סיקור מקיף

חידת כתמי השמש: השמש חדלה מפעילות- מה המשמעות עבור כדה”א?

מדען מרוסיה טוען כי העדרם של כתמי שמש מזה כמה חודשים מעיד על תקופת קרח הממשמשת ובאה. המומחים בתחום בנאס”א מרגיעים, אנחנו רק בתחילת מחזור פעילות השמש ולכן אין לכך כל משמעות

השמש ללא אף כתם, 27 באפריל 2008. צילום: נאס
השמש ללא אף כתם, 27 באפריל 2008. צילום: נאס

בעוד פעילים למען איכות הסביבה מזהירים מפני התחממות כדור-הארץ והשלכותיה ההרסניות, מדענים לחקר פעילות סולרית טוענים שיש להיערך דווקא לקיצוניות השניה- עידן קרח.

כתמי שמש, הם כתמים כהים העשויים להגיע אף לגודל של 80,000 קילומטר. הם מתכווצים ונמתמתחים בעודם נעים על פני מעטפת השמש. תופעה זו מהווה חלק מהמחזוריות הסלורית הטבעית, אך כעת היא נעלמה. המדענים אינם יודעים מה גורם לכתמי שמש, מדוע הם נעלמו ואיך הדבר עומד להשפיע על כדה”א.

בועידה שנערכה באוניברסיטת מונטנה בנושא, ובה השתתפו 100 מדענים מאירופה, אסיה, אמריקה ואפריקה, הגיעו למסקנה שהשמש כיום חסרת פעילות באופן שחורג מהרגיל. למדענים אין שמץ של מושג מדוע זה כך.

דנה לונגקופ, מדענית סולרית מאוניברסיטת מישיגן אומרת שהשמש בד”כ מסיימת תקופה מחזורית כל 11 שנה, כאשר באמצע המחזור ישנה פעילות מקסימלית. המחזור האחרון הגיע לשיאו ב-2001 והסתיים לא מכבר. המחזור הבא החל זה עתה והוא צפוי להגיע לשיאו בסביבות 2012, אך עד כה לא התרחש דבר.

“פני השמש מתות”, אומר סאקו טצונטה, מנהל משימת הינודה לחקר השמש ומדען מהמצפה האסטרונומי הלאומי של יפן. טצונטה אומר שמדענים אינם חוזי מזג אוויר, ולא יכולים לנבא את העתיד. למרות זאת הם צפו בפעילות השמשית ושמו לב שתקופת חוסר הפעילות הזו ארוכה מהרגיל ואינה הליך נורמלי.

בעבר הייתה תקופה אשר בה למשך 50 שנה לא היו כתמי שמש. תקופה זו לוותה במיני עידן קרח על פני כדה”א בין השנים 1650 עד 1700 (תקופה המכונה 'תקופת הקרח הקטנה'.. צירוף מקרים? חלק מהמדענים טוענים שכן, אך אחרים מודאגים מפני האפשרות שזה אינו צירוף מקרים.

העולם התקרר במהירות ב- 0.7 מעלות צלסיוס בין ינואר של שנה שעברה לינואר השנה, מציין פיל צ'פמן, גיאופיזיקאי ואסטרונאוט מנאס”א, ומוסיף, שתמונות מהמצפה הסולרי של ארה”ב מראות כי כתמי השמש נעלמו. “זהו שינוי הטמפרטורה המהיר ביותר שתועד ע”י מכשור, וזה מציב אותנו איפה שהינו ב- 1930,” ד”ר צ'פמן אומר. (הערת העורך. צ'פמן אכן אמר דברים אלה, לפחות לפי המקור ממנו צטטנו אותו אך לצערנו לא הצלחנו למצוא תימוכין לטענה זו אלא להיפך. ראו סיכום שנת 2007 מבחינת מזג האוויר כפי שהופיעה בדצמבר באתר הידען)

אם העולם צפוי להתעמת מול עידן קרח נוסף, הדבר יגיע בלי אזהרה. עדות לשינוי אקלים קיצוני כזה הייתה תקופת היונגר- דרייאס, שהתרחשה בגרינלנס ואנטרטיקה לפני 12,000 שנים במהלכה האזור הצפון אטלנטי התקרר ב-5 מעלות צלסיוס. התופעה הופיעה בפתאומיות, ארכה 1,000 שנים ונעלמה כשם שהגיעה. האם מקרה נוסף של יונגר דרייאס עלול להתרחש? המדענים אינם יודעים, ומאחר והשינויים עשויים להתרחש בפתאומיות תוך עשור אחד- אולי לא נראה את זה מגיע.

תופעת היונגר דרייאס הגיעה בתקופה שבה לכאורה כדה”א היה אמור להתחמם. החידה הבלתי מוסברת היוותה נושא למחלוקות רבות בקהילה המדעית.

כעת, טוענים מדענים אחדים, מחזור השמש נטול הפעילות הזה עלול להעיד על התקררות כדה”א ולא התחממות. הדבר מפחיד במיוחד לאור העובדה שרוב העולם עסוק בהכנה לקראת התחממות ולא התקררות. לטענתו של אולג סורוכטין, מדען מהאקדמיה הרוסית למדעי הטבע, כתמי השמש מצביעים על תקופת ההתקררות שקרבה ובאה. למעשה, השינוי האקלימי שאנו בני האדם גרמנו, הוא רק טיפה בים לעומת השפעת כתמי השמש על האקלים.

לסיכום מציע סורוכטין, תדאגו לקנות מעילי פרווה…. לכל מקרה.

לעומתם טוענים מדענים אחרים כגון דיוויד האתאוויי, פיזיקאי סולארי במרכז מארשל לתעופת חלל של נאס”א, כי מדובר בבהלה מיותרת. המחזור הסולארי האחרון, שהגיע לשיאו ב- 2001, היה עז במיוחד, ולווה בסערות סולאריות בין השנים 2000 ו- 2002. פעילויות אינטנסיביות מעין אלה בשיאו של המחזור הסולארי נוטות להביא לפעילות פחותה בסוף המחזור.

האתאוויי אומר כי סימנים למחזור הסולארי החדש (שלמעשה חופף למחזור האחרון) החלו כבר בנובמבר 2006, וכתמי השמש הראשונים נצפו בינואר ואפריל בשנה זו. סימנים אלו שוללים את בואו של עידן קרח קטן נוסף, מכיוון שהמחזור הסולארי הנוכחי החל כבר לייצר כתמי שמש, גם אם לא רבים.

15 תגובות

 1. אפקט התייחסות מעורר התעוררות ותגובה ,ולו רק משום עצם התייחסות…תודה
  הכלום שקם משינה אפילו "לאף אחד"!!!! ולו משום ששאל.

  הכלום הישן/מתעורר/ על פי גירוי.

  או לאי מישהו ???אם אינו מתיחס או פונה??

 2. א’ חשון -תשס”ט. זמן חשון-(חשבון-סוף).

  גל נסוג-ונסוב:למסובב ומסובב .. כ”ח אלול התש”מ.
  כיצד דעכה השמש המרכזית של העלמה??כיצד לב ליבת אביה נפגם??כיצד עלה דניאל מהאופל??כיצד הגיע עלם ב”קנטאור” ובשי..9/9/1980 ופרצה בנוער והחלוץ מלחמת ה”אוב”הנוראה??
  האם על ה”עלמה הברה” הנשכחת להיות כ”יחידה”נפגמת ודמומה???האם יד גורל ענקית ביקשה את השתיקה?.??סוד אצילים צנועים???
  האם כמו א’-בקצב, על הוגין לחשוף וליידע לכל שהיה וקרה????להתבזות על-ידי מערכת המשפט ,לשים עצמה ללעג ולקלס??לעמוד על הבמה מול קהל גברים במשפט???ולא לדעת איך ומה לומר????והמערכת משומנת למיני עורכי-דינים/רודפי כסף/מעמד/אינטרסים שאינם נקיים, וכדרך הנלמדת בכל פקולטה לדינים משפטים ודברים/והמיקוח המוכר .והמשפט המפמפם לכל סטודנט מתחיל ב”משחק”:”אם באתם לחפש פה צדק מוחלט זה לא המקום בשבילכם..עליכם לדעת זאת מן ההתחלה”.

  ועל כן,לאחר שאין תוקף חוקי לעניין, ולאחר תום 28 שנה.קיים בכל זאת “משפט השמיים”
  המוציא לאור ומלבן את העניין!!ומי אם לא הוגין בכבודה ובעצמה תעשה זאת בחסות שמה המוחלף במיתולוגי המתבקש לכלל הכוחות השמיימים-ביזאריים-אמיתיים -וירטואלים וכו’ להוציא לעוקץ גדול את מעשה ה”אוב”מן האופל שהפיל צלו על ה”יחידה”הלומת נקישת הנחש!
  ומאז והילך..לרצף גורלות..חדורי להב השושלת לשרשרת ארועים דטרמניסטיים המשתלשלים על כולם.!!?..?השאלות קשות ונוקבות!!
  האם מבקשת הוגין נקם???
  האם מבקשת הוגין פיצוי ??
  ..לימים פנתה העלמה לבן שופט.דן ופה-קר ..ואין שומע ואין יודע ואין הצדק בעולם כאשר יד השולט בידיו. כקול הדממה!!!!!!השולט בבירה.
  העלמה מבקשת את כבודה וכבוד שם אביה שנלקח! וכך עקב אותו עניין אנונימי-נחשי-רוחש ומרעיל..מייצרים אפלים ואובססיבים של ה”בוס”,וה,מר” ואדוני הזמן המושאל אובך על אורינו/אור השמש-האצילית- להפגם ,,להכבות>לסדרת אסונות בשרשרת שושלתית שלמה.!!
  העלמה-הכבשה התמימה/הפקחית המדהימה-הסופר אינטלגנטית>צל ה”פנתרית הלבנה”בכינוייה..המשיכה במלאכה..נסקה!ועד התחנה הבאה….שנרמזה 28/5/1982 חנוכה 1982 .
  עם הורדתה למחתרות ולסודות האחוות העליונות.העלמה מתגייסת לשיקום הכלל.
  מה הקשר???את מי זה מעניין בכלל?????למה עכשיו???איזה שם הקפיץ “שמו” על הצג
  לעוררני ממנוחתי/נו המדומה?
  אין על הוגין וכבודה לבקש סליחה-ההיפך!!!!!!!!!!!!!!ידעו ויראו .
  אולי אחרים גם יסיקו כלל מסקנותיהם מכך!
  אין קורבן עלמות-בחורות אינטלגנטיות-מבריקות- חברמניות, המבקשות את עצמאותם ברצותם להתקיים בכבוד ולהיות בלתי תלויות בבגרותן צריך לפול בידי רוחשי הזימה.

  הוגין:עורכת את “משפט השמיים”.יד- הגורל!!/למרגלות הכתמים בשמש האדומה!!!
  (אבי בילוזבסקי- כתב עיתון הארץ!!ראש הידען!!אל תוריד תיעוד זה!!בבקשה.
  דמי/דם כולם.!!ושעוני מתקתק…תיק-טק-תיק-טק.)

  ולחידת כתמי השמש-“כמו למעלה כך למטה”.

  ממה נולד פלקור?מהי רוח הוריקן במרכז /מקלעת הלב?כיצד יוצאת רוח הוריקן עצומה מלבו של אדם חי??
  זה ועוד ועוד:”בסיפור שלא נגמר” למיתוס /האמיתי!!!

 3. בחודש ניסן השנה, ממש בערב פסח, נברך את "ברכת החמה", שהיא ברכה נדירה, שמברכים כל 28 שנים, עת השמש חוזרת, ע"פ המסורת, למצבה ההתחלתי, ממש כפי שהיתה בשעת בריאת העולם.

 4. איזה כיף עידן הקרח. סוף כל סוף נהפוך לשוויץ. וכל האירופאים יגיעו לכאן לחופשות.

 5. זיהום האוויר מזיק לא רק באופן גלובלי, וגם אם הוא לא יביא להתחממות כדה"א, עדיין יש לנו די והותר סיבות להתאמץ ולצמצם אותו כלל הניתן, ולו רק בכדי להקל על מצוקת חולי אסטמה וסתם אנשים המתקשים בנשימה במרכזי הערים.

  לעצם העניין, לעניות דעתי מוקדם לשפוט. תחזרו אלינו בעוד שישה חודשים, אם עד אז תימשך ההפסקה בפעילות השמש, נתחיל לדאוג. ועד אז, נתפלל שעידן קרח לא יבוא עלינו כל כך מהר, כי למנוע אותו כנראה לא נוכל בכל מקרה.

  וליתר ביטחון, נמשיך לחקור אפשרויות להתיישבות מחוץ לכדה"א, על כל מקרה…

  בינתיים, אפשר להתחיל לדון במועד יציאת השבת על המאדים.

 6. זה מפחיד לחשוב מה יקרה אם לא יהיו כתמי שמש, יכול להיות שהזיהום הגלובלי יעזור למזג האוויר בכדוה"א להתייצב, אבל אם הזיהום ימשך ופתאום כתמי השמש יחזרו אז נהיה בבעיה גדולה, לכן עדיף עולם כמה שפחות מזוהם ושיהיה מוכן גם ליתר בטחון למקרה של עידני קרח, זאת התשובה היחידה, להיות מוכנים לכל התרחישים, חוץ מלתרחישים שהם לא ברי שליטה.
  ד"א שמתם לב שאמרו שהשיא של כתמי השמש יגיע ב2012 שזאת גם השנה שלוח השנה הגדול של בני המאיה מסתיים, מעניין לא?….

 7. אההה אין מה לדאוג…. אנחנו גורמים להתחממות כדור הארץ, והשמש לקרר אותו איזה יופי של צוות

 8. לפי הכתבה, העולם התקרר ב-0.7 מעלות במהלך השנה האחרונה (מינואר לינואר).
  זה ספין של אילי ההון שמגלגלים את התעשיה שמזהמת את כדור הארץ ומנסים לשכנע אותנו שכדור הארץ בעצם לא מתחמם?
  זה אומר שהתחממות כדור הארץ כתוצאה מהתעשיה היא רק התרופה להתקררות הגדולה הצפויה מכיוון השמש?
  אולי היום אחד באפריל? (לא, מסתבר שזה פורסם פה ב-27.6.08).

  בואו נפסיק לזהם את כדור הארץ וניתן לכדור הארץ ולשמש לעשות את העבודה הרגילה שלהם. הם עושים את זה לא רע כבר מיליארדי שנים.
  גם כשהיו תקופות קרח זה היה ככל הנראה כתוצאה ממטאורים ושאר תופעות שחורגות מהמהלך הטבעי של השמש וכדור הארץ.

 9. נראה לי שעדיין מוקדם לקבוע אם תתפתח תקופת קרח קטנה. בכל מקרה, אם בימי הביניים עברו את זה – אנו נעבור את זה הרבה יותר בקלות וזה עדיף כבר על התחממות שתצא משליטה.
  חוץ מזה, אתרי הסקי לא ייסגרו ונוכל להמשיך לגלוש….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן