סיקור מקיף

ביי בנות… לטאות טואטרה ללא נקבות- בעקבות התחממות כדור הארץ.

הטואטרה היא מין אנדמי לניו זילנד ששרד 220 מיליוני שנים, המצוי בסכנת הכחדה שתתגבר בשל התחממות כדור הארץ, משום שבטמפרטורה גבוהה נולדים רק זכרים

הטאוטרה
הטאוטרה

שינויים אקלימיים כגון התחממות כדור הארץ יותירו זכרים בלבד בקרב מין שלם של דמויי לטאות קדומות עד סוף המאה. תחזית זו מנובאת למין הלטאה Sphenodon guntheri tuatara, יצור דמוי לטאה החי בניו זילנד ומתהלך על פני האדמה כבר 225 מיליון שנים (ולכן מכונה לעיתים "מאובן מהלך"). זהו מין הזוחל היחיד ששרד ממשפחה קדומה של זוחלים- sphenodontia. הטואטרה היא מין אנדמי לניו זילנד, המצוי בסכנת הכחדה (כיום אומדן הפרטים השייכים למין זה עומד על אלפים בלבד). למעשה נמנים על הטואטרה שני מינים קרובים, guntheri ו- punctatus, מביניהם המין טואטרה גונטרי נדיר יותר וחי רק על האי Brother's Island. הטואטרה ניזונים מחרקים, פעילים בשעות הלילה, אורך הזכרים מגיע עד 60 ס"מ ומשקלם 1 קילוגרם. הם מאריכי ימים- עד 70 ואף 100 שנה.

עלייה בטמפרטורות עלולה להסיט את היחס בין זכרים לנקבות במינים של זוחלים. סימולציות שדימו עלייה בטמפרטורה ועליהן דווח בגיליון יולי של כתב העת Proceedings of the Royal Society מצביעות על כך שעד שנת 2080 הטמפרטורות באזור יעלו גבוה עד כדי כך שימנעו באופן מוחלט בקיעה של נקבות. משמעות הדבר כמובן גזר דין מוות על מין שכבר כיום מצוי בסכנת הכחדה, מדווחים החוקרים, אשר ממליצים על לכידת לטאות הטואטרה והעברתן לאי קריר יותר.

לטאות הטואטרה מפורסמות גם בשל היותן מין שמוצאו קדום כל כך וגם משום שהן מצוידות בעין שלישית (!) ניתן לראות את העין השלישית תחת עורם של טואטרה צעירים. לאחר ארבעה עד שישה חודשים אזור העין מתכסה גם הוא בקשקשים. העין השלישית סופג קרינה אולטרה סגולה במהלך החודשים הראשונים לחיי הטואטרה. טואטרה צעירים מייצרים ויטמין D בעזרת הקרינה ועושים שימוש בויטמין זה בתהליך גדילתם.

מקורות

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. דרור:
  האבולוציה אף פעם לא "נכנסת לפעולה" כי היא תמיד בפעולה.
  אין לה כל מטרה והעובדה שמינים משתנים וכתוצאה מכך "מתאימים את עצמם" היא תוצאה של חוקי ההסתברות.
  לא תמיד המין "מצליח" להתאים את עצמו ואז הוא באמת נכחד אבל אין כאן בכלל עניין של טוב ורע ולומר שזה מגיע לו זה חסר משמעות.
  כאשר השמש תתפח לענק אדום, סביר ביותר ששום צורת חיים על כדור הארץ לא תצליח "להתאים את עצמה" ואז כל בעלי החיים יפנו את הזירה "כמין כושל" אבל שום בעל חיים אחר לא יתפוס את מקומם.
  גןם בני האדם הם חלק מן הטבע וכמו כל יצור אחר הם תלויים בהתאמתם לסביבת חייהם. אם הסביבה תשתנה יותר מדי הם לא יישרדו. לכן – אם הם רוצים לשרוד – הם מוכרחים להתערב כדי למנוע שינוי גדול מדי בסביבה. בכלל – מה זה "לא להתערב"? כל החיים של כל יצור אינם אלא "התערבות" מתמשכת

 2. א. אם יש ארוע כמו התחממות, או התקררות, זה לא אומר שהאבולוציה צריכה להכנס לפעולה? הפרטים שמייצרים נקבות למרות החום יתרבו, והאיזון הקדוש יחזור.

  ב. המין הזה בטח כבר עבר תקופות חמות או קרות.

  ג. אם הם לא מסוגלים לשרוד תקופת חום, אז אוליי הם לא צריכים לשרוד ועדיף שיפנו את השטח כמין כושל כמו מינים רבים אחרים. זוהי אבולוציה בין השאר.

  לא להתערב.

 3. מצאתי את הידיעה מעריב 7.8. מסופר שם כי זכר טואטרה בן 111 שנים שחי במכלאה במוזיאון בניו זילנד מאז 1970 אך לא גילה ענין במין עד שלאחרונה הוסר גידול סרטני מאבר מינו ואז הזדווג עם נקבה בת 70-80 שנה (אחת מתוך שלוש שיש שם) שהטילה 12 ביצים. שום מלה על סכנת הכחדה ועל בקיעת זכרים בלבד.

 4. ?œ?›?•?œ ?”?–?—?œ?™? ?¢?“ ?›?ž?” ?©?™?“?•?¢ ?œ?™, ?›?•?œ?œ ?¦?‘?™?. ??’?‘ ?ž?™?©?”?• ?–?” ?œ? ?›?–?” ?¤?©?•?˜ ?œ????•?£ ?‘?™?¦?™? ?©?œ ?ž?™?Ÿ ?©?œ? ?•?œ?“?¢?× ?©?’? ?“?•?¨ ?”?”?ž?©?š ?œ? ?™?•?›?œ ?œ?”?×?§?™?™? ?œ?œ? ?”?¢?–?¨?” ?©?œ? ?•:\

 5. דומרני שקראתי בעיתון יומי באחד הימים האחרונים, ידיעה על סכנת ההכחדה של הטואטרה, אך בלי ציון בעיית הנקבות. מישהו יכול לאשר זאת?
  ובעקבות כך – אין ספק שהמקור לידיעות אחד (באתר הידען ובעיתון) – אבל מהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן