סיקור מקיף

הסיבה לגל החום באירופה: זרם הסילון התקוע

גל חום באירופה – חוקרים מאוניברסיטת לידס מסבירים את הסיבות להיווצרותו והימשכותו. לתשומת לב הנוסעים ליבשת

חסימת אומגה מעל אירופה ב-30 ביוני 2015. זרם הסילון בצורת אומגה מודגש באופן מלאכותי.  Severe Weather Europe / EUMETSAT
חסימת אומגה מעל אירופה ב-30 ביוני 2015. זרם הסילון בצורת אומגה מודגש באופן מלאכותי. Severe Weather Europe / EUMETSAT

מאת: אלכסנדר רוברטס וג'ון מארשם, אוניברסיטת לידס, The Conversation. תרגום: אבי בליזובסקי. הכתבה המקורית פורסמה ב-6/7/15

למי שלא שם לב, יש עכשיו גל חום באירופה, ששבר שיאי טמפרטורות של כל הזמנים באיזורים רבים ביבשת. ביום רביעי שעבר נרשמו בבריטניה מידות החום הגבוהות ביותר ביולי אז החלו המדידות. הטמפרטורה בנמל התעופה הית'רו זינקה ל-36.7 מעלות צלזניס, כ-15 מעלות יותר מאשר הטמפרטורה המירבית הממוצעת בחודש זה. ביבשת עצמה היה חם אפילו יותר כאשר מרבית ספרד סבלה מארבעים מעלות ויותר ובפריס נרשמה הטמפרטורה הגבוהה ביותר מאז 1947.

הארגון המטאורולוגי הבין-לאומי מגדיר גל חום כחמישה ימים רצופים או יותר שבהם הטמפרטורה היומית המרבית גבוהה בלפחות חמש מעלות מעל מידת החום היומת המרבית הממוצעת באותה תקופה של השנה. תקופות מתמשכות של מזג אוויר חם מסוג זה נובעות ממערכות לחץ אוויר גבוה, שבהן האוויר החם יורד לתחתית האטמוספרה, מחמם ומייבש את הסביבה. אוויר חם זה מדכא את יצירת העננים ומאפשר מזג אוויר בהיר במשך ימים או אפילו שבועות.
מזג האוויר במערב אירופה נשלט בעיקר בידי זרם הסילון. מדובר בנהר מהיר של אוויר בקווי הרוחב הגבוהים הסובב את כדור הארץ במסלולים המשתנים כל הזמן.

כאשר הזרם מקבל צורה של אומגה הנמתחת כקשת מעל אירופה, יכול האוויר החם מדרום אירופה ומאפריקה לעלות צפונה ולגרום למידות החום להיות גבוהות מהנורמלי בקווי רוחב גבוהים. אם תכונה זו בגובה רב מתרחשת בו זמנית עם לחץ אוויר גבוה על פני השטח כאשר ממערב וממזרח נמצאות מערכות לחץ אוויר נמוך, נוצרת חסימת אומגה.

תבנית זו של זרימת אוויר יכולה לשרוד זמן רב. שילוב כיסוי עננים נמוך ומעבר של מערכות מזג אוויר צפונה במשך כמה ימים יכול ליצר מידות חום גבוהות מאוד. זה המצב שהתרחש בשבוע האחרון, כאשר האוויר החם מדרום החליף את זרם האוויר המקרר מהמערב.

במהלך מסעו עולה האוויר החם למעלה ופועל כמו מכה שהאנרגיה נלכדת ונבנית בתוכו. אנרגיה זו משתחררת לפתע באופן חד בצורת סופות רעמים, כאשר האוויר החם מתנגש באוויר קר מזרם הסילון. סופות הרעמים החזקות ביותר נוצרות בקצה איזור הלחץ העליון וזו היתה הסיבה לסופות שהיכו בבריטניה ביום רביעי שעבר.

הדינמיקה של זרם הסילון. איור: נאס"א
הדינמיקה של זרם הסילון. איור: נאס"א

ההסטוריה של גלי החום

שני גלי חום הזכורים היטב היכו באירופה מאז ראשית המאה ה-21: – בקיצים של 2003 ו-2006. שניהם נגרמו בשל אותם תנאים מטאורולוגיים כמו אלה השוררים עכשיו.

גלי חום קיצוניים אלה עלולים להיות קטלניים. ה"מכסה" באטמופסירה גורם למזהמים להצטבר סמוך לפני הקרקע. חשיפה למזהמים אלה, יחד עם התייבשות ומכות חום יכוים עלולים לגרום לנזקים בגוף ובנפש. בגל החום של 2003 נרשמו כ-15,000 קורבנות בצרפת לבדה. גלי חום יכולים גם לגרום להשמדת יבולים, לבצורות בשטחים נרחבים, להפסקות חשמל בשל פגיעות ברקים, המסה מואצת של קרחונים ושרפות יער הרסניות. לממשלות בכל רחבי אירופה יש תכניות להפחתת הנזקים.

וכיצד משפיעה התחממות כדור הארץ על תהליך זה? אין ספק שהיא תוביל למידות חום גבוהות יותר באירופה וכאשר הוא חם יותר האוויר כולא יותר מים. משמעות הדבר היא שיותר אנרגיה תוכל להשתחרר בסופות הרעמים, שיגרמו לגשמים שוטפים ולאירועי מזג אוויר קיצוניים נוספים באי הבריטי.

הגורמים העיקריים של גל החום הם שינויי תבנית הזרימה בקנה מידה של יבשת שלמה. התשובה לשאלה האם תדירות תבניות אלה תשתנה בסביבה של אקלים משתנה אינה ידועה עדיין, אך חשוב שהדיון יתקיים בין מדענים לבין מדענים אחרים.

גילוי נאות

אלכסנדר רוברטס מקבל מימון מהמועצה למחקרי סביבה (NERC). ג'ון מארשם הוא עמית מחקר וממומן בחלקית בידי המרכז הלאומי למדעי האטמוספירה (NCEAS).

לידיעה באתר The Conversation הידיעה המקורית היא ברשיון CC

עוד בנושא באתר הידען:

 

4 תגובות

  1. אז הטמפרטורה המירבית בספרד היא 36,5-15=21 מעלות …21 מעלות יש בפברואר – נא לבדוק את מהימנות ״המחקר״

    הייתי במילאנו השנה ב14 בפברואר 19 מעלות – מילאנו בצפון !!!

    טמפרטורות בצפון אירופה (סקנדינביה בקיץ הם בממוצע תשע עשרה מעלות) אבל יש ימים של 35 מעלות (״חמש עשרה מעלות יותר מהממוצע על לעונה זו״) – יש להמנע מ״מחקרים״ עם מתמטיקה עקומה ופרסומם

  2. בתור אחד שחי באירופה – אין שום גל חום הקיץ קר יותר מכל קיץ אחר יורד גשם פה כל יום והטמפרטורה היא בין 12-26 מעלות …

  3. זה מצויין לנו מכיוון שכל עוד יש רמה באירופה אצלנו יש שקע ונעים יותר.
    מזג האוויר שלנו בדר"כ הופכי לאירופה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן