסיטה * לדבריו על המדינות המתפתחות לאתר דרכים ידידותיות יותר לסביבה להתפתחותן

פרופ' יואן צה לי, צילום: אוניברסיטת בר-אילן
פרופ' יואן צה לי, צילום: אוניברסיטת בר-אילן

"האנושות חייבת לשנות את תבניות הצמיחה הכלכלית ולצרוך פחות משאבים, גם אם הדבר יהיה כרוך בהורדת רמת החיים". כך אמר אתמול (ד') חתן פרס נובל לכימיה, פרופ' יואן צה לי מטאיוון, בהרצאה מיוחדת באוניברסיטת בר אילן לרגל קבלתו תואר ד"ר לשם כבוד מהאוניברסיטה.

לאחר שתאר מכשיר שפיתח המאפשר לצפות בפעולתם של אטומים ומולקולות הנוצרים בתהליך השריפה במנועי בעירה פנימית, התייחס פרופ' לי לתוצאות של הפליטה ממנועים אלה – התחממות כדור הארץ.

לדבריו, המהפכה התעשייתית הובילה למצב הנוכחי בו העולם סובל כיום מפיתוח יתר במונחים של צריכה מוגזמת של משאבי טבע. "תבניות הצמיחה במדינות מפותחות רבות דורשות צריכה מוגזמת ובזבזנית של משאבי הטבע" אמר פרופ' לי. "חייבים להתעורר ולהתרגל לעובדה שהחברה האנושית חיה מעל ליכולותיה".

לי מציע פתרון הכולל כמה מרכיבים, בהם הגדלת יעילות שימושי האנרגיה ושאר המשאבים הטבעיים; פיתוח מערכות אנרגיה חלופיות יעילות; הפחתת התלות בדלקים מאובנים כנפט, פחם וגז; בחינת מדיניות גידול האוכלוסין; ושמירה על המגוון הביולוגי.

"במקום שהמדינות המתפתחות ילמדו ויחזרו על השגיאות של המדינות המפותחות, עליהם למצוא דרכים ברות קיימה לפיתוח." אומר לי ומציע לדוגמה לבנות במורד ההימלאיה תחנות כוח הידרואלקטריות ולמצוא דרכים להעביר את החשמל בלא זליגה למרחק של אלפי קילומטר, למוקדי היישוב הגדולים בהודו ובסין.

פרופ' לי הזהיר מהתפתחותה המואצת של הודו והציע ללמוד מחוכמתו של גנדי שאמר שכדי להשיג רמת חיים גבוהה לאוכלוסיתה, חייבת אנגליה להפוך את כל העולם למושבות שלה. "שוו בנפשכם כמה כדורי ארץ נצטרך ליישב אם הודו רוצה להשיג את אותה רמת חיים לאוכלוסייתה העצומה".

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן